Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Frakcje rządzące Sulvar'thar
Autor Wiadomość
Nevi 
Enigmajczyk


Posty: 383
Skąd: Ascendentowo
Wysłany: 2007-11-14, 23:32   Frakcje rządzące Sulvar'thar

System administracyjny w Sulvar'thar jest dość skomplikowany. Nie ma w nim ani rządzącego władcy, ani też monopolu władzy dla jednej kasty z miasta. Istnieją natomiast dwie rady, z czego jedna nazywa się Wielką Radą, a druga Małą Radą. Zaczynając od ważności obydwu rad i ich poszczególnych członków, dojdzie się do opisu samych frakcji zarządzających miastem.

Wielka Rada - urząd ten został powołany dobre czterysta lat temu, przez związek kupców pod sztandarem kompanii kupieckiej "Czerwonej Flagi" oraz Gildii Magów. Początkowo spotkał się z niechęcią, jednak pomysły dwóch organizacji i propozycje ich zrealizowania przekonały większość liczących się frakcji do współpracy. Wtedy została założona Rada Wielka, w której początkowy skład wchodziły: Związek Kompanii Kupieckich pod jarzmem "Czerwonej Flagi", Gildia Magów, Kościół Sylis, Armia Enigmajska i Związek Cechów. Spośród przedstawicieli tych frakcji wybierano przewodniczącego rady, który w czasach niepokoju sprawował funkcję dowódcy wojsk i oficjalnego władcy miasta.
W chwili obecnej Wielka Rada składa się z siedmiu osób przedstawiających interesy poszczególnych ugrupowań. Należą do niej także dwie osoby, z których jedna jest wybieranym raz na dziesięć lat przewodniczącym rady, a druga przedstawicielem Małej Rady, do której należą wyłącznie rody szlacheckie. Członkowie poszczególnych frakcji to:
Kościół Sylis - Arcykapłanka Sylis, Deva Srebrna
Kompania Kupiecka "Czerwona Flaga" - Darenis Disgoth, zastępca przywódcy "Czerwonej Flagi"
Związek Cechów - Przewodniczący Albert Oktawian Blank
Gildia Magów - Wielki Mag, Kathargos Nethrazim
Armia Enigmajska - Marszałek Bertram Czarny
Straż Miejska - Dowódca Thelis Aglorant
Gildia Wiedzących - Naczelny Kerna Olecram

Przewodniczącym, wybranym trzy lata temu, jest Milton Theralistenos, umiejący bardzo szybko położyć kres kłótniom członków rady. Aktualnie trwa okres wybierania spośród członków Małej Rady, przedstawiciela szlachty, dlatego na razie nie jest on tutaj wyszczególniony.

Opis poszczególnych frakcji:
Kościół Sylis - frakcja zajmująca się szerzeniem wiary(oczywiście w swoją boginię Sylis) w Sulvar'thar. Założona bezpośrednio przez boginię przed dziesiątkami tysięcy lat, organizacja przetrwała wszelkie burzliwe okresy w Grodzie Nieba i Piekła. I to pierwsi wyznawcy Sylis, wraz ze swoją patronką, założyli ongi osadę zwaną Sulvar, która przez stulecia ściągała coraz to nowych przybyszy, chcących zaznać łaski bogini, bądź po prostu osiedlić się w tej krainie.
Wiele organizacji próbowało obalić rządy kapłanów, jednak nigdy się to nie udawało. Wyjątek stanowił okres, gdy Sylis opuściła wtedy jeszcze Sulvar.
W dzisiejszych czasach Kościół Sylis jest najpotężniejszą siłą w mieście, ponieważ stoi za nim łaska bogini, która obrała miasto za swą siedzibę. I choć na ogół kapłani są ludźmi, którzy akceptują kompromisy, to ostatnio Arcykapłanka Sylis prowadzi bardzo niebezpieczną politykę w Wielkiej Radzie.

Kompania Kupiecka "Czerwona Flaga" - Organizacja ta powstała przed dziewięcioma wiekami i do tego czasu zyskała niemałą potęgę(de facto jest drugą potęgą w mieście po Kościele Sylis). Organizacja ta zrzesza wiele mniejszych kompanii kupieckich, jednak całkowitym tyranem wśród innych jest licząca sobie setki lat kompania "Czerwona Flaga". Jej przywódca żelazną ręką kieruje poczynaniami frakcji, dosłownie za nic mając zdanie pomniejszych członków. Rada kupiecka, w której "wybierana" jest kompania kupiecka, mająca wyznaczać przedstawiciela do Wielkiej Rady, zawsze jednogłośnie głosuje na 'Czerwoną Flagę". I choć wszyscy wiedzą doskonale, że członkowie rady są przekupieni, to nikt nic nie mówi. Powodem są ogromne ilości złota, które wędrują do kufrów członków rady kupieckiej.
Choć "Czerwona Flaga" niegdyś była w nieformalnym sojuszu z Gildią Magów, to teraz jest przezeń zawsze krytykowana. Stosunki między tymi dwoma frakcjami od jakiegoś czasu są bardzo napięte i można się spodziewać, że lada chwila wybuchnie konflikt, który z Wielkiej Rady przeniesie się na ulice Sulvar'thar.

Związek Cechów - odkąd miasto zyskało miano metropolii planarnej, ta frakcja zachowuje stałe miejsce w Radzie i jest najbardziej kompromisowym jej członkiem. Cechy interesuje jedynie zysk, który otrzymują za swoje wyroby, dlatego ostatnio zaczyna wspierać "Czerwoną Flagę" w jej agresywnej postawie handlowej. Wielu członków Związku Cechów sprzedaje swe wyroby poszczególnym ugrupowaniom, wchodzącym w skład najpotężniejszej kompanii kupieckiej. Rada Cechów jest demokratycznym środowiskiem, które traktuje bycie przedstawicielem w Wielkiej Radzie za niepotrzebny obowiązek, dlatego ten, który zasiada w Radzie jest zwykle najbardziej niezadowolonym jej członkiem. W skład Związku Cechów wchodzą wszelkie cechy natury przemysłowej, jak i całe rolnictwo Sulvar'thar.
Obecną polityką Związku jest utrzymanie pozycji i zwiększenie sprzedaży, ponieważ po ostatniej koniunkcji karawany planarne "Czerwonej Flagi" zostały napadnięte i doszczętnie złupione. Między samymi cechami panuje spora konkurencja, która nie ogranicza się do zwykłego produkowania coraz to lepszych towarów; czasami w mieście wybuchają pożary, w których płoną siedziby poszczególnych cechów.

Gildia Magów - nielicząc Kościoła Sylis, najstarsze ugrupowanie, które od lat z niewiadomych powodów bardzo dbało o bezpieczeństwo Sulvar'thar. Dlatego też magowie ostro sprzeciwiają się polityce handlowej prowadzonej przez "Czerwoną Flagę". Jakby nie patrzeć, to uznanie któregoś z szefów pomniejszych oddziałów Gildii za przedstawiciela do Wielkiej Rady, jest nie lada zaszczytem. Od dwóch lat na tym stołku zasiada Kathargos Nethrazim, rektor akademii magicznej, w której można znaleźć wystarczająco dużo szlacheckich głów, by ozdobić nimi trzysta włóczni. Magowie zawsze byli bardzo zgrani ze sobą i tylko dokładnie trzy razy jeden z nich sprzeciwił się reszcie. Taka zgodność może wychodzić z założenia, że magowie traktują takiego buntownika z zasadą "qui non est mecum, contra me est" i nierzadko jest on niszczony wraz ze swoją podgildią.
Ostatnio Gildia Magów aktywnie krytykuje wszelkie pomysły "Czerwonej Flagi", czym sprowadziła na siebie ich gniew. Kupcy teraz bardzo utrudniają życie każdemu zrzeszonemu czarodziejowi życie, ustalając zbójeckie ceny, albo nawet odmawiając mu handlu. Oczywiście takie zachowanie nie przechodzi bez odwetu ze strony magów, którzy za swoje usługi każą również sobie słono płacić, albo też zwyczajnie przeklinają poszczególnych, zbyt chciwych, kupców.

Armia Enigmajska - organizacja ta jest najpotężniejszą pod względem militarnym w Sulvar'thar. Dlatego też zwykle przedstawiciel trzyma się na uboczu i z konieczności tylko głosuje. Zawsze przedstawicielem jest aktualny Marszałek Armii. Dba on o to by Sulvar'thar nie zagrażało żadne bezpośrednie niebezpieczeństwo, ani groźba ataku na cały plan, dlatego też krzywo patrzy na poczynania "Czerwonej Flagi", widząc w tym, zagrożenie od strony innych planarnych metropolii.
Aktualnie Armia Enigmajska zajmuje neutralne stanowisko w praktycznie wszystkich sprawach, które są omawiane na spotkania Wielkiej Rady. Marszałek zwykle jest po prostu znudzony wiecznymi kłótniami i albo drzemie, albo bardziej interesuje się tomikiem poezji, który zawsze nosi przy sobie.

Straż Miejska w Sulvar'thar - potężny przedstawiciel prawa, jakim jest przedstawiciel Straży Miejskiej, zawsze dba o dobro MIASTA, ale tylko miasta. Sprawy zewnętrzne go zwyczajnie nie obchodzą, dlatego gdzieś ma politykę kupców czy ataki magów na przed chwilą wspomnianych. Gdy jednak dochodzi do dyskusji na temat bezpieczeństwa miasta, jest drażliwy, gdy ktokolwiek podważa jego zdanie. Uważa bezpieczeństwo mieszkańców Sulvar'thar za największy priorytet. Nie jest również zbyt poważany, gdy jest omawiane bezpieczeństwo miasta, ponieważ zawsze pada wtedy zdanie "Kiedy będzie można przejść spokojnie Slumsami?".
Aktualnie Thelis Aglorant jest zajęty utrzymaniem porządku w Filarach Sulvar, najstarszej części miasta, która ostatnio stała się wielkim skupiskiem różnego rodzaju przestępców. Slumsami się nie zajmuje, ponieważ "mierzy siły na zamiary".

Gildia Wiedzących - data powstania tejże organizacji nie jest określona nawet w przybliżeniu. Zawsze ktoś spełniał taką funkcję w mieście, dlatego też przywódca tej organizacji też jest zapraszany na zebrania Wielkiej Rady, ale w celu słuchanie jego raportów, niźli słuchania jego rad, które - po prawdzie - są wiele warte. Frakcja ta jest zbiorowiskiem różnego rodzaju ludzi, począwszy od zwykłych kupców, strażników, wojskowych, a kończąc na członków rodów szlacheckich. Zdarza się i tak, że jeden człowiek należy do dwóch frakcji, z czego tą drugą zawsze jest Gildia Wiedzących. Służy ona za najlepsze źródło informacji w całym mieście, jednak działa zupełnie jawnie, co powoduje nerwowe tiki innych przywódców siatek szpiegowskich.
Gildia zajmuje się tym samym co zwykle, czyli zbieraniem informacji o wydarzeniach w mieście. Zwykle przewodniczący rady, po otrzymaniu wiadomości właśnie od członków Gildii Wiedzących, zwołuje kolejne zebrania rady. Przedstawiciel gildii jest z jakiegoś powodu przyjaźnie nastawiony do Gildii Magów.
_________________
"O cieniach minionych enigmajskiej kultury łkają miliony tych śmiałków, którzy zasmakowali jej w pierwotnej rozkoszy. By wkrótce zwymiotować. Bo czyż można wyobrazić sobie syntezę większych przeciwieństw niż eklektyczny Wieloświat Filarów, gdzie sprzeczność stanowi fundament bytu? To tutaj, w różnorodności Enigmaium odnajdziesz to czego nie chcesz rozumieć: radość pośród cierpiącego świata."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13