Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Żagle
Autor Wiadomość
Trojan 

Wysłany: 2017-06-07, 10:17   Żagle

jako że chyba nie ma takiego tematu... to zakładam

Na żaglach nie znam się zupełnie, jeżeli chodzi o sporty to oczywiście znam Kusznierewicza i Klepacką, wiem że mamy jakieś niemałe sukcesy na desce z żaglem itd.
Nawet kilka razy podchodziłem do oglądania wyścigów na Olimpiadzie (jednej czy drugiej) – ale jest to nudniejsze od Tenisa.
Ostatnio natknąłem się na transmisje Pucharu Ameryki (najstarsze zawody sportowe nowożytnych czasów – bodaj 1851 ufundowane przez królowa Wiktorię. Puchar od razu wygrali Amerykanie i od tego czasu nie wrócił do Anglii.)
Po krótce – ścigają się dwa katamarany na wyznaczonym obszarze (prostokąt) i pływają od jednego do drugiego końca, pływają z prędkościami ok 50-70 km/h wyścig trwa ok 25 minut i jest naprawdę widowiskowy (oglądam chyba już 10 dni – sporo wyścigów)
Bardzo fajny jest start – coś w typie kolarstwa torowego/start wspólny z ustawianiem/manewrowaniem przeciwnika.

Aha, no i co najważniejsze :) te katamarany nie pływają a latają :) polecam.

Z ciekawostek – ekipa transmitująca zawody od kilku lat wygrywa wszystkie nagrody za transmisje sportowe.
Jakby ktoś chciał obaczyć – polecam C+Sport od 19:00 do 21:00

Tutaj mały przegląd (pierwsze 30-40 sekund to wstęp)

https://www.youtube.com/watch?v=6wiyRoKWFFw

Wczoraj to już było naprawdę gorąco – katamarany są kosmiczne, i przystosowane do prędkości wiatru ok 15 węzłów (z której to wyciągają prędkość katamarana do 40 węzłów), a wczoraj wiało lekko ponad 20 węzłów (1 węzeł = ok 1,85 km), i po prostu część konstrukcji nie wytrzymuje tej siły (uderzenie w wodę z wysokości 1,5-2 metrów z prędkością 80 km/h) i dochodzi do różnych uszkodzeń.

Na koniec był wyścig Anglia-Nowa Zelandia – Anglicy startują z hasłem „Bring the Cup Home”, a szefem łódki jest BenAnslie (ser) (4 złota Olimpijskie), a Nowa Zelandia to faworyt do odebrania Pucharu Amerykanom. NZ gładko wygrali 3 wyścigi z brytami (cały czas borykają się z problemami z katamaranem i bodaj 2 wyścigi poddali), 4 wyścig i taka sytuacja:

[Anglicy – niebieskosary; NZ – czerwony)
https://www.youtube.com/watch?v=_yJ9mOxDOOw

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2017-06-07, 14:23   

Wrażenia z żeglowania zaczynają się kiedy odchodzisz od oglądania na rzecz odlewania się z rufy o czwartej nad ranem jedną ręką trzymając się baksztagu a drugą usiłując rozpiąć sztormiak #morskieopowiesci

Trojan 

Wysłany: 2017-06-07, 15:13   

domyślam się - ogólnie jest to zabawa niezabardzo telewizyjna, ale Puchar Hameryki to inna bajka. Więcej w tym emocji niż w dowolnych wyścigach/rajdach samochodowych :)
perfekcyjna realizacja - oczywiście nie bez znaczenia jest to że zmodyfikowano nieco zasady własnie pod transmisję TV

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-06-07, 15:16   

W życiu nie postawiłem stopy na żaglowcu. W tym roku, pod koniec lipca bierzemy we czterech jakąś łajbę (nie wiem co, nie znam się), zabieramy każdy po jednej sztuce, zasadniczo najstarszej, latorośli i płyniemy na tydzień gdzieś w Mazury. Się zobaczy. A sikanie z rufy jednak łatwiejsze od sikania z konia.

Stary Ork napisał/a:
drugą usiłując rozpiąć sztormiak
sugerowałbym jednak rozporek

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-06-07, 15:17   

Trojan napisał/a:
Więcej w tym emocji niż w dowolnych wyścigach/rajdach samochodowych
więcej emocji niż w wyścigach samochodowych jest w gotowaniu jajka, uda się na miękko czy nie uda

Trojan 

Wysłany: 2017-06-07, 15:26   

nie znasz się
czy w ogóle jakiś sport z pozycji widza na żywo/telewizyjnego interesuje cię ?

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2017-06-07, 15:33   

Fidel-F2 napisał/a:
W życiu nie postawiłem stopy na żaglowcu. W tym roku, pod koniec lipca bierzemy we czterech jakąś łajbę (nie wiem co, nie znam się), zabieramy każdy po jednej sztuce, zasadniczo najstarszej, latorośli i płyniemy na tydzień gdzieś w Mazury. Się zobaczy. A sikanie z rufy jednak łatwiejsze od sikania z konia.

Stary Ork napisał/a:
drugą usiłując rozpiąć sztormiak
sugerowałbym jednak rozporek

W moich spodniach od sztormiaka rozporek był zbędnym luksusem, więc ten tego.
Co do względnej łatwości, pewnie sporo zależy od stanu morza i stanu konia.

Fidel-F2 napisał/a:
Trojan napisał/a:
Więcej w tym emocji niż w dowolnych wyścigach/rajdach samochodowych
więcej emocji niż w wyścigach samochodowych jest w gotowaniu jajka, uda się na miękko czy nie uda

+pisiont, sprawdzić czy nie monster trucki.

Sabetha 
Baba Jaga

Wysłany: 2017-06-07, 19:42   

I z żaglowca, i z konia rzecz jawi mi się jako nieco trudniejsza niż wam //mysli

A żeglować to osobiście sobie nie pożegluję, robi mi się niedobrze od samego patrzenia na kołyszące się łodzie.

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2017-06-07, 21:11   

Sabetha napisał/a:
I z żaglowca, i z konia rzecz jawi mi się jako nieco trudniejsza niż wam

Podstawowa różnica między jednym a drugim jest taka, że jak zsiądziesz z konia za potrzebą to nie trzeba organizować misji SAR żeby Cię wyłowić.

Elektra 

Wysłany: 2017-06-07, 21:19   

Zaczęłam żeglować w wieku jedenastu lat, na Mazurach z dziadkami i ojcem. Potem były obozy żeglarskie, żeglowanie po Bałtyku (Bornholm, Gotlandia, Sztokholm, Kopenhaga) i w końcu rejs po Morzu Tyrreńskim, z Fiumicino, przez Elbę i północną Korsykę. I wreszcie było super, bo na Bałtyku ciągle zimno. ;) Od paru lat mam marzenie wyczarterować jacht i pożeglować z Chorwacji po Adriatyku. Ale jakoś nie mam wystarczająco chętnych znajomych. No i niestety nie dorobiłam się odpowiednich uprawnień, trzeba by mieć jakiegoś prowadzącego.

Choroba morska niestety parę razy mi się przytrafiła, ale fala musiała być naprawdę spora. A tak to sobie radzę.

Stary Ork napisał/a:
Sabetha napisał/a:
I z żaglowca, i z konia rzecz jawi mi się jako nieco trudniejsza niż wam

Podstawowa różnica między jednym a drugim jest taka, że jak zsiądziesz z konia za potrzebą to nie trzeba organizować misji SAR żeby Cię wyłowić.

Jakie to szczęście, że teraz na jachtach są znośne toalety (myślę, o takich morskich, bo śródlądowych nie widziałam od jakichś 20 lat).

Trojan napisał/a:
Po krótce – ścigają się dwa katamarany na wyznaczonym obszarze (prostokąt) i pływają od jednego do drugiego końca, pływają z prędkościami ok 50-70 km/h wyścig trwa ok 25 minut i jest naprawdę widowiskowy (oglądam chyba już 10 dni – sporo wyścigów)

Kurczę, oni teraz w kaskach pływają, kiedyś oglądałam, gdy ścigały się jednokadłubowce, też było to widowiskowe, ale jakoś spokojniejsze.

Trojan 

Wysłany: 2017-06-07, 21:30   

Dlatego polecam Puchar Ameryki,
dzisiaj za bardzo wiało i nie pływali
w ogóle to na Bermudach latają.

Co do automobilnych wyścigów, a konkretnie f1, to faktycznie od lat mocno tracą na atrakcyjności wizualnej dla widza. Dla mnie złote lata f1 to czasy Senny, Prosta , Mansela i wczesne Schumachera/ Benetton.

Ps. W kaskach i z kamizelkami ze zbiornikami na tlen.

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2017-06-07, 21:52   

Jak na tych łajbach zainstalują działa i zaczną do siebie z nich napierdalać, to chętnie obejrzę.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

Trojan 

Wysłany: 2017-06-07, 21:54   

Na razie mają finki w ramach abordazu

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-06-07, 23:01   

MrSpellu +27

Trojan 

Wysłany: 2017-06-08, 12:27   

wczoraj nie pływali - za duży wiatr (kolo 25 węzłów). Jeden z komentatorów mówił że przy takim wietrze jego łódka dopiero się rozkręca.

Ale "wrażliwość" obecnych katamaranów jest wynikiem wyścigu technologicznego - te łódki to takie F1 żeglarstwa. Jako że wiecznym problemem na takich zawodach jest wiatr (jego niedostatek) , to przygotowano bolidy pod wiatr 12-18 węzłów. Przy 25 one są po prostu za szybkie (za duża siła wejścia w wodę itp) - przedwczoraj nawiększa prędkość to bylo bodaj 48 węzłów /blisko 90 km/h

Bardzo ciekawe perspektywy rozwoju Pucharu Ameryki na najbliższe lata - ustabilizowanie rozwoju/trzymanie rozwoju budowy kadłubów w ryzach - celem potanienia konstrukcji i zmniejszenia bariery wejścia do zabawy - bodaj budżet amerykanów na ten rok to 300 mielionów$.
Obecnie za PA stoi grubas który wie jak rozkręcić zabawę - jakiś miliarder od m.in Indian Wells.

bylo trochę gadania okołoreagtowego - wyjaśniali strój żeglarzy:
kaski i grubaśne kamizelki/kapoki po którymi kryje się zbiornik z tlenem (na kilka min) - w poprzednich regatach jeden z załogantów utonął bo zaplątał się w liny po "dachowaniu" katamarana - mają też przy sobie "finki"

Trojan 

Wysłany: 2017-06-08, 12:29   

MrSpellu napisał/a:
Jak na tych łajbach zainstalują działa i zaczną do siebie z nich napierdalać, to chętnie obejrzę.

ekhm, powiadasz że w wolnych chwilach siedzisz i malujesz żołnierzyki dla dzieci ? ;)

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2017-06-08, 14:21   

A u was murzynów bijo. Poza tym większość wyścigów wyraźnie zyskuje po dodaniu wpierdolu, vide pompka Królaka (powinni mieć pałasze, ale na bezrybiu...).

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2017-06-08, 14:36   

Trojan napisał/a:
MrSpellu napisał/a:

ekhm, powiadasz że w wolnych chwilach siedzisz i malujesz żołnierzyki dla dzieci ? ;)

Dzieci nie stać na te żołnierzyki. Zresztą, nie zna życia ten, kto nigdy nie wbił sobie skalpela w nogę //spell
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2017-06-08, 15:53   

Modelarstwo to krwawy sport.

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-06-08, 15:54   

mój ty vandamku

Trojan 

Wysłany: 2017-06-08, 16:09   

Stary Ork napisał/a:
Modelarstwo to krwawy sport.

"Modelarstwo" - dumnie powiedziane :mrgreen:

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2017-06-08, 18:41   

Tak, modelarstwo. Nie babram się może w rzeczy redukcyjne, ale moja makieta to zdecydowanie modelarstwo.

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2017-06-08, 18:47   

Poza tym nie ukrywajmy - modelarstwo redukcyjne jest dla grognardów i innych smutnych korniszonów.

Trojan 

Wysłany: 2017-06-08, 19:02   

Dzisiaj będą pływać :)

toto 
Washington Irving

Wysłany: 2017-06-08, 19:08   

Czy żagle mogą konkurować ze snookerem lub curlingiem?
trzy konie, a na jednym Jan Paweł II, w szatach pontyfeksa maksyma, na drugim Lech Wałęsa w todze i w sandałach, z gladiusem, a na trzecim jakaś hybryda dziwna, dwugłowy Rzymianin, potężny, gruboudy, grubołydy, o brzuchu masywnym, dwie głowy identyczne, tylko że jedna miała narośl obok nosa, a druga nie miała. Z tej narośli coś jakby drzewko, roślinka wyrastało, ku niebu się wzbijało niby nowy początek. "Siwy Dym", Ziemowit Szczerek

Trojan 

Wysłany: 2017-06-08, 19:10   

Letko

toto 
Washington Irving

Wysłany: 2017-06-08, 19:12   

Bardzo lubię snooker i jak mnie oszukujesz policzę ci za stracony czas.

e:
Phi, na C+ i tak nie obejrzę.
trzy konie, a na jednym Jan Paweł II, w szatach pontyfeksa maksyma, na drugim Lech Wałęsa w todze i w sandałach, z gladiusem, a na trzecim jakaś hybryda dziwna, dwugłowy Rzymianin, potężny, gruboudy, grubołydy, o brzuchu masywnym, dwie głowy identyczne, tylko że jedna miała narośl obok nosa, a druga nie miała. Z tej narośli coś jakby drzewko, roślinka wyrastało, ku niebu się wzbijało niby nowy początek. "Siwy Dym", Ziemowit Szczerek

Stary Ork 
Świnia z klasą

Wysłany: 2017-06-08, 19:45   

Na otarcie łez może być "Trzech panów w łódce" //orc

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2017-06-08, 22:25   

Albo łódka Bols //mysli

Trojan napisał/a:
czy w ogóle jakiś sport z pozycji widza na żywo/telewizyjnego interesuje cię ?

Ja chętnie odpowiem.
Nie.

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-06-08, 22:33   

skoki narciarskie są w dechę

a prywatnie żegowałem kilka razy tratwami zbudowanymi z PET-ów - Bug, San, Narew - ostatnia, największa, miała 40m^2, w szczycie płynęlo ok 25 osób, wdeseczkowo było

Odpowiedz do tematu