FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
RODO a nasze forum
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-05-28, 18:29   RODO a nasze forum

Czy w związku z RODO na forum winny zajść jakieś zmiany? Jest na forum prawników od metra :)
Więc może się wypowiedzą?
Czy w ogóle obowiązuje? Przeca tu wszystko anonimowo się odbywa, a prowadzący forum nie zbierają żadnych danych osobowych - jedyne pojawiające się informacje są podawane zupełnie dobrowolnie.
Hmm?

Pozwoliłem sobie wydzielić na ogólne forum, bo interesuje mnie Wasza opinia na ten temat
- wred
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-05-28, 20:12   

Ale archiwizują, a to też się liczy za przetwarzanie.

Niby forumy prywatne i hobbystyczne są wyłączone spod RODO. Prywatne rozumiem, szczególnie jeśli nie są publiczne. Ale hobbystyczne? - mam wątpliwości (nie wszystkie wątki są hobbystyczne - edit: ujmę to inaczej - nie znam takiego forum hobbystycznego, na którym nie da się, jeśli się szukający postara, ofc, znaleźć choćby jednego wątku niehobbystycznego).

Znalazłam link do bezpłatnego ebooka, poradnika o RODO, nie pobierałam, nie wiem, w jakim stopniu jest przydatny.

Widziałam w sieci, że niektóre fora dyskusyjne zostały zamknięte w związku z RODO - np. http://wavepc.pl/forum/. Niewątpliwie jest to działanie dość radykalne, tzw. słuszności nie oceniam.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15573
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2018-05-28, 20:43   

E tam, dajmy sobie spokój z tymi pierdołami. Spamujmy jak zawsze :-P
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-05-28, 21:33   

Imho -z tego co byłem na szkoleniu, to rodo nas nie obowiązuje. Forum nie przetwarza danych osobowych /wrażliwych - co najwyżej maila.
Jeżeli ktoś podaje z własnej woli dane osobowe na forum, to robi to na własny rachunek.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-05-29, 06:02   

Zaraz, RODO obowiązuje ludzi a tu są same boty --_-
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1618
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-05-29, 07:08   

1. Dane osobowe to takie, które pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie człowieka. Sam mail nie jest danymi osobowymi, mail + imię i nazwisko już tak.
2. Rodo nakłada m.innymi obowiązek informacyjny, czyli nawet jeśli podajesz dane dobrowolnie, to trzeba poinformować jak te dane będą przetwarzane. Czyli przy zakładaniu konta IMHO powinna być informacja. (i to IMHO jedyna rzecz którą trzeba by zrobić)
3. Jeśli są dane osobowe to wypadałoby o nie zadbać, ale w tym pierwotnym dokumencie jest mowa o zależności tego dbania od możliwości itp. Czyli nikt nie nakazuje robić nie wiadomo jakiej polityki bezpieczeństwa do przetwarzania danych kilku hobbystów na forum. Więc tym bym się za bardzo nie przejmował.
4. Mam jeszcze wątpliwości co do podawania daty urodzenia przy koncie:
- nie wiem czy powinno to być jawnie wyświetlane
- nie wiem jak to wpływa na "czy to już są dane osobowe ..."
mam wrażenie, ze najlepiej byłoby taką informację wyciąć - na wszelki wypadek, tym bardziej, że nie jest to zazwyczaj informacja potrzebna.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-05-29, 07:54   

+1
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2018-05-30, 11:57   

no a kto ma być administratorem danych osobowych ?

ja na pewno nie podam swoich danych publicznie.

wydaje mi sie ze forum jest prywatne hobbystyczne i nie podlega

ewentualnie mozna z bazy wywalic wszystko poza emailem i haslem ;) )
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-06-01, 16:31   

A przy rejestracji w ogóle jakieś dane osobowe były podawane?

Ja się wejdzie na profil -to nie ma żadnych informacji ( przynajmniej u mnie)
nawet maila nie ma.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2018-06-01, 17:58   

Naprawdę sądzicie, że ktoś tu wpadnie i się do nas przypieprzy o ochronę danych osobowych? //ooo
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1854
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-06-01, 18:49   

Pytanie takie.....czemu Fejsbuk nadal funkcjonuje, tam jest danych od uja?
Znaczy sądzę że funkcjonuje bo stanu wojennego nie ma.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1618
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-06-01, 19:27   

1. Przecież Rodo nie nakazuje zamknięcia czegokolwiek z powodu, że akurat są tam jakieś dane osobowe. Wystarczy że fejsbuk spełnia zalecenia Rodo i może funkcjonować. Tak samo jak każda inna strona/forum.
2. Tak się patrzę i na ZB nie widzę za bardzo danych osobowych. W swoim profilu nie widzę pól, które by mogły być jako dane osobowe uznane, a wątpię, żeby przy zakładaniu konta były jakieś dodatkowe pytania.
Tak realnie to są:
- data urodzenia
- miasto
- login
na moje oko, to za mało na dane osobowe.
Ja bym na wszelki wypadek tylko zrobił jakieś zapisy w regulaminie, na który trzeba się zgodzić zakładając konto.
W stylu:
"Na forum nie zbieramy i nie przetwarzamy danych osobowych."

Na drugim forum czekam na jakieś info od znajomych prawników, bo tam akurat dane osobowe mamy na pewno i się ich nie pozbędziemy. Jeśli coś ciekawego powiedzą, to tu też podpowiem.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2018-06-01, 19:28   

m_m, po co zaśmiecasz wątek, skoro nie masz pojęcia o temacie?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1854
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2018-06-01, 20:02   

Chyba forum jest po po by zadawać pytania :shock:
Zaśmiecanie wątku? Chyba pytanie było w temacie, Goldsun wyjaśnił i już wkładam ryj w kubeł.
BTW. Kilkanaście postów dziennie na forum, od groma można zaśmiecić :badgrin:
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2018-06-02, 01:43   

Otóż login, email, adres IP, logi z logowań są już danymi osobowymi, bo mimo że ja nie mogę jednoznacznie zidentyfikować Kowalskiego, to przy pewnym nakładzie środków się da.

Pytanie czy forum nasze podchodzi pod prywatne / niekomercyjne / hobbystyczne i RODO go nie obowiązuje...

Jak to jest na innych forach na których się obracacie ?
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1618
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-06-02, 03:42   

Login i email MOGĄ BYĆ, a nie SĄ z założenia danymi osobowymi. To kwestia tego co w nich jest używane. I to jest pierwszy (ZTCP) punkt RODO - rozpoznanie jakie dane osobowe są przetwarzane.
Adres IP - qrde zapomniałem. jest to dla mnie irytujące, bo to są dane, których jawnie na forach nie przetwarzamy. I najchętniej ja bym tego nie przetwarzał wcale. Ale z drugiej strony - administrator strony/forum musi te dane zbierać i przechowywać, bo ktoś może zostać przez kogoś obrażony, albo nawoływać do rasizmu itp. i wtedy musi te dane przekazać jakimś organom. Czyli całkiem inne przepisy nakładają wprost obowiązek przetwarzania tych danych.
A adres IP w połączeniu z email i login już może pomóc w identyfikacji osoby, więc pod dane osobowe podchodzi.
No to kupa.

Co do "zwolnienia z Rodo hobbystów" - pierwsze słyszę, żeby z Rodo był zwolniony ktokolwiek, tylko za "bycie kims". Rodo może nie mieć wpływu na przetwarzanie niektórych danych, np. na domową bazę danych telefonów do przyjaciół.W Rodo jest też zapis, że trzeba oszacować ryzyko - jak może komuś zaszkodzić wypłynięcie danych, które przetwarzasz. I tu pewnie ZB się może mocno obronić, bo realnie dane przetwarzane przez ZB (mail, IP, login) raczej nie mogą zostać do zbyt wielu rzeczy wykorzystanych.
Podejrzewam, że taki tekst (o zwolnieniu hobbystów) wynika z uproszczenia rozumienia zapisów w Rodo, które mówią, że wszelkie procedury itp. związane z Rodo należy zorganizować mając na uwadze możliwości, koszty itp. Czyli hobbyści nie muszą stosować nie wiadomo jak porąbanych i kosztownych procedur związanych chociażby z bezpieczeństwem danych, bo nie mają na to środków. Ale to z Rodo nie zwalnia.
Czyli jak się doda; małe ryzyko dla danych + możliwości - wychodzi, że jakoś szaleć z Rodo nie trzeba na ZB.

to co IMHO trzeba zrobić minimum to:
- regulamin / polityka prywatności
- akcja spamowa z wysłaniem na maile wszystkich kont informacji o nowym regulaminie na który należy się zgodzić (nie wiem na razie jak technicznie tą zgodę najprościej załatwić)

na 1st rzut oka - fajnie napisany regulamin, który dałoby się chyba prosto dostosować do forum ZB
https://poezja.org/privacy/


Na innych forach na których jestem - raczej cisza. Możliwe, że z tego samego powodu - najpierw to cholerstwo trzeba przygotować. I to jakoś "z głową".
Poza forum na którym to ja jestem wśród tych zobowiązanych do wdrożenia Rodo, gdzie zaczęliśmy też pisać w temacie i z jednej strony ja drążę temat, z drugiej mają też coś przygotować prawnicy znajomi.

Sabetha napisał/a:
Naprawdę sądzicie, że ktoś tu wpadnie i się do nas przypieprzy o ochronę danych osobowych?

Niektórzy już zwietrzyli możliwość zarobku. Te przepisy są wymarzone dla trolli, którzy mogą szukać takich forum/stron i wysyłać maile "albo nam zapłacisz, albo podajemy Was do GIODO/Rodo".
A trzeba dodać, że instytucja, która ma tego pilnować, jest finansowana z nałożonych kar (SIC!), a nie z jakiegoś budżetu. Więc oni nie mają interesu, żeby się takimi drobiazgami nie zająć, a wręcz przeciwnie.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2018-06-02, 12:39   

poezja org jest stroną komercyjną
my nie jesteśmy
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2018-06-02, 14:34   

Cytat:

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną w ramach działalności czysto osobistej lub domowej, czyli bez związku z działalnością zawodową lub handlową. Działalność osobista lub domowa może między innymi polegać na korespondencji i przechowywaniu adresów, podtrzymywaniu więzi społecznych oraz działalności internetowej podejmowanej w ramach takiej działalności. Niniejsze rozporządzenie ma jednak zastosowanie do administratorów lub podmiotów przetwarzających, którzy udostępniają środki przetwarzania danych osobowych na potrzeby takiej działalności osobistej lub domowej.


1. osoba fizyczna
2. działalność osobista lub domowa
3. niekomercyjna niehandlowa
4. korespondencja i podtrzymywanie więzi społecznych
5. z home.pl zawarłem umowę powierzenia przetwarzania danych

coś pokręciłem ?
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-06-02, 16:11   

Znaczy, że raczej home powinno się przejąć?
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2018-06-02, 17:13   

Nie. Umowa z home jest wymagana zawsze jak jest hosting.

Mam tam swój serwer 'firmowy' i moi klienci mają tak że takie umowy pozawierałem z automatu. Dla ZB na wszelki wypadek też.

Ale oni nie są Administratorem Danych Osobowych.
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2018-06-04, 13:27   

Czy mogliby się tu wypowiedzieć jacyś prawnicy :) ?
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2018-06-04, 14:21   

Mi się wydaje, że nie podpadamy.
Ale to jest właśnie wydajemisięnizm.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-06-05, 05:56   

A od kiedy to prawnicy wypowiadają się konkretnie? :badgrin:
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2018-06-05, 08:22   

utrivv napisał/a:
A od kiesy
pomyłka?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2018-06-05, 08:39   

Nie sądzę //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-06-05, 10:04   

Sprawdzałem waszą czujność, Fidel wygrałeś Neuromancera Gibsona //utrivv
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-06-05, 10:11   

na pewno nie ma :)
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-06-05, 10:39   

Nie ma bo łaskawie od niego odkupiłem, niestety nie dałem rady przeczytać.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2018-06-05, 18:25   

Wiedziałem że mogę na Was liczyć xD

A tak przy okazji. Inne fora. Prywatne. Jak tam jest ?
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15573
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2018-06-05, 19:04   

Nie zawracają sobie d... :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13