FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kółko Nieanonimowych Książkoholików
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11336
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-11-19, 16:26   

Żołnierz z Arete to chyba pierwsza książką Wolfa w Polska (poza Fantastykowym Cieniem K) - PhantomPressu - i nie jest to pozycja na którą bym czekał w Artefaktach (wraz z 2 tomem)
ale sięgam pamięcią do jego twóczości - i w sumie nic nie pamiętam poza tym co wymieniłeś. Sięgajać do wiki, to Wolfe jest autorem w sumie tego i paru jeszcze ksiażek (coś tam jeszcze kiedyś czytałem - zresztą w wypustu MAGa i Pruszyńskiego) ale właściwie to dziś mi się sprowadza jedynie do CK.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1821
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2023-11-19, 23:27   

Wolfe jest bardzo antagonizującym czytelników autorem. Albo/albo. KNS mnie zachwyca, zaś reszta często nieczytalna. Reszta z reszty bardzo ciekawa. Ostatnio nie wracam, by nie psuć wspomnień.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2023-11-20, 08:28   

Cytat:
KNS mnie zachwyca
Ale co? Bo tam antagonizuje-śmantagizuje. To po prostu pensjonarska grafomania i zachodzę w głowę co tam może zachwycać. I serio, nie szyderuję teraz tylko szczerze jestem ciekaw. Mógłbyś zrobić mi miniwyklad, albo w jakichś punktach, co Cię tam zachwyca?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-11-20, 14:05   

Fidel-F2 napisał/a:
(...) Żolnierza Arete.

Niepotrzebnie zacząłeś od drugiego tomu :-P

A co zachwyca? Wyobraźnia. Nieoczywistość pomysłów. W wypadku Ksiąg Słońc - wizja, która je spaja i którą powoli się odkrywa. Język. Stopień zakręcenia fabuł i zabawy z narracją (nie tylko Słońca, gdzie wyróżnia się KKS, ale także "Pokój" albo "Piąta głowa Cerbera"). Tam jest masa rzeczy do docenienia. Nie wiem, jak definiujesz "pensjonarską grafomanię", ale z pewnością inaczej niż ja.

Słabsze były "Nowojorskie odloty" oraz dylogia "Rycerz"/"Czarnoksiężnik".

Cytat:
Żołnierz z Arete to chyba pierwsza książką Wolfa w Polska (poza Fantastykowym Cieniem K)

Druga, bo pierwszy był jednak "Żołnierz z mgły". I była jeszcze "Pieśń łowców", także w F.

Trojan napisał/a:
Sięgajac do wiki, to Wolfe jest autorem w sumie tego i paru jeszcze ksiażek

Tiaaa... Łącznie ponad trzydzieści powieści, trochę opowiadań... Detalista zwykły.
 
 
Rashmika 


Posty: 1032
Wysłany: 2023-11-20, 14:26   

Bibi King napisał/a:
Niepotrzebnie zacząłeś od drugiego tomu


Pierwszy też jest daremny.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2023-11-20, 14:28   

Cytat:
Wyobraźnia
czyli?
Cytat:
Nieoczywistość pomysłów
czyli?
Cytat:
wizja, która je spaja i którą powoli się odkrywa
czyli?
Cytat:
Język
czyli?
Cytat:
Stopień zakręcenia fabuł
czyli?
Cytat:
zabawy z narracją
czyli?

Czyli trochę ogólnikowych haseł. Cokolwiek na poparcie?

Cytat:
Tam jest masa rzeczy do docenienia
wymień jedną

Cytat:
Nie wiem, jak definiujesz "pensjonarską grafomanię",
płytkie, afektowane, banalne, głupawo wydziwione na siłę. Nie wiem, nie czytałeś nigdy Wolfe'a?

W takim razie to był Żołnierz z mgły a nie Arete. Sto lat temu to było. Nie przywiązuje się do słabych książek.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-11-20, 15:21   

Fidel-F2 napisał/a:
Cytat:
Wyobraźnia
czyli?

??? Mam ci wyjaśnić, co to jest wyobraźnia?
Cytat:
Cytat:
wizja (...)
czyli?

Odsyłam do "Słońc". Nie pogadam z gościem, który przeczytał jeden tom jednego cyklu.
Cytat:
Cytat:
Stopień zakręcenia fabuł
czyli?

Odsyłam do Cerbera.
Cytat:
Cytat:
zabawy z narracją
czyli?

Odsyłam do KKS. I do Cerbera.

Cytat:
Cytat:
Tam jest masa rzeczy do docenienia
wymień jedną

Wymieniłem. Zbyłeś je jako "ogólnikowe hasła". Okej. Krótko mówiąc: prawie nic nie przeczytałeś, ale dla zasady jebiesz gościa, bo tak. Twoje prawo, ale mnie szkoda czasu.

Cytat:
płytkie, afektowane, banalne, głupawo wydziwione na siłę.

To nie o Wolfie, więc trudno mi się odnieść.

Nie polecam "Rycerza/Czarnoksiężnika", "Pieśni łowców" i "Nowojorskich odlotów", chociaż te ostatnie zyskałyby zapewne, gdyby zrobić lepszy przekład. Po "Żołnierzu" nie została mi ani trauma, ani zachwyt, więc nie będę go bronił. Chociaż ciekaw jestem, co napisał Wolfe w trzecim tomie, po latach.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2023-11-20, 16:19   

No to jak zwykle pogadali. A ja dalej nie wiem jak Wolfe zachwyca, jeśli nie zachwyca. Tysięczny raz mi tłumaczą, że zachwyca. Tylko nie wiadomo dlaczego.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11336
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-11-20, 19:38   

hmmm
wydaje mi się (na poziomie pewności) że w Polsce wydali najpier Żołnierza Arete. Phantom Press
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3207
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-11-20, 20:22   

Bibi King napisał/a:
Zbyłeś je jako "ogólnikowe hasła". Okej. Krótko mówiąc: prawie nic nie przeczytałeś, ale dla zasady jebiesz gościa, bo tak. Twoje prawo, ale mnie szkoda czasu.
Ale wiesz, że to co wymieniłeś można przypisać każdemu pisarzowi tworzącemu fantastykę? Nie żebym bronił Fidela, ale ma trochę racji.

Trojan napisał/a:
wydaje mi się (na poziomie pewności) że w Polsce wydali najpier Żołnierza Arete. Phantom Press
Fantasta.pl mówi, że obie wyszły w 1992 roku.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Trojan 


Posty: 11336
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-11-20, 21:24   

Jachu napisał/a:

Trojan napisał/a:
wydaje mi się (na poziomie pewności) że w Polsce wydali najpier Żołnierza Arete. Phantom Press
Fantasta.pl mówi, że obie wyszły w 1992 roku.


a mi pamięć przypomina że pierwej był Arete i jego przeczytałem a potem pokazał się z Mgły i jego kupiłem ale nie przeczytałem
Nawet przed chwilą sięgłem po one - i jest jak mówiłem. Arete czytane Mgła nie. Powiem szczerze - zachowane w stanie "ASX nie siada".
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3207
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-11-20, 21:47   

Ty to masz łeb. Ja nie pamiętam co robiłem tydzień temu, a ty pamiętasz w jakiej kolejności czytałeś książki 31 lat temu? No way! :mrgreen:
Ale nawet gdyby, to twoje wspomnienia wcale nie przesądzają sprawy która książka została wydana wcześniej, a jedynie o tym którą najpierw przeczytałeś :badgrin:
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Trojan 


Posty: 11336
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-11-20, 23:57   

Jachu napisał/a:
Ty to masz łeb. Ja nie pamiętam co robiłem tydzień temu, a ty pamiętasz w jakiej kolejności czytałeś książki 31 lat temu? No way! :mrgreen:
Ale nawet gdyby, to twoje wspomnienia wcale nie przesądzają sprawy która książka została wydana wcześniej, a jedynie o tym którą najpierw przeczytałeś :badgrin:


ad.2 - oczywiście że nie przesądzają, ale na pewno Arete pokazało się we Wro przed Mgłą, może przez jakiś błąd Phantom Pressu, albo dystrybucji.nvm. Nie jestem pewien czy z ISBN można wyczytać która pozycja były najpierw ?

Ad.1 tak, pamiętam - oczywiście nie wszystko, ale to akurat tak. Pamiętam jak dziś kupowanie niektórych pozycji książkowych, księgarnie, tą ekscytację gdy wchodziłeś do księgarni i szukałeś nowych książek - co teraz wydali ? Heinlein ? acoto?
TO że za oknem miałem księgarnie w przyblokowej kanciapie - teraz tam jest solarium, a kupiłem tam Pana Światła
Pamiętam że to był czas kiedy książki były tanie, i z kieszonkowego i butelek, mogłem się obkupić ze wszystkiego co chciałem.
 
 
KS 
KS


Posty: 2551
Wysłany: 2023-11-21, 00:09   

Żołnierz z mgły jest chronologicznie pierwszy. Pamiętam, że kupiłem obie, do dziś gdzieś powinny stać, i zacząłem Żołnierza z mgły, ale nie skończyłem, nie pamiętam z jakiego powodu, mógł być nie związany z jakością tekstu. Na 100% pamiętam, że to była Mgła a nie Arete. Tej drugiej w ogóle nie otworzyłem.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Trojan 


Posty: 11336
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-11-21, 00:27   

no to ja mam odwrotnie - Żolnierza Arete przeczytałem, choć nie kumałem wtf, chodził jakiś pomylenic bez pamieci - gadał z ludźmi , bohaterami i chyba nawet bogami. Ale zniechęciłem się i gdy dokupiłem Mgłę też nie otwarłem. DO teg ota okładka.... jak z Canona.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2023-11-21, 07:51   

Tak, to jest sztandar Wolfe'a. Bohater chodzi nie wiadomo za czym i gada nie wiadomo z kim, nie wiadomo po co i nie wiadomo o czym. Po czym jest koniec książki. I dlatego takie Bibi Kingi nie są w stanie odpowiedzieć na proste pytania.

_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
fdv 


Posty: 1085
Skąd: Neverland
Wysłany: 2023-11-21, 09:40   

Ja z mgły i z Arette zmęczyłem w wydaniu Phatnom press, ale zmęczyłem to właśnie najlepsze określenie na te pozycje, chociaż wtedy zacząłem się zastanawiać czy to nie była kwestia tłumaczenia bo przecież takiej marności nie mogli by wydać prawda?
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-11-21, 10:41   

Jachu napisał/a:
Ale wiesz, że to co wymieniłeś można przypisać każdemu pisarzowi tworzącemu fantastykę?

Napisałem tak:
Cytat:
Wyobraźnia. Nieoczywistość pomysłów.(...) wizja, (...) Język. Stopień zakręcenia fabuł i zabawy z narracją

Absolutnie nie zgadzam się z twierdzeniem, że wszystkie te atuty można przypisać "każdemu pisarzowi tworzącemu fantastykę". Fajnie by było, ale nie.

Fidel-F2 napisał/a:
Bohater chodzi nie wiadomo za czym i gada nie wiadomo z kim, nie wiadomo po co i nie wiadomo o czym

Takie wrażenie (zwłaszcza "nie wiadomo z kim" i "nie wiadomo o czym") powstaje zapewne po niedoczytaniu całości. Nie wiem, trudno mi to skomentować, bo ja tak nie mam. Jeśli zaś generalnie przeszkadzają ci bohaterowie, którzy chodzą i rozmawiają, to nic nie poradzę.

Na zachętę podeprę się cytatem z Wiki na temat KKS, który dobrze ilustruje to, co lubię u Wolfe'a. Sięgam po Wiki, bo nie wiem, czy sam umiałbym to tak zgrabnie ująć bez plątania się w zawiłości fabuły i spoilerów.
Cytat:
As the story progresses, the narrator's identity becomes increasingly complex and elusive. The writing style changes with each book, and the story is highly nonlinear, with narrative threads from different times told in parallel and story events related out of order as the narrator remembers or confronts them. As with many of Wolfe's novels, the narrator and the circumstances under which the book is being written are essential to understanding the story.
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1643
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-11-21, 11:08   

1. Też nie zmogłem żadnego z "żołnierzy" od Wolfe'a, mimo, że obydwa stoją na półce.
2. "Bohater tylko chodzi i z kimś rozmawia" - tak pewnie dałoby się opisać sporo książek.
To jest kwestia o czym rozmawia, jak, czy to jakoś posuwa akcję do przodu itp.
I ja rozumiem, że czasami wyjaśnienie wielu rzeczy pojawia się dopiero na końcu. Ale to jest kwestia właśnie umiejętności pisarza, żeby nie zanudzić/zniechęcić czytelnika, zanim rozwiąże wszystkie zagadki, odkryje wszystkie karty i zapuentuje. Albo, żeby pisarz/redaktor skrócił książkę o zbędne, przegadane kawałki.
Jest sporo książek, w których jesteśmy od razu wrzucani na głęboką wodę, nic nie wiadomo: kto, z kim, o czym i po co rozmawia. Ale wyłania się z tego jakiś cel, albo jest to w jakiś sposób ciekawe.
U Wolfa to dla mnie ciekawe nie było. I to jeszcze w czasach, kiedy o wiele częściej czytałem książki "do końca".

Czasami może być też kwestia przedobrzenia: za dużo zagadek, za bardzo zakręcona narracja, za dużo wyobraźni. I pisarz sam w tym się potrafi pogubić.
Przykładowo - tak jak ja mam tendencję do pisania zdań wielokrotnie złożonych. ;-) Wtedy potrzeba redaktora który pisarzowi wytłumaczy problem, albo mu powie - daruj sobie bo tego się nie da poprawić i zajmij się np. gotowaniem.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-11-21, 11:42   

Nigdy nie miałem wrażenia, żeby Wolfe przedobrzył i się pogubił we własnych knowaniach. Ale przynajmniej jedno staje się jasne: skoro 90% ZB ma tak fatalne wspomnienia z nim związane, to nic dziwnego, że facet się u nas nie sprzedaje :-)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2023-11-21, 14:39   

Bibi King, uwierz, król jest nagi.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ash 

Posty: 796
Wysłany: 2023-11-21, 15:19   

Tak mi się skojarzyło. Ja czytający Wolfe'a

 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2023-11-25, 08:16   

Pojawił się kalendarz adwentowy Świata Książki na ten rok. Czy ktoś wie, cóż tam mają w planie na poszczególne dni grudnia?
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Pinon 


Posty: 98
Wysłany: 2023-11-26, 02:18   

W zeszłym roku na pepper.pl pojawiły się jakieś przecieki na kolejne dni, ale dopiero w momencie gdy promocja ruszyła, 1 grudnia.
Tak na marginesie, od kiedy ceny książek poszły w górę, ŚK mocno ograniczył promocje. W zeszłym roku robiłem tam zakupy przynajmniej raz w miesiącu, w tym roku tylko raz. Od lipca żadnej ciekawej promocji, a rok, półtora roku temu, wpadała co dwa tygodnie, zwłaszcza na fantastykę/sci-fi.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2023-11-26, 15:17   

Pinon napisał/a:

W zeszłym roku na pepper.pl pojawiły się jakieś przecieki na kolejne dni, ale dopiero w momencie gdy promocja ruszyła, 1 grudnia.

Tak na marginesie, od kiedy ceny książek poszły w górę, ŚK mocno ograniczył promocje. W zeszłym roku robiłem tam zakupy przynajmniej raz w miesiącu, w tym roku tylko raz. Od lipca żadnej ciekawej promocji, a rok, półtora roku temu, wpadała co dwa tygodnie, zwłaszcza na fantastykę/sci-fi.


1. Dzięki za info! :-) Niestety, pamięć już nie ta. ;)

2. Bida z nędzą. Może chociaż w grudniu szarpną się na nieco więcej i pojawi się coś fajnego, zamiast masy sieczki. //mysli
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Ash 

Posty: 796
Wysłany: 2023-11-30, 15:43   

ASX76,

https://www.pepper.pl/pro...ien-2023-760401
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2023-11-30, 18:48   

Ash napisał/a:
ASX76,

https://www.pepper.pl/pro...ien-2023-760401


Dzięki! :-)

Przerobiłem kalendarz dzień po dniu. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1643
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-11-30, 19:30   

Sporo z tego było dostępne w wakacje na outlecie SK.
Więc generalnie - meh ...
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1643
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-12-01, 09:33   

Wszyscy zszokowani cenami promocyjnymi w tym kalendarzu i dlatego nikt nic nie pisze? ;-)
Serio ta Fonda Lee "w promocji" kosztuje 29pln?
Ciekawa ta promocja, nie powiem.
Wcześniej jak przejrzałem to było tam ze 3 książki, które może "za dychu" wziąłbym żeby sprawdzić.
Ale jak zaczynają z tak grubej rury, to chyba nie będę sprawdzał kolejnych dni, bo szkoda czasu. Może i jest to cena niższa niż wcześniej, ale i tak nie zachęca.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Cintryjka 

Posty: 1862
Wysłany: 2023-12-01, 16:42   

No ale tylko Lee jest w takiej cenie, to i tak chyba 40% taniej. Pozostałe od 12 zł.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 13