FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Antologie i zbiory opowiadań
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-02, 08:29   

Tixon napisał/a:
Uważam, że lepiej autorzy wyjdą, jeśli zanim zaczną bawić się dłuższą formą, poćwiczą na opowiadaniach. Antologie na zamówienie są właśnie takim testem umiejętności - zarówno warsztatowych jak i koncepcyjnych.

Przy okazji poznają miłych ludzi w kolejce po darmową zupę ? Za opka płacą bardzo słabo. O czym zresztą mówił AS że trudno je zrobić a płacą mało. Powieść się bardziej opłaca. A że Polakom powieści wychodzą słabe to piszą zbiory opek. U piekary ile mamy powieści ? Przenajświętszą ( tak chaotyczną że mogła powstawać jako zbiór opowiadań ) Rycerza kielichów ( żenująco słaby ) no i Charakternik. Reszta to zbiory. Zbiory opowiadań u polskich pisarzy jednak przeważają. Ja już biorą się za powieść to jest to rozbudowane ( naciągnięte na siłę ) opowiadanie. Tak jak Popiół i Kurz.

Teraz Kupiłem Antologię Legendy 2. Zapowiada się ciekawie. Autorów znam. Sąto teksty ze znanych mi raczej światów
 
 
Shadowmage 


Posty: 3204
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-10-02, 08:32   

A "Legendy" numero uno czytałeś?
_________________
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-02, 08:37   

Shadowmage napisał/a:
A "Legendy" numero uno czytałeś?

Niet. przy 2 skorzystałem z promocji. z 1 czytałem jakieś teksty. Tak jak "Rybki" Pratchetta. Na razie nie wywalę 70 zł za 1
 
 
Shadowmage 


Posty: 3204
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-10-02, 08:39   

To nie czytaj np. Martina, bo opka są trochę powiązane... chociaż, może znasz je z "Retrospektywy"?
A tak poza tym to ja "Legend 2" nie skończyłem, jakoś tak się złożyło, że przerwałem chyba po 3-4 opowiadaniach i nie wróciłem.
_________________
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-02, 08:51   

Shadowmage napisał/a:
To nie czytaj np. Martina, bo opka są trochę powiązane... chociaż, może znasz je z "Retrospektywy"?

Tzn ? w jakiej kolejności co czytać. Retrospektywy mam tylko nieprzeczytane.
Shadowmage napisał/a:
A tak poza tym to ja "Legend 2" nie skończyłem, jakoś tak się złożyło, że przerwałem chyba po 3-4 opowiadaniach i nie wróciłem

To raczej nowelki/ mikro powieści. Więc i tak masz sporo za sobą.

Zebrało mi się tych antologii mam LEgendy2/ księgę strachu i księgę smoków/ Arcydzieła SF. Pokój do wynajęcia/ Trupojad. Zresztą wątpię by coś pobiło Nowe Idzie. To była dość udana Antologia
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23082
Wysłany: 2009-10-02, 08:52   

Pierwsze LEGENDY są znakomite. Może poza opowiadaniem Tada Williamsa, ale - ostatecznie - ono też ma fajny klimat. Szczególnie polecić warto fanom Pieśni Lodu i Ognia Martina oraz Koła Czasu Jordana. Choć w przypadku tego drugiego opowiadanie Nowa Wiosna z LEGEND zostało potem przekształcone w prequelową powieść. Znając Jordana wziął treść opowiadania, dodał mnóstwa "spowalniaczy" i puścił 500 stron na rynek :badgrin:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3204
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-10-02, 09:03   

W sumie zgadzam się z opinią Romulusa. I tom "Legend" to świetny wybór z najsłynniejszych światów fantasy (i nie tylko).

Toudi-->Najpierw "Błędny rycerz" (jest w "Retrospektywach" jeśli mie pamięć nie myli) z "Legend" I, potem "Wierny miecz" z dwójki.
_________________
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2009-10-02, 09:04   

Toudisław napisał/a:
Zebrało mi się tych antologii mam LEgendy2/ księgę strachu i księgę smoków/ Arcydzieła SF. Pokój do wynajęcia/ Trupojad. Zresztą wątpię by coś pobiło Nowe Idzie. To była dość udana Antologia


Fakt, Nowe idzie trudno przebić,
uwielbiam opowiadania, antologie, więc wszystkie ww. już przeczytane,
najlepsze Legendy, potem Nowe idzie, Arcydzieła, Księgi z Runy (wydaje mi się, że Runa robi lepsze antologie od FS), a na koniec słabiutkie zbiory z Red Horse.
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2009-10-02, 09:10   

Toudisław napisał/a:
Przy okazji poznają miłych ludzi w kolejce po darmową zupę ? Za opka płacą bardzo słabo. O czym zresztą mówił AS że trudno je zrobić a płacą mało. Powieść się bardziej opłaca.

Warsztat to coś, co trzeba wykształcić ciężką pracą. Nikt od razu nie zostaje lekarzem z dobrze płatną pracą, pierw trzeba poświęcić wiele lat na naukę, podczas której stan konta jest bardzo ograniczony.
Toudisław napisał/a:
A że Polakom powieści wychodzą słabe to piszą zbiory opek. U piekary ile mamy powieści ? Przenajświętszą ( tak chaotyczną że mogła powstawać jako zbiór opowiadań ) Rycerza kielichów ( żenująco słaby ) no i Charakternik. Reszta to zbiory

Na Charakternika składają się poszczególne sceny - tzn "scena w karczmie", scena "na popasie", scena "u żydów" :)
A i zapytam z ciekawości - Imperium?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Shadowmage 


Posty: 3204
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-10-02, 09:15   

Imperium to przecież opowiadanie, taka broszutka.
_________________
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-02, 09:31   

Romulus, Spodoba ci się Nowe Idzie. Nie mówię, że koniecznie całość ale kilka opowiadań na pewno. Ja osobiście z czasem coraz lepszą mam o tym zbiorku opinię. Ciekawe czy szykuje się coś jak część 2. Wiem że Z tego wydawnictwa będą jeszcze ciekawe antologię. Wielkie dzieło czasu to mój zakup obowiązkowy.

Shadowmage napisał/a:
W sumie zgadzam się z opinią Romulusa. I tom "Legend" to świetny wybór z najsłynniejszych światów fantasy (i nie tylko).

Czyli warto kupić ? Bo mogę kupić taniej tylko mocno zużywaną i podniszczoną.

xan4 napisał/a:
Księgi z Runy (wydaje mi się, że Runa robi lepsze antologie od FS)

Niech je tylko wydaje jakoś logicznie a nie te cegły z literkami jak w przedszkolu. No i Faktycznie dobierają dobrych Autorów. :)

Shadowmage napisał/a:
Toudi-->Najpierw "Błędny rycerz" (jest w "Retrospektywach" jeśli mie pamięć nie myli) z "Legend" I, potem "Wierny miecz" z dwójki.


Dzięki ;)
Tixon napisał/a:
Warsztat to coś, co trzeba wykształcić ciężką pracą. Nikt od razu nie zostaje lekarzem z dobrze płatną pracą, pierw trzeba poświęcić wiele lat na naukę, podczas której stan konta jest bardzo ograniczony.



Widać polscy pisarze muszą się uczyć. Ale to co móiesz jest nielogiczne. Jeżli dobre opowiadanie jest napisać trudnij niż powieść. Od powieści powinni zacząć.
Tixon napisał/a:
A i zapytam z ciekawości - Imperium?

Cieniutkie to chyba jest ( w sensie ilosc stron )
 
 
Shadowmage 


Posty: 3204
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-10-02, 09:34   

Ja bym powiedział, że warto. Choć rzecz jasna dobrze znać większość cykli, z których są opowiadania - wtedsy dodatkowe smaczki się wyłapuje.
_________________
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2009-10-02, 09:49   

Toudisław, mc zarzekał się, że nie będzie drugiej części, bo parę razy pytałem.
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-02, 09:54   

xan4 napisał/a:
Toudisław, mc zarzekał się, że nie będzie drugiej części, bo parę razy pytałem.

Ale inne antologie z tego wydawnictwa już być będą. Jak wspominane dzieło czasu a do tego antologia "Z Dukajem"
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-10-02, 11:03   

Wielkie dzieło czasu rodzi się w bólach. Miał być czerwiec, przełożone na jesień. Mam nadzieję, że wyjdzie jeszcze w tym roku. A antologia z Dukajem to teksty konkursowe, więc nie wiadomo jaki będzie ich poziom. Pewnie, każdy by chciał, żeby znalazło się tam kilka perełek, ale możliwe, że nic wielkiego się nie ukaże. Co najwyżej strawne czytadła. A nawet tekst Dukaja nie jest pewny. Bo może być opowiadanie, a może być esej. Wolałbym opowiadanie, ale widząc, że Króla bólu nie może skompletować (Lód i Wroniec mu się rozrosły z opowiadań do zbiorku aż do samodzielnych pozycji), to nie wiem czy wyrobi się z nowym opowiadaniem do antologii. Osobiście obstawiam, że będzie to esej (chciałbym się mylić). Na przykładzie opóźnień rozstrzygnięcia konkursu NF, myślę, że przed wakacjami nie mamy co spodziewać się antologii konkursowej.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-02, 11:11   

toto napisał/a:
Wielkie dzieło czasu rodzi się w bólach. Miał być czerwiec, przełożone na jesień. Mam nadzieję, że wyjdzie jeszcze w tym roku.

Już jest chyba wydrukowane. Teraz czeka na swoją kolej. Ale liczę że nie długo będzie. Można by Rafała zapytać
toto napisał/a:
A antologia z Dukajem to teksty konkursowe, więc nie wiadomo jaki będzie ich poziom.

Tylko jedno opowiadanie jest tam z konkursu

toto napisał/a:
Osobiście obstawiam, że będzie to esej (chciałbym się mylić). Na przykładzie opóźnień rozstrzygnięcia konkursu NF, myślę, że przed wakacjami nie mamy co spodziewać się antologii konkursowej.

Tutaj pewnie będziesz miał niestety rację.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3204
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-10-02, 12:26   

"WDC" chyba w tym roku się nie ukaże... a przynajmniej na razie nic na to nie wskazuje. Hard SF - dopiero co skończył się termin nadsyłania prac, więc też trochę poczekamy. Dukaj to prawdopodobnie faktycznie esej napisze, choć kto to wie?
_________________
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-10-02, 17:10   

Shadowmage napisał/a:
"WDC" chyba w tym roku się nie ukaże... a przynajmniej na razie nic na to nie wskazuje. Hard SF - dopiero co skończył się termin nadsyłania prac, więc też trochę poczekamy. Dukaj to prawdopodobnie faktycznie esej napisze, choć kto to wie?


Bardzo niecierpliwie czekam na WDC. Nowe idzie mnie zachwyciło. Pokazało że w Polsce jest ogromny potencjał, opowiadania świetne, nawet jeśli naznaczone niedoświadczeniem autorów.
A Dukaj to jak zacznie pisać opowiadanie to pewnie mu nowy "Lód" wyjdzie to lepiej niech nie piesz, bo nigdy tego "Króla bólu" nie wyda.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-10-02, 17:19   

Tomasz napisał/a:
Shadowmage napisał/a:
"WDC" chyba w tym roku się nie ukaże... a przynajmniej na razie nic na to nie wskazuje. Hard SF - dopiero co skończył się termin nadsyłania prac, więc też trochę poczekamy. Dukaj to prawdopodobnie faktycznie esej napisze, choć kto to wie?


Bardzo niecierpliwie czekam na WDC. Nowe idzie mnie zachwyciło. Pokazało że w Polsce jest ogromny potencjał, opowiadania świetne, nawet jeśli naznaczone niedoświadczeniem autorów.
A Dukaj to jak zacznie pisać opowiadanie to pewnie mu nowy "Lód" wyjdzie to lepiej niech nie piesz, bo nigdy tego "Króla bólu" nie wyda.
JD poproszono pewnie o słowo wstępne a wyjdzie esej na 200 ss ;) .
Z tego co wiem to WDC miało być zbiorem twórców zagranicznych, czy nie?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4623
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-10-02, 17:23   

Mag_Droon napisał/a:
Z tego co wiem to WDC miało być zbiorem twórców zagranicznych, czy nie?

Tak, powinienem kolejne zdania wrzucić od nowej linii to byś nie miał złego skojarzenia.
Odniosłem się do trzech kwestii.

Raz: czekam na WDC
Dwa: Bardzo mi się podobało Nowe idzie
Trzy: o Dukaju

sorry, streszczam się dzisiaj
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-10-04, 09:39   

A czy ktoś wie czy Antologia New Werd się okaże ? Czy ktoś się do niej przymierza? Szkoda żeby taka perełka nie była wydana na Polskim rynku.

A może jednak uda się i JD napisze opowiadanie. Fajnie by było.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2009-10-10, 00:07   

Skończyłem Nowe idzie. Większość tekstów wyśmienita, reszta tylko dobra.
Wiem, że to nie musi być miarodajne względem innych prac tych pisarzy, ale większość z nich trafiła na moją listę oczekiwań na większe formy. To napewno najlepsza antologia jaką czytałem dotychczas.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-12-12, 02:04   

Trochę o antologii Kroki w nieznane, która do sprzedaży trafiła 7 grudnia :)

Cytat:
Kolejny tom jedynej antologii światowej fantastyki na polskim rynku. Szesnaście nowych i najnowszych opowiadań. Nagradzanych i nominowanych do prestiżowych nagród: Hugo, Locus, Nebula, Theodore Sturgeon Memorial i World Fantasy.

Błyskotliwe teksty autorów u progu kariery i pisarzy, którzy brawurowo wdarli się do fantastycznej czołówki obok opowiadań gigantów światowej fantastyki. Almanach światowej fantastyki

Autorzy opowiadań:
Paolo Bacigalupi, Tony Ballantyne, Eric Brown, Greg Egan, Aleksiej Kaługin, John Kessel, Ted Kosmatka, Nancy Kress, Gustavo Nielsen, Meghan McCarron, Ian McDonald, Julia Ostapienko, Robert Silverberg, Rachel Swirsky, Howard Waldrop, Connie Willis


_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2010-01-02, 12:54   

Jak by się ktoś zastanawiał nad zakupem "Bajek dla dorosłych" z FS to może moja moja recka nieco mu pomoże w podjęciu decyzji. Ciekawe czy faktycznie w styczniu wyjdzie "Jeszcze Polska nie zginęła" - mzapowiada się ciekawa antologia.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-01-22, 00:42   

Na książkach można przeczytać recenzję Romulusa Antologii Nowej Science Fiction, która nakładem wydawnictwa Copernicus trochę cichaczem weszła na rynek. Miłej lektury :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-01, 23:04   

No tak, przypominam sobie, że jakiś czas temu coś przeczytałam i może warto napisać parę słów o wrażeniach ;)

Kroki w nieznane 2009, czyli mój pierwszy kontakt z tą antologią. Na pewno nie ostatni, trzeba będzie się zaopatrzyć w poprzednie edycje. A co do tej najnowszej, szesnaście opowiadań, jedne przypadły do gustu, inne mniej. Najbardziej zapadły w pamięć opowiadania McDonalda oraz Silverberga, zdecydowanie najlepsze w całym zbiorku. A potem (w kolejności przypadkowej) Nancy Kress - opowiedziana historia jak w telegraficznym skrócie, podczas lektury miałam wrażenie, że spokojnie starczyłoby jej na dłuższą powieść, Ted Kosmatka, Greg Egan, Eric Brown i dalej reszta.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-02-05, 18:39   

Czytał już może ktoś Antologię Fantasy wydaną przez Copernicus? Przyznam, że kilka nazwisk jest ciekawych i zastanawiam się nad kupnem. Tym bardziej, że ich ANSF była całkiem dobra. Boję się tylko, że dostanę historie głęboko osadzone w cyklach fantasy, których nie znam. Ktoś może coś napisać?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23082
Wysłany: 2010-02-05, 20:34   

toto napisał/a:
Czytał już może ktoś Antologię Fantasy wydaną przez Copernicus? Przyznam, że kilka nazwisk jest ciekawych i zastanawiam się nad kupnem. Tym bardziej, że ich ANSF była całkiem dobra. Boję się tylko, że dostanę historie głęboko osadzone w cyklach fantasy, których nie znam. Ktoś może coś napisać?

Zabiorę się za nią, jeśli tylko uda mi się ją zamówić w Empiku (bieganie na pocztę albo użeranie się z kurierem zmusza mnie do korzystania z tej sieci).

ANSF bardzo dobra?
Dobra - tu się zgodzę. Ale "bardzo"? To zmuszałoby do uznania "Kroków w nieznane 2009" za wybitne ;)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-02-05, 20:45   

Całkiem dobra. Czyli przyzwoita. ;)

edit
Czyli byłem zadowolony z lektury i jestem skłonny kupić kolejne antologie, jeśli się ukarzą (na zachodzie były już 3 tomy The Solaris Book of New Science Fiction). A Antologia Fantasy kusi mnie (ba, podobnie kuszą mnie antologie z FS - Wielka księga horroru), jednak mam obawy.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-02-08, 07:57   

Metzli napisał/a:
Na książkach można przeczytać recenzję Romulusa Antologii Nowej Science Fiction, która nakładem wydawnictwa Copernicus trochę cichaczem weszła na rynek. Miłej lektury :)

Nie mogę się z godzić z Romkiem co do wszystkiego. C Roc City to w mojej opinie jedno z lepszych opowiadań w tym zbiorze. Mnie też się nasunęły skojarzenia z Krokami w nieznane. Ogólnie ocena pozytywna i czekam na Antologię nowej Fantasy.
Recka tej pewnie już wkrótce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 14