FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Stanisław Lem
Autor Wiadomość
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2012-06-21, 14:18   

Cytat:
Niby Toto pisał o czym DP jest, ale zdążyłem zapomnieć i byłem deczko zdziwiony, że zamiast kolejnej powieści jest to zbiór recenzji książek. Wymyślonych książek. Pomysł co najmniej znakomity.


Wiadomo. Borges byle jakich pomysłów nie miał ;)
_________________
Teraz rozchodzi się po wszystkich salach, przeganiając zastałą woń dymu, alkoholu i potu, delikatny, mdławy aromat Śniadania: kwiatowy, przenikliwy, zaskakujący bardziej niż barwa zimowego słońca, przejmuje przestrzeń we władanie nie tyle za sprawą swej zwierzęcej ostrości czy natężenia, ile wskutek nader zawiłego wiazania molekuł, współuczestnicząc w sekretnej magii, dzięki której - co nieczęsto się zdarza - Śmierci tak wyraźnie daje się do zrozumienia, żeby się odpierdoliła - T. Pynchon
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-12-11, 10:59   

Przeczytałem Bajki robotów. Absolutna rewelacja. Zarówno pod względem pomysłów, jak i języka. Lem pokazuje tym klasę.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2013-01-09, 15:05   

Tixon napisał/a:
Przeczytałem Bajki robotów. Absolutna rewelacja. Zarówno pod względem pomysłów, jak i języka. Lem pokazuje tym klasę.


Poczekaj aż przeczytasz ''Dzienniki gwiazdowe'' (zakładając że jeszcze tego nie zrobiłeś).

Do tej pory z repertuaru Lema za mną ''Bajki robotów'', ''Dzienniki gwiazdowe'', ''Solaris'', ''Niezwyciężony'' i ''Eden''

Definitywnie najlepszą książką jest zbiór opowiadań ''Dg''. Zachwycąjace pod każdym względem. Szczególnie podoba mi się sposób ironizowania stosowany przez Lema, który jest tak bardzo dobitny, że aż uśmiech pojawia się człowiekowi na twarzy. Mnogość problemów natury filozoficzno-egzystencjalno-naukowej poruszanych w Dziennikach jest powalająca.

Czytałem tę książkę stosunkowo dawno i w sumie to mało co pamiętam. Był jeden fragment w którejś z końcowych podróży, gdzie Lem opisywał poczynania niejakiego Jeremiasza, który bił obuchem materię w imię ludzkości. Chyba między innymi w celu uwolnienia się spod jarzma praw fizyki. Ten fragment był mega śmieszny i idealnie trafił w moje poczucie humoru. No nie pamiętam kiedy ostatnio śmiałem się aż tak, jak po przeczytaniu tego fragmentu.

Chyba jednym z najlepszych opowiadań było to, o zgrupowaniu planet, na które Ijon pojechał w roli przedstawiciela Ziemi.

Wiem, że ogromne wrażenie zrobiła na mnie podróż w której była jakaś fabryka, czy coś w tym rodzaju i Kalkulator, chociaż nie wiem, czy przypadkiem nie pomyliłem ze sobą kilku opowiadań. Zakończenie tego opowiadania było świetne, niestety mało co z tego pamiętam.

Koniecznie sięgnę po tę książkę jeszcze nie jeden raz, bo z pewnością jest warta poświęcenia dla niej czasu.
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-02-07, 18:15   

Jaskier napisał/a:
Poczekaj aż przeczytasz ''Dzienniki gwiazdowe'' (zakładając że jeszcze tego nie zrobiłeś).

Czytałem, na początku nie zrobiły wielkiego wrażenia, ale z biegiem czasu coraz cieplej je wspominam.

Na długie podróże pociągami wybrałem Szpital przemienienia, czyli Lem realistyczny, wojenny. Co prawda przez większość czasu wojna jest tłem, a na pierwszym planie jest typowy lemowy bohater. Stefan Trzyniecki, młody lekarz świeżo po studiach, znajduje pracę w "sanatorium" - szpitalu psychiatrycznym, gdzie prowadzi szereg rozmów na filozoficzne tematy.
Cóż, książka jest dobra, ale brakowało mi do niej mięty. Nie wiem na ile był to wpływ miejsca czytania, czy po prostu taka literatura mnie nie wciąga. Ale i tak uznanie dla Lema za różnorodność.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
princessa2013 

Posty: 3
Skąd: wrocław
Wysłany: 2013-03-22, 15:45   

czytając pierwszy raz jego utwory w szkole szczerze mówiąc nie rozumiałam ich, teraz gdy do tego wracam, może dlatego że jestem 10 lat starsza, poruszają mnie pomimo, że czytam je po raz kolejny...
_________________
Jak masz zrobic coś dziś zrób po jutrze a będziesz mieć 2 dni wolnego :) foto tapeta dla Ciebie
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-06-01, 12:07   

Następna w kolejności (no nie do końca, ale tak na nią trafiło) książka Lema - Powrót z gwiazd.
Po raz kolejny brawa dla Lema, za świetny pomysł, by w dobie opowieści o podróżach międzygwiezdnych, napisać o tym, co dzieje się po skończeniu podróży.
Wizja Ziemi po powrocie jest miejscami bardzo trafna (ach te ebooki i audiobooki), chociaż pomysł "i cała planeta decyduje się na takie rozwiązanie" trąci nieco myszką.
Męczy mnie też lemowski romans, widać znak czasu.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
qtr

Posty: 8
Wysłany: 2013-07-18, 14:23   

Mam pytanie: Czy książki z Kolekcji „Dzieła Stanisława Lema" Gazety Wyborczej są wydane solidnie i sensownie?
Chodzi mi przede wszystkim o to, czy czcionka nie jest przesadnie mikroskopijna i czy grzbiety książek są szyte?
A w ogóle, czy warto zaopatrzyć się w książki Lema w tym wydaniu, czy szukać innego?
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2013-07-18, 14:32   

Jeśli szukasz praktycznie wszystkich dzieł Lema (poza Obłokiem Magellana, który chyba nawet kiedyś został przez samego Lema uznany za książkę, której nie powinno się już wydawać) to jest to najlepsza i chyba jedyna opcja w tej chwili. WL wydaje pojedyncze książki Lema (lub wydawało do niedawna) ale nie jest to komplet i wg mnie wydanie GW jest o wiele lepsze. Twarda oprawa i szyte grzbiety, czcionka w sam raz.
 
 
Fenris
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-18, 16:14   

qtr napisał/a:
Mam pytanie: Czy książki z Kolekcji „Dzieła Stanisława Lema" Gazety Wyborczej są wydane solidnie i sensownie?
Chodzi mi przede wszystkim o to, czy czcionka nie jest przesadnie mikroskopijna i czy grzbiety książek są szyte?
A w ogóle, czy warto zaopatrzyć się w książki Lema w tym wydaniu, czy szukać innego?


Warto - obecnie idzie cały komplet (bez tomu 12go) dostać za 550 zeta, wychodzi niecałe 17 złotych za tom.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2013-07-18, 16:27   

Cały komplet, czy pierwsze 16, bez 12?
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Fenris
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-18, 16:48   

http://kulturalnysklep.pl...lawa-lema-.html
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2013-07-18, 16:54   

Potwierdzam jakość wydania Gazety Wyborczej. Porównując je do wydania z WL, to oprócz okładek wydanie GW bije je na głowę.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
qtr

Posty: 8
Wysłany: 2013-07-18, 18:10   

Dziękuję za odpowiedzi.
W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaopatrzyć się w wydanie GW.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-07-18, 20:47   

W wydaniu GW czcionka mogła być odrobinę większa, poza tym jest świetna.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2013-07-18, 21:00   

Nie ma też w tej kolekcji sztuki Jacht paradise (choć właściwie była to współpraca dwóch autorów i chyba wydano to tylko raz).
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2013-07-18, 21:01   

@Plejbek, WL wydawało i Lemowskie spójne komplety http://loki.ovh.org/lem.php , bardzo ładne zresztą ale sporo droższe od wydania GW. Gdybym chciał skolekcjonować spójną Lemografie i Bozia pieniążkiem by sypneła, to chyba wybrałbym tą opcję. Póki co na półkach Lemowski misz-masz.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-08-28, 10:53   

Cyberiada - czysty pokaz mistrzostwa.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
silaqui 
Valkyrie


Posty: 144
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-11, 01:09   

Sprawa taka: z Lema znam mniej niż niewiele (ot kiedyś się przeczytało "Bajki Robotów". jakiś czas temu skusiłam się na "Niezwyciężonego" (moja opinia TUTAJ , link wklejam byście wiedzieli jak "Niezwyciężonego" odebrałam) ). Chcę więcej, ale Lema tyle, że nie wiem, co wybrać. Na pewno nie Pirxa, do tego mam uraz z podstawówki, ale poza tym nie mam uprzedzeń.
Co polecicie? :)
 
 
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2013-12-11, 02:55   

Moje ulubione to Głos Pana i Powrót z gwiazd. Na pewno warto jeszcze Dzienniki gwiazdowe, Cyberiadę i Kongres... (no i rzecz jasna Solaris).

Odradzałbym za to Eden, Szpital przemienienia i najwcześniejsze utwory (Astronautów np.).
_________________
Teraz rozchodzi się po wszystkich salach, przeganiając zastałą woń dymu, alkoholu i potu, delikatny, mdławy aromat Śniadania: kwiatowy, przenikliwy, zaskakujący bardziej niż barwa zimowego słońca, przejmuje przestrzeń we władanie nie tyle za sprawą swej zwierzęcej ostrości czy natężenia, ile wskutek nader zawiłego wiazania molekuł, współuczestnicząc w sekretnej magii, dzięki której - co nieczęsto się zdarza - Śmierci tak wyraźnie daje się do zrozumienia, żeby się odpierdoliła - T. Pynchon
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-11, 06:36   

Cytat:

Moje ulubione to Głos Pana i Powrót z gwiazd. Na pewno warto jeszcze Dzienniki gwiazdowe, Cyberiadę i Kongres... (no i rzecz jasna Solaris).

Dobra lista na początek. Ja bym jeszcze dołożył Pokój na Ziemi. Jesli chcesz się zabierać za teksty z Tichym to warto zacząć od Dzienników gwiazdowych (IMO są tam jedne z najlepszych opowiadań sf jakie kiedykolwiek powstały) a potem Kongres futurologiczny czy wspomniany Pokój.... Głos Pana i Solaris to klasyka klasyki, a Cyberiada to chyba jedna z bardziej oryginalnych rzeczy Mistrza. Jak się wstrzelisz w odpowiedni nastrój to rewelacja, ale trzeba mieć na uwadze, ze pod płaszczykiem formalnej frywolności ładunek lemowskiego filozofowania jest tam przeogromny.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2013-12-12, 19:42   

silaqui napisał/a:
Chcę więcej, ale Lema tyle, że nie wiem, co wybrać. Na pewno nie Pirxa, do tego mam uraz z podstawówki, ale poza tym nie mam uprzedzeń.
Jednak spróbuj też Pirxa. Daj mu szansę, przeczytaj dwa pierwsze opowiadania, jeśli ci się nie spodobają, to daj ostatnią szansę i sprawdź "Ananke". Jeśli to cię nie przekona, jesteś stracona.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
silaqui 
Valkyrie


Posty: 144
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-12, 20:18   

Tyle polecanych, a w tym miesiącu mogę kupić tylko jedną :( zdam się na Macieja i z jego propozycji wylosuję jedną. W końcu, trzeba sobie jakiś prezent mikołajkowo-urodzinowo-świąteczny zrobić :) dziękuję za wskazówki, nie omieszkam poinformować o swoim wyborze i moich wrażeniach po lekturze.
 
 
kurrrak 


Posty: 258
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-12, 20:39   

silaqui napisał/a:
Tyle polecanych, a w tym miesiącu mogę kupić tylko jedną :( zdam się na Macieja i z jego propozycji wylosuję jedną. W końcu, trzeba sobie jakiś prezent mikołajkowo-urodzinowo-świąteczny zrobić :) dziękuję za wskazówki, nie omieszkam poinformować o swoim wyborze i moich wrażeniach po lekturze.


Mogę Ci sprezentować "Kongres", zabulisz tylko za wysyłkę. Choć osobiście podpisuję się rękami i nogami pod "Głosem".
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-14, 11:21   

Głos Pana czy Solaris mają to do siebie, że są zamkniętymi całościami i to jest ich niewątpliwa zaleta. Za to Dzienniki... mają jakiś nieodparty urok. Taką kolejnośc bym proponował: Głos Pana potem ew. Solaris, potem podnowne podejście do Pirxa lub Dzienniki..., a potem Cyberiada no i dalsze teksty z Tichym. I jeszzce mnóstwo innych tekstów :)
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
silaqui 
Valkyrie


Posty: 144
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-17, 00:29   

rybieudka napisał/a:
I jeszzce mnóstwo innych tekstów :)

I to "mnóstwo" sprawia, że nie wiem, za co się chwycić :P
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-12-17, 00:41   

leć po kolei
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Oceansoul 


Posty: 79
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-17, 03:24   

Sil, jeśli podobały Ci się "Bajki Robotów", to ja gorąco polecam "Cyberiadę", jest fenomenalna. To, co Lem potrafi wyczyniać z językiem, nie ma sobie równych. :)
_________________
http://oceansoul.waw.pl
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-17, 07:48   

Oceansoul napisał/a:
ja gorąco polecam "Cyberiadę", jest fenomenalna. To, co Lem potrafi wyczyniać z językiem, nie ma sobie równych. :)

To prawda, językowo to mistrzostwo świata. Ale mim zdaniem, żeby docenić w pełni tę książkę trzeba trochę się otrzaskać z Lemem, tzn. jego sposobem łączenia refleksji filozoficznej z rozrywkowym na pozór tekstem. A to jest jednak łatwiejsze na bazie choćby Dzienników gwiazdowych
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2013-12-17, 09:21   

Fidel-F2 napisał/a:
leć po kolei

To jest bardzo dobry pomysł ale dla kogoś kto już choć trochę Lema zna i chce poznać całość jego twórczości. Dla osoby nie znającej Lema wcale to jest złe rozwiązanie.
"Człowiek z Marsa", "Astronauci" czy wyklęty przez Lema "Obłok Magellana" to w sumie ciekawe książki ale wyraźnie słabsze od innych i mnie na przykład na pewno by nie zachęciły do szerszego poznania Lema.

Proponuję przeczytać najpierw takie cztery książki:
"Dzienniki Gwiazdowe" - pierwsze spotkania z Tichym co jest świetną przygrywką do trudniejszych ale zbliżonych "Kongresu...", "Pokoju na Ziemi" i świetnej "Wizji Lokalnej"
"Bajki Robotów" - co da niezły wstęp do jednej z moich ulubionych ale co trzeba też zaznaczyć jednej z trudniejszych beletrystyk czyli "Cyberiady".
"Solaris" - bo to kurde Solaris i geniusz w czystej postaci. Choć jest to też niebezpieczne - jak czytasz najpierw najlepsze to już wiesz że lepszej nie przeczytasz. W tonie Solarisu masz potem np. "Głos Pana" czy "Fiasko"
"Opowieści o Pilocie Pirxie" - tak, ja wiem, że męczono nas w dzieciństwie. Ja wiem, że nie jest to może czołówka książek Lema ale mimo wszystko to jest książka w której wg mnie siedzi kolejna część Lemowej esencji. Potem koniecznie "Niezwyciężony", "Powrót z gwiazd" czy "Eden".

A potem czas na ostrą jazdę: "Pamiętnik znaleziony w wannie"; "Golem XIV" i nie-beletrystyka (ale to już musisz sama zdecydować , jak przejdziesz to co wypisałem to albo się w Lemie zakochasz albo wyrzucisz wszystkie jego książki przez okno).
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-12-17, 09:29   

nie mirmiłuj
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13