FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Philip K. Dick
Autor Wiadomość
Caesar 
Batman


Posty: 119
Wysłany: 2011-04-24, 21:33   

Ł napisał/a:
Ilustracja okładki "Człowieka z Wysokiego Zamku" w najmniejszym stopniu nie pasuje do klimatu czy estetyki książki na jakiej będzie. Ta latająca więża muszlo-więza jest tak wycackana że nawet nie ma w niej dla mnie żadnych walorów symbolicznych.
Dokładnie to samo pomyślałem: co niby ta latająca twierdzanad morzem ma wspólnego z tą książką. Ale w Polsce wszystkie książki fantasy i science-fiction z jakiegoś muszą mieć takie kolorowe, zinfantylizowane okładki.

chętnie postawiłbym sobie na półce coś takiego, mimo, że też troszeczkę odbiegająca od treści książki (nieuwzględniona Japonia):
Sammael napisał/a:
w końcu (!) godne wydanie Dicka w Polsce
:?:
_________________
"Nieszczęścia innych są nam obojętne, chyba że sprawiają nam przyjemność" Jules Renard
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-04-24, 21:45   

Caesar napisał/a:
Sammael napisał/a:
w końcu (!) godne wydanie Dicka w Polsce
:?:


Dość ciężko mi się ustosunkować do tak elokwentnego zapytania, ale zgaduję że prosisz o wytłumaczenie zdania - chyba zgodzisz się, że Dick na naszym rynku nie miał dotychczas szczęścia do jakości publikacji.
 
 
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2011-09-27, 12:14   

Wziąłem się, po chyba ośmiu latach przerwy, za Dicka. Na pierwszy ogień poszło "Czy androidy..." i przyznam szczerze, tak jak kiedyś podobało mi się, i to bardzo, tak teraz, w moim odczuciu, ta powieść jest do bólu przeciętna. Brać się za następne rzeczy (Valis, Ubik, Człowiek, których jak na razie w ogóle jeszcze nie czytałem) czy sobie odpuścić?
_________________
Teraz rozchodzi się po wszystkich salach, przeganiając zastałą woń dymu, alkoholu i potu, delikatny, mdławy aromat Śniadania: kwiatowy, przenikliwy, zaskakujący bardziej niż barwa zimowego słońca, przejmuje przestrzeń we władanie nie tyle za sprawą swej zwierzęcej ostrości czy natężenia, ile wskutek nader zawiłego wiazania molekuł, współuczestnicząc w sekretnej magii, dzięki której - co nieczęsto się zdarza - Śmierci tak wyraźnie daje się do zrozumienia, żeby się odpierdoliła - T. Pynchon
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-27, 12:21   

Za Człowieka z Wysokiego Zamku ręczę. Ubika nie pamiętam dokładnie. A coś czuję, że Blade runnera za bardzo będę odczytywał przez pryzmat adaptacji.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2011-09-27, 12:23   

MrSpellu napisał/a:
A coś czuję, że Blade runnera za bardzo będę odczytywał przez pryzmat adaptacji.


To właśnie chyba błąd. Z tego co pamiętam jako pierwszą przeczytałem książkę, a dopiero potem obejrzałem film. Film to dosyć luźna adaptacja książki i w sumie oprócz imion niektórych bohaterów niewiele ma wspólnego z książką.

Film chyba bardziej skupił się na akcji, natomiast książka bardziej skłania do zastanowienia nad tematem.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-09-27, 12:24   

Przeczytać, tylko Valis zostaw na koniec. Jeżeli Ubik i Człowiek z ... Cię nie porwą wtedy będziesz rozważać odpuszczenie reszty, choć krótkie formy też są niezłe.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-09-27, 12:44   

To i ja zapytam - jako osoba która nie czytała niczego Dicka/nie oglądała adaptacji, od czego warto było by zacząć?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2011-09-27, 12:46   

"Blade Runner", "Ubik", "Człowiek z Wysokiego Zamku"... - masz wybór. ;)
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-27, 12:50   

Człowiek z Wysokiego Zamku ma atest "Spell poleca!".
A co do Blade runnera to obowiązkowo obejrzyj film.
Też go puszczam na zajęciach z cyberkultury ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2011-09-27, 12:54   

MrSpellu napisał/a:

A co do Blade runnera to obowiązkowo obejrzyj film.


Najpierw książka, później film, jeśli chcesz to zrobić w należytym porządku, Tixonie.
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2011-09-27, 12:58   

Zgadza się. To jedyna słuszna droga ;)

Wiecie może jakie następne dzieła Dicka pojawią się w tym nowym rebisowym wydaniu?
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-09-27, 13:04   

Pozglądaj Tix za opowiadaniami Dicka, są naprawdę niezłe i dadzą Ci pewien pogląd na resztę twórczości.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-27, 13:06   

Na początek całkiem dobry jest "Blade Runner", potem może od razu skok na głęboką wodę - "Ubik" - jeśli on ci się nie spodoba to nie masz zbyt bardzo czego szukać w Dicku. Ewentualnie w takim przypadku mógłbyś jeszcze dać szansę "Przez ciemne zwierciadło" - mojej ulubionej książce Phillipa, jednocześnie będącej nieco odmienną od trzonu jego twórczości. Zakładamy jednak że "Ubik" ci się spodoba (bo to genialna książka), w takim razie dalej możesz iść albo tak jak publikuje Rebis ("Człowiek...", "Valis"), albo po klasykach których nie mają jeszcze w planach, ale da się dostać w niskich cenach na Allegro ("Trzy stygmaty Palmera Eldritcha", "A teraz zaczekaj na zeszły rok" itd).

Swoją drogą, dla tych którzy nie mają, a są zainteresowani - w "Valis" są podane przyszłe plany wydawnicze, zawierające: "Bożą inwazję", "Transmigrację Timothy'ego Archera", "Doktora Bluthgelda" (to jest następne w kolejce), "Przez ciemne zwierciadło" i "Wyznania łgarza". Jak ja kocham Rebis.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-27, 13:14   

ASX76 napisał/a:
Najpierw książka, później film, jeśli chcesz to zrobić w należytym porządku, Tixonie.

Nie wydaje mi się, jeżeli jest tak jak napisał adamo0. Tylko, że ja jestem trochę zawodowo skrzywiony i nauczyłem się traktować oryginał oraz adaptację, jako dwa oddzielne teksty. Nie rozpatruję w kategoriach wierna/niewierna adaptacja. Niemniej za pierwszym podejściem Blade runnera będę czytał przez pryzmat filmu by ocenić jaki jest to model adaptacji. Ale raczej nie będzie sytuacji jak z Wiedźminem, gdzie podstawiałem pod literackie postacie wizerunki z gry. I to mimo że sagę przeczytałem siedem razy. Gra "wyparła" moje wyobrażenia wizerunku postaci.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2011-09-27, 13:22   

Tu nie ma takiego ryzyka w sumie. Można oczywiście czytać w tej drugiej kolejności (najpierw film, potem książka), tylko że w filmie tej dickowej fabuły jest naprawdę mało (tu kwestią najważniejszą jest np. główny bohater - więcej nie mówię żeby nie było spojlera). Czytając najpierw książkę dowiadujemy się jaki był główny zamiar autora i co chciał on przekazać - w filmie zostało to spłycone i zmarginalizowane (co sprowadza go w moim odczuciu do wyśmienitego kina akcji luźno bazującego na książce), dlatego lepiej jest znać książkę podchodząc do oglądania filmu.

Czytając kilka dni temu Blade Runnera i potem oglądając film lepiej poukładało mi się wszystko w głowie, ale mówię - można robić to odwrotnie i bólu też nie będzie.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-27, 13:24   

No właśnie - ciężko jest nie porównywać książki i ekranizacji, nawet jeśli nie chce się tego robić.

Ja osobiście polecam najpierw obejrzeć film, a potem przeczytać książkę, bo jeśli się zrobi na odwrót - może być tak, że przez podświadome porównywanie z oryginałem, oceni się jeden z największych klasyków sci-fi jako film przeciętny... jak to było w moim przypadku.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-27, 13:27   

adamo0 napisał/a:
Czytając najpierw książkę dowiadujemy się jaki był główny zamiar autora i co chciał on przekazać - w filmie zostało to spłycone i zmarginalizowane

Ale jak na film akcji... nie powiedziałbym, że jest to film płytki. Zgodzę się, że nacisk został położony na warstwę wizualną, na wyeksponowanie świata przedstawionego, ale finałowa scena z Hauerem jest po prostu doskonała :)

Sammael napisał/a:
No właśnie - ciężko jest nie porównywać książki i ekranizacji, nawet jeśli nie chce się tego robić.

Praktyka ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-09-27, 13:30   

adam0 ma rację, wydaje mi się, ze łatwiej na początku zastanowić się nad rozważaniami bohaterów, nad ich motywacjami a potem dopiero obejrzeć film. Akcja zabiła w nim refleksję, choć nie powiem, zrobiła to mistrzowsko.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-09-27, 14:23   

Tixon napisał/a:
To i ja zapytam - jako osoba która nie czytała niczego Dicka/nie oglądała adaptacji, od czego warto było by zacząć?
Opowiadania (są różne kompilacje jego opowiadań, zdaje się, że czasami niemal takie same książki występują pod różnymi tytułami). I zestaw obowiązkowy powieści: Ubik, Człowiek z wysokiego zamku, Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (koniecznie przed filmem) i Trzy stygmaty Palmera Eldritcha (dlaczego Rebis jeszcze tego nie wznowił?). Valis dopiero później.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2011-09-27, 14:28   

Istnieje pewna teoria, że każda następna książka przeczytana jest lepsza, a spowodowane jest to koniecznością odpowiedniego przestawienia trybików w głowie :)
_________________
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2011-09-27, 15:23   

MrSpellu napisał/a:
Ale jak na film akcji... nie powiedziałbym, że jest to film płytki. Zgodzę się, że nacisk został położony na warstwę wizualną, na wyeksponowanie świata przedstawionego, ale finałowa scena z Hauerem jest po prostu doskonała


W ogóle film to majstersztyk, nie ma dwóch zdań. Jeden z lepszych jakie kiedykolwiek oglądałem, ale książka jest jeszcze lepsza i 'głębsza' dlatego pisałem o tym spłyceniu ;)
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-09-27, 15:48   

Sammael napisał/a:
Swoją drogą, dla tych którzy nie mają, a są zainteresowani - w "Valis" są podane przyszłe plany wydawnicze, zawierające: "Bożą inwazję", "Transmigrację Timothy'ego Archera", "Doktora Bluthgelda" (to jest następne w kolejce), "Przez ciemne zwierciadło" i "Wyznania łgarza". Jak ja kocham Rebis.
Hmm, na której stronie to jest? Bo przejrzałem szybko Valis i takiej informacji nie znalazłem. Czyżbym miał wadliwy egzemplarz? Czy to na jakiejś wkładce do książki jest?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-27, 16:50   

toto napisał/a:
Sammael napisał/a:
Swoją drogą, dla tych którzy nie mają, a są zainteresowani - w "Valis" są podane przyszłe plany wydawnicze, zawierające: "Bożą inwazję", "Transmigrację Timothy'ego Archera", "Doktora Bluthgelda" (to jest następne w kolejce), "Przez ciemne zwierciadło" i "Wyznania łgarza". Jak ja kocham Rebis.
Hmm, na której stronie to jest? Bo przejrzałem szybko Valis i takiej informacji nie znalazłem. Czyżbym miał wadliwy egzemplarz? Czy to na jakiejś wkładce do książki jest?


Na samym początku. Zaraz obok strony tytułowej.

Tymczasem widzę, że na Fantaście pojawiła się okładka Bożej inwazji.
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-04, 14:28   

Następny będzie "Doktor Bluthgeld"... pod koniec lutego :-(
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-26, 01:57   

A jednak! W styczniu - "Transmigracja Timothy'ego Archera", w czerwcu - "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha". Yippe-yay.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2011-11-26, 02:07   

O, "Stygmaty..." to było coś! :-)
Fajnie, że Rebis kontynuuje wydawanie serii.
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-02-13, 21:10   

A ktoś wie ile cała seria ma liczyć pozycji? Czy nic takiego ze strony wydawnictwa nie zostało podane?
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-02-13, 23:13   

Kiedyś słyszałem, że jak się będzie sprzedawać to mogą z tego nawet być dzieła zebrane, ale koniec końców... Wydawca raczy wiedzieć.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-13, 23:17   

adamo0 napisał/a:
A ktoś wie ile cała seria ma liczyć pozycji? Czy nic takiego ze strony wydawnictwa nie zostało podane?


Najlepiej wysłać mejl z zapytaniem do Rebisu --> http://www.rebis.com.pl/r...ce=1001&lang=pl
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-02-13, 23:31   

Jak się pytałem przy pierwszych tomach, to "sytuacja była rozwojowa" - czyli w zależności od wyników i popularności.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13