FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Własność? Intelektualna
Autor Wiadomość
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4472
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-06-08, 15:34   

Partia Piratów zdobyła 1 mandat w wyborach do PE: http://technologie.gazeta...uropejskim.html
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-08-01, 10:38   

Może nie wszyscy wiedzą, jakie haracze płacą na codzień na rzecz organizacji zarządzających prawami autorskimi. Obowiązująca w Polsce Ustawa o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych zaleca, by wyrównywać twórcom straty, jakie ponoszą z tytułu tzw. dozwolonego użytku (coś dla utrivva), czyli za to, że konsument korzystając z nowoczesnych technologii, może kopiować muzykę, filmy, czy książki, co obniża wpływy wydawców.

I tak:
- producent telewizora z twardym dyskiem płaci 0,51 procent ceny detalicznej
- producent odtwarzaczy mp3 oddaje 3 procent ceny (to najwyższy dopuszczalny próg)
- producent dysku twardego oddaje 1 procent ceny
- producent wieży oddaje od 0,17 do do 1,4 procent ceny

Ponadto takie opłaty są również elementem ceny płyt DVD i ryz papieru.

O wysokości tych opłat decyduje Ministerstwo Kultury. Pojawiły się już opłaty za odtwarzacze blu-ray oraz za urządzenia z pamięcią typu flash.

Jak czytam w gazecie - od stycznia 2011 r. MK chce wprowadzić opłatę za aparaty cyfrowe. Ma to być 1 procent ceny detalicznej. Ponadto opłatą objęte zostaną także drukarki - 2 procent ceny detalicznej.

Projekt rozporządzenia podnosi także opłaty dla producentów papieru - z 0,001 procent ceny za papier A4 i A3 - do 1,5 procent.

Wprowadzenie opłat za cyfrówki budzi sprzeciw producentów. Niektórzy kpią, że niedługo opłaty dla organizacji zarządzajacych prawami autorskimi, czy dla wydawców, będą obejmowały także routery domowe, karty sieciowe, czy modemy ADSL.

Myślę, że nie ma co kpić. Ochrona praw autorskich - przez internet - jest mocno utrudniona i twórcom (czy reprezentujących ich wydawcom i organizacjom) łatwo w ten sposób sobie troszkę podreperować budżet .

Zdaniem wydawców prasy i książek, również komórki powinny być objęte tymi opłatami (można przecież na nich czytać elektroniczne książki). Z badań zleconych przez Izbę Wydawców Prasy wynika, że 2 procent respondentów przyznało, że używa cyfrówek do kopiowania książek i prasy.

To tyle :-) Chciałem wrzucić tekst obecnie obowiązującego rozporządzenia w tym zakresie, ale mi się przeglądarka sejmowa nie otwiera :( Jeśli ktoś znajdzie wcześniej - to niech wrzuci.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2010-08-01, 16:33   

Trochę paranoja moim zdaniem.
Szczególnie z aparatami cyfrowymi i papierem.
Niech jeszcze za monitory podniosą, przecież gdyby nie one, nie bylibyśmy w stanie oglądać nielegalnie ściągniętych materiałów... i głośniki i słuchawki... i elektryczność nawet...
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-08-01, 20:13   

Romulus, Długopisy, Ołówki. No i muzgi to jest dopiero kopiarka. Za fakt że mogę zapamiętać całą płytę jakiegoś zespołu ( z 5 linijek tesktu ) też powinienem płacić. I za farby bo mogę skopiować monalizę np.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-08-01, 20:31   

Toudisław napisał/a:
No i muzgi
tiaaa
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2010-08-01, 20:31   

Skoro już przesadzamy, to producent noży powinien płacić rodzinie zasztyletowanego :>
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-08-01, 20:46   

Mag_Droon napisał/a:
Skoro już przesadzamy, to producent noży powinien płacić rodzinie zasztyletowanego :>

Były takie pozwy w USA ale Odrzucone chyba. A to pomysł nie nowy by producenci broni płacili ofiarom
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-08-01, 21:18   

Toudisław napisał/a:
No i muzgi to jest dopiero kopiarka. Za fakt że mogę zapamiętać całą płytę jakiegoś zespołu
No nie wiem. :roll:
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2010-08-02, 04:58   

znaczy piractwo można uznać za zalegalizowane etycznie
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-08-02, 09:59   

Romulus, A czy to prawo jest zgodne z konstytucją ? Bo pobiera mi się opłata tylko za fakt że mogę złamać prawo tak na wszelki wypadek. No to może podatek od gwałtów ? Bo możemy to nas opodatkować
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-08-02, 10:56   

Ale to nie jest "podatek" nakładany na ciebie. Przynajmniej nie bezpośrednio, bo i tak w końcu ty go zapłacisz, nie producent sprzętu. Przede wszystkim nie jest to opłata za łamanie prawa. Tylko za to, że w ramach tzw. dozwolonego użytku z dzieła chronionego prawami autorskimi ty sobie np. robisz kopię nagrywając film na twardy dysk telewizora, czy dekodera; kopiujesz sobie muzykę z oryginalnej płyty kolegi na swoją mp3 i tak dalej. Oczywiście, nikt nie sprawdzi, czy piosenka, którą nagrałeś pochodzi z oryginalnej płyty twojego kolegi, który ci ją w ramach dozwolonego użytku pożyczył. Ale to już insza inszość. Opłata dotyczy tego, że możesz sobie po prosru legalnie kopiować jakieś dzieło bez płacenia za nie (jak np. nagrywanie filmu z telewizji).

A co do zgodności z Konstytucją - pojęcia nie mam. Rzecz do zbadania, ale musisz najpierw wskazać, który przepis konstytucji jest łamany tym rozporządzeniem.

A i droga do tego długa ponieważ skarga konstytucyjna zgodnie z art. 79 Konstytucji Każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego obowiązkach określonych w Konstytucji.
Najpierw zatem trzeba wyczerpać drogę sądową - jeśli chodzi o obywateli. Inna jest sytuacja w przypadku prezydenta, posłów, czy innych organów wskazanych w konstytucji, lub ustawach, które mają samodzielne prawo do zaskarżenia przepisów. A ponadto każdy sąd, przed którym toczy się sprawa może wnieść pytanie do TK o zgodność danego przepisu z konstytucją. Ale pytanie musi dotyczyć przepisu, który może być w danej sprawie zastosowany.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2010-08-05, 09:11   

Wolę chyba te 3% niż abonament radiowo telewizyjny.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-08-30, 16:52   

Wszystkich zainteresowanych własnością intelektualną oraz posiadających konto na Facebooku zachęcam do wirtualnego przyłączenia się do Creative Commons: http://www.facebook.com/c...?ref=ts&v=wall#!/creativecommons lub
http://creativecommons.pl/
A tu jeszcze kilka adresów ciekawych miejsc w sieci z "wolną" twórczością znalezionych dzięki dzisiejszej "Rzeczpospolitej":
www.otworzksiazke.pl
http://www.jamendo.com
http://www.futrega.org/wk/
Szczególnie polecam ostatni adres.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-07, 14:46   

Nowe/stare spojrzenie na ściąganie z sieci:
http://www.rp.pl/artykul/...tu-legalne.html
Programy P2P nie chronią przed odpowiedzialnością. Ale są przecież już inne, kiedy ściągasz nie udostępniając jednocześnie?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2010-10-07, 16:40   

Ja używam DC++, na hubach często jest wymóg udostępniania ileśtam GB danych, przy czym to co ściągasz nie jest udostępniane innym, więc można znaleźć trochę starszych filmów a najlepiej ponad 50 letnich :) i święty spokój :)
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2010-10-08, 11:39   

Romulus napisał/a:
Nowe/stare spojrzenie na ściąganie z sieci:
http://www.rp.pl/artykul/...tu-legalne.html
Programy P2P nie chronią przed odpowiedzialnością. Ale są przecież już inne, kiedy ściągasz nie udostępniając jednocześnie?

Cytat:
Tylko za zgodą twórcy

Nie wszyscy prawnicy zgadzają się jednak z taką interpretacją przepisów. Część wskazuje na art. 35 ustawy o prawie autorskim, zgodnie z którym dozwolony użytek nie może godzić w słuszne interesy twórców, a masowe ściąganie plików z sieci za darmo uszczupla ich wpływy. Dodatkowym argumentem jest definicja utworu rozpowszechnionego, zgodnie z którą chodzi o udostępnienie go „za zgodą twórcy”. Skoro więc utwór trafił do sieci bez jego zgody, to dozwolony użytek osobisty nie wchodzi w grę.

Taka interpretacja oznaczałaby jednak, że taka sama odpowiedzialność jak za ściąganie plików grozi za oglądanie filmów umieszczonych bezprawnie na YouTube czy za czytanie artykułów prasowych nielegalnie powielonych na stronach internetowych.


Ciekawe czy pokuszą się kiedyś o udowodnienie tej tezy o umniejszaniu dochodów. Według mnie jest wręcz przeciwnie ale jestem otwarty na fakty.
Niestety na razie nikt argumentów poza "widzimisię" nie pzredstawia a szkoda - można by porównać np. sprzedaż gier któe miały dema i tych bez wersji demonstracyjnej (to nie moze być takie proste zestawienie, trzeba wprowadzić odpowiednei wagi dotyczace budżetu reklamowego itp itd - dlatego takim zestawieniem powinna się zająć jakaś poważna i majętna instytucja)
Albo sprzedaż gier bez DRM'a i z DRM'em
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-08, 12:49   

Rozpowszechnianie za pomocą P2P jest przestępstwem. I to jest oczywiste.

Kwestią do interpretacji jest, czy powoduje to także szkodę na gruncie prawa cywilnego. Ale prawo cywilne ma to do siebie, że w odróżnieniu od prawa karnego nie musi być ściśle skodyfikowane. Liczy się to, czy strona zainteresowana w takim a nie innym rozstrzygnięciu jest w stanie udowodnić szkodę i związek przyczynowy między szkodą a zachowaniem naruszającego jej interes. I wszystko.

DRM to inna kwestia - w postępowaniu cywilnym.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2010-10-08, 13:05   

Romulus napisał/a:

Kwestią do interpretacji jest, czy powoduje to także szkodę na gruncie prawa cywilnego. Ale prawo cywilne ma to do siebie, że w odróżnieniu od prawa karnego nie musi być ściśle skodyfikowane. Liczy się to, czy strona zainteresowana w takim a nie innym rozstrzygnięciu jest w stanie udowodnić szkodę i związek przyczynowy między szkodą a zachowaniem naruszającego jej interes. I wszystko.

DRM to inna kwestia - w postępowaniu cywilnym.

To była raczej wypowiedź około tematyczna (nie dyskusja na temat ale westchnienie żalu) dużo się mówi o tej szkodzie ale nikt nie chce pokazać czy ona istnieje. Osobiście traktuje tę szkodę na równi ze spekulacją walutami - firmy poruszają ją bo a nuż na tym zarobią. Mimo to naprawdę jestem głodny jakiegoś zestawienia.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-08, 13:16   

Bo nie da się abstrakcyjnie wykazać szkody :) W konkretnym przypadku różne mogą być możliwości :0 Na przykład: dupowaty pełnomocnik, ktory się nie przyłoży. A sąd w postępowaniu cywilnym na pewno nie będzie się trudził i sam nie będzie ustalał - zresztą, nie może, bo to postępowanie cywilne i to strona ma obowiązek udowodnienia :) Jesli o to chodzi, to prawie Ameryka jest w sprawach cywilnych pod tym względem :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2010-10-08, 13:55   

Romulus napisał/a:
Bo nie da się abstrakcyjnie wykazać szkody :) )

Sytuacja zmienia się gdy jest wtork karny?
Jeżeli pan igrek zostanie prawomocnie skazany za piractwo właścicielowi praw autorskich łatwiej będzie dochodzić odszkodowania czy też ciągle muszą udowodnić wysyokość szkody?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-08, 15:10   

Niekoniecznie. Zależy od tego za jakie przestępstwo zostanie ukarany dany sprawca. Jeśli sąd karny udowodni mu działanie w celu korzyści majątkowej - to taki wyrok może być podstawą do wyroku cywilnego zasądzającego odszkodowanie. A nawet już w postępowaniu karnym takie odszkodowanie można zasądzić wówczas w wyroku karnym. albo na podstawie powództwa cywilnego złożonego w postępowaniu karnym. Albo na podstawie np. środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody. Albo na podstawie środka probacyjnego w postaci naprawienia szkody w wyznaczonym terminie.

Jeśli jednak sąd karny wyda wyrok skazujący za przestępstwo ale bez przypisania działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, to przed sądem cywilnym i tak trzeba wykazać szkodę.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ManJAk 

Posty: 140
Wysłany: 2010-10-09, 15:23   

Tu akurat jest problematycznie, sądownictwo karne z tego co słyszałem w teorii jest nadrzędne.
Jeśli w sprawie karnej jeden ekspert uzna winę i na podstawie jego słów skażą np. za wypadek samochodowy, a w postępowaniu cywilnym inny ekspert udowodni brak winy oskarżonego i brak odszkodowania to dochodzi do absurdu. Bo nie można być jednocześnie winnym i odsiadywać, oraz niewinnym i nie płacić. XD
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-09, 15:38   

Nie nie nie. Nic z tych rzeczy.
W prawie cywilnym zasady odpowiedzialności odszkodowawczej są szersze. Ale nie mają nic wspólnego z prawem karnym. Jest wyrok skazujący - jesteś winny. I nie ma dyskusji. Nie ma żadnej nadrzędności. Sąd cywilny w sprawie odszkodowawczej nie może przyjąć, że sprawca czynu nie dopuścił jeśli jest prawomocny wyrok skazujący za to.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ManJAk 

Posty: 140
Wysłany: 2010-10-09, 18:50   

A widzisz, a ja znam taki absurd.

Koleś wjechał w nastolatkę co wyjechała nagle na rolkach z mp3ką na uszach wprost pod samochód...
W sprawie karnej jeden ekspert uznał że wina kierowcy i koleś dostał 2 lata.
W sprawie o odszkodowanie zaś jako ekspert brał udział profesor z mojej uczelni, który po przebadaniu sprawy uznał że kierowca nie popełnił błędu i nie miał możliwości zatrzymać się gdy dziecko wtargnęło pod samochód z bocznej ulicy. (kiedy już kierowca odsiadywał orzeczone w sprawie karnej 2 lata)

Nie wiem jak się sprawa zakończyła, ale pewnego dnia prof odwołał zajęcia i jechał do sądu gdzie go prokurator z kimś tam maglowali by zmienił swoje oświadczenie, przepytywanie trwało koło 6 godzin, prof obronił swoje badania i oświadczenie, ale jak to się miało dla życia osadzonego już nie wiem.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2010-10-11, 10:06   

To samo przez to samo - ściąganie z sieci raz jeszcze.
Cytat:
zy ściągając plik z muzyką lub filmem z Internetu, powinienem się upewnić, że został tam umieszczony za zgodą uprawnionego? Co jeśli się okaże, że ktoś bezprawnie zamieścił utwór, a ja go ściągnąłem?
Xawery Konarski: Korzystanie z pobranych z Internetu plików z muzyką lub filmem nie wymaga zgody ich twórców. Jest ono bowiem dopuszczalne na podstawie przepisów o tzw. dozwolonym użytku osobistym (art. 23 prawa autorskiego). Bez znaczenia jest, czy materiały te zostały umieszczone w Internecie legalnie. Inaczej jest w niektórych państwach europejskich, np. w Finlandii. Tam warunkiem dozwolonego użytku jest pochodzenie utworu z „legalnego” źródła. Polski ustawodawca nie zdecydował się jednak na takie rozwiązanie.
Z drugiej strony warto pamiętać, że dozwolony użytek osobisty dotyczy tylko rozpowszechnionych już utworów, a więc utworów udostępnionych publicznie za zezwoleniem twórców. Z tych przyczyn ściąganie z Internetu przedpremierowych filmów lub piosenek, umieszczonych w sieci bez zgody uprawnionych podmiotów, jest niedozwolone.

Podkreśliłem fragment który dla mnie jest nowy - ściąganie nieopublikowanych utworów zawsze jest nielegalne (tak jak gier i programów)
Poprawcie mnie jeżeli się mylę że ten zapis może dotyczyć także starych, archiwalnych filmów/nagrań o ile nie były wyemitowane?
Pytanie drugie:
Czy ściągane utwory mogą być publikowane gdziekolwiek czy tez muszą być publikowane w Polsce?
Innymi słowy: serial który nie był w polsce wyemitowany może czy nei może być legalnie ściągany z sieci?
Oczywiście cały czas mówimy tu o odpowiedzialności karnej a pomijamy odpowiedzialność cywilną.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2010-10-11, 17:33   

a skąd ja mam wiedzieć, czy umieszczono to legalnie czy nie (we wszystkich p2p 99% to nielegalne) więc po cholerę gość się produkuje zdanie wcześniej, że jednak jest to legalne i nie wymaga zgody autorów. typowy bełkot prawniczy... w jednym zdaniu mówi A a w drugim zdaniu mówi B...
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2010-10-11, 18:35   

Ha! :0 Jak prawo bełkotliwe to i wywód bełkotliwy. A ja jestem prostakiem i nie zrzynam intelektuala. Im mętniejsze prawo tym więcej interpretacji. I tyle. A do problemu się odniosę. Za jakiś czas, bo głowa mnie boli na samą myśl o tym, co mnie czeka w tym tygodniu w pracy.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-10-11, 20:40   

utrivv napisał/a:
Poprawcie mnie jeżeli się mylę że ten zapis może dotyczyć także starych, archiwalnych filmów/nagrań o ile nie były wyemitowane?
ze starymi filmami może być tak, że weszły do domeny publicznej i wtedy nie jest tak znowu prosto.
wred napisał/a:
typowy bełkot prawniczy... w jednym zdaniu mówi A a w drugim zdaniu mówi B...
nie prawniczy. to jest typowy bełkot prawnika, którego poproszono by udzielił wywiadu, a nie porady prawnej. W wywiadzie nie można przedstawić jednego tylko stanowiska, bo zwyczajnie zamykałoby się sobie pole do działań prawnych. Dlatego mówi się w wywiadzie tak, żeby nic nie powiedzieć. Poszedłbyś do kolesia, by cię bronił w sprawie karnej, albo reprezentował w sprawie cywilnej i koleś by ci napisał taką opinię, że byłbyś przekonany, że jego stanowisko (jednoznaczne i całkowicie przejrzyste) jest jedynie słuszne ;)
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-10-13, 09:11   

Właścicielem Chomikuj została spółka zarejestrowana na Cyprze. Taki zabieg pozwoli uniknąć serwisowi konsekwencji prawnych związanych z nielegalnymi plikami.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2011-01-10, 14:06   

Tomasz Kołodziejczak wypowiada się na temat czytania komiksów w Ępiku.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 13