FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Lektury
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-01-05, 21:41   

Za czasów mojej podstawowki, Hobbita przy odrobinie szczęścia można było jeszcze trafić w jakiejś bibliotece, ale WP albo był permanentnie wypożyczony (kolejka na 2 lata ) albo był zaginiony.
a już na pewno nikomu nie przyszło do głowy żeby z tego robić lekturę.
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-06, 13:18   

W podstawówce miałam świętną polonistkę. Z tego co pamiętam oprócz lektur, które czytaliśmy wszyscy, każdy miał jeszcze do wyboru jedną książkę, o której później trzeba było krótko opowiedzieć. Hobbita jeszcze wypożyczałam,WP chyba też. Chociaż trylogia już mogłabyć w domu, nie pamiętam teraz. Po niego i Silamrilion sięgnęłam już sama.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2018-01-06, 20:05   

W podstawówce czytałam wszystko, co mi wpadło w ręce. Lektury traktowałam jako coś, co należało szybko odhaczyć, żeby mieć czas na inne rzeczy. Zaś w liceum języka polskiego uczyła nas polonistka o wdzięcznej ksywce "Szczęka". Nikt nigdy nawet nie pomyślał, że można by było czegoś, co kazała, nie przeczytać.
Hm, na studiach też miałam lektury. Czasem po sto dwadzieścia do jednego egzaminu. Ale nie będę kłamać, że czytałam wszystkie :mrgreen:
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Vector4 


Posty: 24
Wysłany: 2018-01-09, 18:52   

dziki napisał/a:
Vector4 napisał/a:
Cytat:
Tu już nawet nie chodzi o to, że większość lekur była nudna, tylko o to, że przy multum przedmiotów, prac domowych i sprawdzianów nie mieliśmy czasu jeszcze na czytanie.
Moim zdaniem, gdyby do lektur dodano jakieś fantasy, science fiction, albo chociaż coś współczesnego, to może wtedy szkoła zachęciłaby kogoś do czytania.



Po pierwsze, ta wypowiedź jest wewnętrznie sprzeczna. Piszesz, że tyle tych lektur jest, ze nie ma czasu na ich czytanie. A zaraz potem twierdzisz, ze jakby jeszcze dołożyć do nich fantastykę to wtedy ten czas by się znalazł :P

Może nie dopowiedziałem wszystkiego. Ilość materiału przerabianego w szkole należy oczywiście zmniejszyć, wtedy dzieci miałyby czas na czytanie - to po pierwsze. Po drugie zaś należy w ogóle zachęcić dzieci do czytania, w czym pomocna byłaby fantastyka.

dziki napisał/a:
moje osobiste doświadczenie jest zupełnie inne. Nie dość, że w podstawówce i liceum przeczytałem niemal wszystkie lektury, to też dzięki temu po raz pierwszy zetknąłem się z "Hobbitem" i "Władcą Pierścieni" - bo były na liście lektur uzupełniających

Na moich listach lektur próżno doszukiwać się jakiejkolwiek fantastyki. Widzę, że twoje doświadczenie różni się od mojego i wszystkich moich znajomych. Ja nie zacząłem czytać książek DZIĘKI szkole, ale POMIMO starań szkoły 8)
 
 
Vector4 


Posty: 24
Wysłany: 2018-01-09, 18:54   

Cytat:
A tu się akurat zgodzę, obecna matura gdzie trzeba zinterpretować tekst zgodnie z kluczem skutecznie zabija zdolność samodzielnego myślenia. Przez całe liceum uczy się interpretacji "pod klucz".

Odnoszę wrażenie, iż to celowa robota z tym zabijaniem samodzielnego myślenia. Głupie społeczeństwo mniej się buntuje :badgrin:
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2018-01-09, 23:10   

Vector4 napisał/a:
Cytat:
A tu się akurat zgodzę, obecna matura gdzie trzeba zinterpretować tekst zgodnie z kluczem skutecznie zabija zdolność samodzielnego myślenia. Przez całe liceum uczy się interpretacji "pod klucz".

Odnoszę wrażenie, iż to celowa robota z tym zabijaniem samodzielnego myślenia. Głupie społeczeństwo mniej się buntuje :badgrin:
Gloryfikujesz PRL //panda
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Vector4 


Posty: 24
Wysłany: 2018-01-10, 18:54   

Cytat:
Gloryfikujesz PRL //panda

Raczej krytykuję i przestrzegam //pisowcy :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13