FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w Kąciku Bajarza
Autor Wiadomość
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-09-22, 10:37   

Elektra napisał/a:
Dlaczego tylko tak? Dlaczego nie podfora (tak jak obecnie komiks i horror, tak jak kiedyś fantastyka polska i zagraniczna)?
Jak się te podfora rozwiną, to zawsze można dać im nowe działy.

Fantastyka polska i zagraniczna były kiedyś podforami? OK - przyjmuję ten argument.

Tylko proszę najuprzejmiej, żeby słowo "popularna" zniknęło gdzieś w czeluściach...
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-22, 12:25   

Beata napisał/a:
Tylko proszę najuprzejmiej, żeby słowo "popularna" zniknęło gdzieś w czeluściach...


ASX76 napisał/a:
Dlaczego teraz ludziom nie chce się zakładać nowych tematów? Mogę mówić tylko za siebie... Otóż "kole mię w oczy" słówko "popularna" i dlatego czuję niechęć do pisania w owym temacie.


Powiem szczerze, ze ta batalia o słowo "popularna" mocno mnie bawi. Szczególnie jak czytam posty ASX, który w swoim czasie na MAGu jeżył się na słowa "elyta"

Nie moja broszka, bo ja raczej w tym dziale raczej nie zagoszczę, ale sama idea podziału na literaturę polska i obcojęzyczną nie do końca do mnie przemawia. Róbta co chceta :mrgreen:
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-09-22, 13:35   

Tigana napisał/a:
Powiem szczerze, ze ta batalia o słowo "popularna" mocno mnie bawi.

:shock: Oooo...! A czemuż to? Czyż przymiotnik "popularna" nie sugeruje pewnej taryfy ulgowej? Czyż nie oznacza on, że tylko lekturą lekką, łatwą i przyjemną się w tym dziale zajmujemy? A jeśli ja - jako zwyrodniały i pełen fanaberii czytelnik :P - życzę sobie się pomęczyć i o tych mękach z jakąś bratnią duszą porozmawiać?
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2008-09-22, 13:55   

Cytat:
Czyż przymiotnik "popularna" nie sugeruje pewnej taryfy ulgowej? Czyż nie oznacza on, że tylko lekturą lekką, łatwą i przyjemną się w tym dziale zajmujemy?

A czy Dostojewski, Bułhakow, Coetzee, Kapuściński, Murakami, Marquez, Llosa, Cortazar, Grass, Eco i mógłbym długo jeszcze wymieniać nie są autorami popularnymi w naszym kraju? Ale równocześnie chyba nie powiecie że tworzą literaturę "lekką, łatwą i przyjemną?" (choć dla mnie to przyjemność obcowania z ich dziełami).
Nie wypowiadam się jedna by bronić nazwy tego działu, życia za nią oddawać nie będę. Jednak nie jest to argument że nie można w tym dziale dyskutować o dziełach choćby tej małej wymienionej przeze mnie grupki.

Piszę w innej sprawie. Nagle pojawił się pomysł by dział który pasuje bardziej do kategorii "zamknąć" dodatkowo rozbudować? Czy są jakieś przesłanki aby zmiany poszły w tym kierunku? Bo ja ich nie widzę. Możemy się umówić że na początku zniknie z nazwy działu słowo popularna i poczekamy miesiąc, dwa i zobaczymy czy dział zacznie się rozwijać. Jeśli tak, wtedy usiądziemy i podzielimy go podobnie do fantastyki. Jeśli jednak nie, to zostanie on raczej w takiej formie jaka jest teraz.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-09-22, 13:59   

Maeg napisał/a:
Możemy się umówić że na początku zniknie z nazwy działu słowo popularna i poczekamy miesiąc, dwa i zobaczymy czy dział zacznie się rozwijać.

OK. Idę na taki układ. :)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2008-09-22, 14:10   

Maeg napisał/a:
A czy Dostojewski, Bułhakow, Coetzee, Kapuściński, Murakami, Marquez, Llosa, Cortazar, Grass, Eco i mógłbym długo jeszcze wymieniać nie są autorami popularnymi w naszym kraju? Ale równocześnie chyba nie powiecie że tworzą literaturę "lekką, łatwą i przyjemną?" (choć dla mnie to przyjemność obcowania z ich dziełami).
Nie wypowiadam się jedna by bronić nazwy tego działu, życia za nią oddawać nie będę. Jednak nie jest to argument że nie można w tym dziale dyskutować o dziełach choćby tej małej wymienionej przeze mnie grupki.

Ale "Literatura popularna" to nie to samo, co "popularne książki", tylko dość konkretne określenie, oznaczające właśnie literaturę "lżejszą".
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-09-22, 14:18   

Procella napisał/a:
Ale "Literatura popularna" to nie to samo, co "popularne książki", tylko dość konkretne określenie, oznaczające właśnie literaturę "lżejszą".

Podobnie jak Tiga kłótnia o nazwę mine śmieszy. Naprawdę nie wiem jakie to ma znaczenie czy będzie to literatura czy literatura popularna. Jesteśmy Forum o profilu fanatycznym i takich mamy użytkowników. Nie sadzę by ten dział jakoś nagle się rozwinął bo nie robił tego przez prawie rok. Jeżeli wasi znajomi bardzij interesują się Kapuścińskim czy Andrzejewskim niż Sapkowskim i Kresem to zaproście ich tutaj. Rozbudujce dział literatur a obiecuje że "władza" nie zepchnie was na margines i przychyli się do każdej uzasadnionej prośby mającej na celu rozbudowę dobrze prosperującego działu. Teraz własne działy dla literatury zagranicznej czy Polskiej są bez sensu
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2008-09-22, 14:23   

Cytat:
Ale "Literatura popularna" to nie to samo, co "popularne książki", tylko dość konkretne określenie, oznaczające właśnie literaturę "lżejszą".

Ale czy nazwa działu jest czynnikiem który nie pozwala na założenie tematu o choćby Grassie? Przecież to my użytkownicy (i nie pisze tego jak admin, ale właśnie użytkownik) kształtujemy charakter forum jeśli nawet nazwa działu wydaje się nie adekwatna.

Jak powiedziałem zniknie słówko „popularna” i wtedy zobaczymy czy dział nagle ożyje. Nie będzie wtedy łańcucha u nogi w postaci „popularna” i nic już nie powinno wtedy blokować dyskusji o literaturze pięknej i klasykach :]
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-09-22, 14:30   

Maeg ma racje, to nie tak, ze o Coetzee'm nikt nie zalozyl topica, bo mu dzialu "Noblisci literaccy" zabraklo, jak juz tematy rozrosna sie jak spam (np. ASXowy) to mozna bedzie dzialow zakladac moc.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-22, 15:01   

Maeg napisał/a:
Jak powiedziałem zniknie słówko „popularna” i wtedy zobaczymy czy dział nagle ożyje. Nie będzie wtedy łańcucha u nogi w postaci „popularna” i nic już nie powinno wtedy blokować dyskusji o literaturze pięknej i klasykach :]

Może to kwestia przyzwyczajenia, może sie czepiam, ale sama nazwa "LITERTURA" jest:
a) enigmatyczna
b) sugerująca, ze fantastyka to nie literatura
Niech póki co zostanie, ale faktycznie w najbliższym czasie trzeba by ją zmienić.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2008-09-22, 15:12   

Ja np. jestem sceptykiem i uważam, że za miesiąc wrócimy do starej nazwy lub innej zupełnie, bo dział ze względu na nazwę się nie będzie aż tak rozwijać. Mogę się mylić i chciałbym, ale coś mi się nie wydaje i tak. ;)
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-09-22, 16:09   

Mam pomysł! A może nazwać ten dział "Literatura niekoniecznie fantastyczna"? To by chyba rozwiewało wszelkie wątpliwości, co?

A dla Admina dzięki za "wycinankę"... //zemdlal
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2008-09-22, 16:38   

Tiguś napisał/a:
Może to kwestia przyzwyczajenia, może sie czepiam, ale sama nazwa "LITERTURA" jest:
a) enigmatyczna
b) sugerująca, ze fantastyka to nie literatura

Hyhy... też o tym pomyślałam. ;) I przyszło mi do głowy coś podobnego do tego:

Beata napisał/a:
Mam pomysł! A może nazwać ten dział "Literatura niekoniecznie fantastyczna"?


Co do sceptycyzmu... pokładam nadzieję w paru osobach, że teraz się przyłożą. ;) Chociaż wydaje się to nieracjonalne (no bo do tej pory nie mieli weny, a teraz ich natchnie?).
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-22, 16:46   

Elektra napisał/a:
Chociaż wydaje się to nieracjonalne (no bo do tej pory nie mieli weny, a teraz ich natchnie?).

To TY nie wiesz //panda Przeszkadzało im słowo "POPULARNA" :P Pewnie z papierosami się kojarzyło. A jak będzie pokaże czas. Kto wie może i mój grajdołek będzie trzeba zwinąć.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2008-09-22, 17:08   

Elektra napisał/a:
Co do sceptycyzmu... pokładam nadzieję w paru osobach, że teraz się przyłożą. ;) Chociaż wydaje się to nieracjonalne (no bo do tej pory nie mieli weny, a teraz ich natchnie?).

Hyhyhy... chyba ich już "natycha" ;) Cieszę się bardzo, bo i o Kapuścińskim jest wątek, i o Fowlesie... i ja sama chyba też się przyłożę.

Tigana napisał/a:
To TY nie wiesz //panda Przeszkadzało im słowo "POPULARNA" :P

A żebyś wiedział! Bo pisanie w popularnej o Kapuścińskim czy Fowlesie to by offtop był! :P
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-02-09, 10:27   

Tigana napisał/a:
To moze teraz sub forum dla MAG-a i UW ?


Toudisław napisał/a:
Maeg napisał/a:
Sub-forum? Hm propozycja godna rozważenia. ;)


mnie się ten pomysł podoba. :)


Jak sobie to wyobrażacie? Szczególnie podforum dla MAG-a?
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4474
Skąd: fnord
Wysłany: 2009-02-09, 11:44   

Elektra napisał/a:

Jak sobie to wyobrażacie? Szczególnie podforum dla MAG-a?

Niewyobrażamy sobie - zbędne dublowanie. Chyba lepiej zostać przy znacznikach [UW] i ew zrobić jakiś zbiór odnośników - na stronie, albo w odzielnym temacie na forum.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-02-09, 13:42   

Ja to widzę tak jak z komiksem czy horrorem - podpiąć pod Fantastykę Zagraniczną a następnie wstawić tam poszczególne tematy związane z Magiem przy czym pogrupowałbym osobno te z UW. Może nie będzie to subforum, ale powinno wyglądać nieźle. No i można by wtedy łatwiej podpiąć pod stronkę.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-02-09, 14:01   

tamtego posta usunąć :P z księgi :)

Tigana napisał/a:
A tak mniej serio - pomysł nieżły, ale trzeba wymyślić jak go zrealizować

Pomysłów mam dwa generalnie.

1. Z zagranicznych pisarzy wydzielić sub forum ( jak komiksy czy horroro ) dla Rosyjskiej
2. Zagraniczną podzielić na Anglojęzyczną/ Rosyjsko języczną/ inną
Ł napisał/a:
Niewyobrażamy sobie - zbędne dublowani

Nie tyle dla MAGa co dla Seri UW
Tigana napisał/a:
No i można by wtedy łatwiej podpiąć pod stronkę.

Tak tak :)
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-04-03, 18:28   

będą zmiany w kąciku ? //panda

patronaty ZB można by dać jako ogłoszenie ?
 
 
Bruja 
Bucka


Posty: 471
Wysłany: 2009-04-03, 18:53   

Nie, bo to by beznadziejnie wyglądało. Z reszta u góry strony i tak jest choinka.
_________________
W moim świecie wszyscy są kucykami, jedzą tęczę i kupkają motylkami.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-04-03, 19:06   

Bruja napisał/a:
Z reszta u góry strony i tak jest choinka.

No wiem właśnie ale nie mam pomysł jak dać to inaczej. Patronaty zalogują na jakieś wyróżnienie a tak giną i robią zamieszanie.

Bru pierwszy post od miesięcy :P
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-04-03, 21:47   

Toudisław napisał/a:

No wiem właśnie ale nie mam pomysł jak dać to inaczej. Patronaty zalogują na jakieś wyróżnienie a tak giną i robią zamieszanie.

(...)


Jak mogą robić zamieszanie skoro giną? ;) Jeśli patronatem mają być obejmowane takie "wynalazki" jak ów pierwszy, niech spoczywają w pokoju wiecznym "six feet under". :-P

Bru -> Br...avo. Nieśmiało liczę, że za pierwszym postem od miesiący sypną następne. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-04-04, 21:25   

Dawanie patronatów jako ogłoszenie nie wydaje mi się konieczne, zresztą za dużo ogłoszeń też nie może być. To bardziej informacyjnie, dla was. Informacje o patronatach są widoczne na stronie Książki. To i tak się powtarzamy ;)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-04-08, 23:19   

ok. A inne propozycje zmian w kąciku ?
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-04-19, 12:18   

Elektra napisał/a:
Metzli napisał/a:
W sytuacji kiedy ktoś dzieli się wrażeniami z już przeczytanej książki, ta wypowiedź ginie wśród innych a wątki poświęcone poszczególnym autorom stoją

A to już wina użytkowników, którzy wolą napisać tutaj, niż poszukać wątku konkretnego autora. ;) Albo napisać parę zdań w wątku z recenzjami (czyżby obawa, że nie dorównają reckom pisanym np. przez ludzi z Katedry?). To tak na marginesie. ;)


Może nie powinienem się odzywać, bo ostatnio bardzo mało się udzielam, ale nie mogę się zgodzić z zarzutami naszych urodziwych moderatorek. Jeszcze nie dawno narzekałyście (szczególnie Elektra) żeby w temacie o aktualnościach czytelniczych rozwijać posty, pisać coś o fabule, odczuciach. Toć to właśnie robię - a w temacie o Orkanie jeszcze się wypowiem - ale jak już napiszę pełną recenzję ;)
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-04-19, 13:46   

Tigana napisał/a:
ale nie mogę się zgodzić z zarzutami naszych urodziwych moderatorek.

Akurat moje zarzuty nie odnoszą się do Ciebie. ;) Więc nie musisz się z nimi zgadzać. Jeśli chodzi o tamten wątek, to ja sobie wyobrażam tak, że pisze się tam, gdy zaczyna się książkę, przeczytało fragment itp, właśnie o swoich oczekiwaniach i nadziejach. A jak już się tę książkę skończy i chce się więcej o wrażeniach napisać, to można się przenieść do odpowiedniego wątku. No ale przecież nie będę nakazywać tego zawsze. ;) Są osoby, które pociągną dany wątek w odpowiednim temacie, ale nie wszyscy się tam potem przenoszą. I co z tym zrobić? Przenosić? Czasu nie starczy. ;) A jak ktoś napisze o paru książkach, to już kompletnie nic się nie da zrobić. ;)
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-07, 13:56   

jakieś zmiany będą ?

może sub forum dla UW ? albo dla wydawnictw ?
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2009-07-07, 13:57   

Jak zakwalifikować VanderMeera czy w przyszłości McDonalda w takim razie?
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-07-07, 14:11   

MadMill napisał/a:
Jak zakwalifikować VanderMeera czy w przyszłości McDonalda w takim razie?

No też się zastanawiałem. Jednak jako Autora z seri UW.

A Wydawnictwa lub np. Fantastyka Rosyjska ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13