FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Musical
Autor Wiadomość
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2008-09-30, 18:12   Musical

Zmobilizowana przez Beatkę ;D
Muzyka na deskach teatru - coś innego niż opera. Wydaje się być ostatnio bardziej popularny. Inny rodzaj muzyki, inna forma, coś co bardziej przemawia do młodego widza niż 'sztywna' opera.
Moi faworyci? Zdecydowanie Studio Buffo i ich 'Romeo i Julia', które jest niezwykłym spektaklem z niezwykłą muzyką. Podobnie 'Metro'.
O 'Kotach' i 'Tańcu wampirów' wiele słyszałam, a były to tylko pozytywne opinie. Czy słuszne?
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-30, 19:58   

JA musicale znam albo z ekranu tv albo z CD. Niby do Chorzowa mam niedaleko, ale jakoś nigdy nie mogę się wybrać do tamtejszego Teatru Rozrywki. A skoda, bo ponoć "Jesus Christe SuperStar" czy "Evita" wyszły mi rewelacyjnie. No cóż - pozostało mi słuchanie płyt.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2008-09-30, 20:21   

No właśnie... a musicale z ekranu?
Evita, Chichago, Selena, Dirty Dancing, Greece - to na razie przychodzi mi do głowy z czego Chichago (z Rene) i Greece mogłabym oglądać-słuchać non-stop ;)
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-30, 20:24   

Tanit napisał/a:
No właśnie... a musicale z ekranu?

Uwielbiam "Hair" czyli musical o dzieciach-kwiatach. Świetne piosenki (Age of Aquarius), dobre aktorstwo - polecam. Podobał mi się także "JCS" - świetnie sfilmowany, no i boskie piosenki - szczególnie kwestie Judasza.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2008-09-30, 22:15   

Nigdy specjalnie nie pociągał mnie musical. Kiedy widziałem w telewizji, zmieniałem kanał (na ogół). "Na żywo" nigdy nie miałem przyjemności. Aż wreszcie dałem się skusić na polską wersję UPIORA W OPERZE Andrew Lloyda Webbera. Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie dostąpił niewątpliwego zaszczytu zdobycia licencji na polską wersję "non replica" (jeszcze nie wiem, co to znaczy, ale to chyba dowód zaufania A.L. Webbera).

Pisałem o tym musicalu już wcześniej w innym temacie i nie będę się zbytnio w swoich ochach i achach powtarzał. Napisze tylko, że opadła mi szczęka, kiedy obejrzałem po raz pierwszy. Częściowo składam to na brak doświadczenia w tej materii. Ale nie sposób nie być pod wrażeniem tego, co wyczarowano w ROMIE, na tej, w sumie nie za wielkiej, scenie. Przestrzeń i rozmach biły po oczach tak, że trudno było uwierzyć, iż widz znajduje się w teatrze, a nie w kinie. Realizacja uwzględniała też dużą dawkę serwowanej iluzji, gdyż to ona dodawała przestrzenie najbardziej. Użyte zostały do stworzenia tego efektu nie tylko triki iluzjonistyczne, ale także elektroniczne (to były chyba takie wielkie ekrany, ale pewien nie jestem). Tak czy siak, oglądało się to z zapartym tchem.

Sama fabuła UPIORA nie była szczególnie porywająca, ale dzięki muzyce i piosenkom momentami porywała i chwytała za serce. I nie sposób nie docenić Damiana Aleksandra w roli Upiora, który zagrał bardzo sugestywnie, ale bez popadania w groteskę, czy śmieszność. Można było uwierzyć w dramat jego postaci, nieszczęśliwą miłość i ciemną stronę.

Owacja na stojąco trwająca kilka minut (a przecież to nie była premiera tylko drugi lub trzeci miesiąc grania tego musicalu) była zdecydowanie zasłużona i porywająca. Musical cieszy się ogromnym powodzeniem i aż żal, że ROMA jest tak mała. Na Katedrze, kiedy wymieniałem się wrażeniami z innym widzem, dowiedziałem się, że polska wersja cieszy się sławą także już w innych krajach i zdarza się, że fani przyjeżdżają do Warszawy także zza granicy, aby porównywać.

Drugie życie tego musicalu u mnie zaczęło się po tym, jak DZIENNIK dodał go jako dodatek do piątkowego wydania. Była to fabularna wersja w reżyserii Joela Schumachera i pod czujnym okiem A. L. Webbera jako producenta. W wersji filmowej główne role zagrali rewelacyjnie Gerald Butler i E. Dessum. Słyszałem wcześniej ścieżkę dźwiękową z oryginalnej wersji z Broadwayu i śmiem twierdzić, że Sarah Brightman i Michael Crawford wypadli bladziej niż aktorzy w filmie. Kupiłem sobie zresztą ścieżkę dźwiękową tego musicalu i słucham do tej pory trzech ulubionych piosenek. to jedna z nich (zresztą najbardziej znana):

http://pl.youtube.com/watch?v=Ej1zMxbhOO0

a tu najbardziej zmysłowa: http://pl.youtube.com/wat...feature=related (urywa się w takim momencie...).

Ech... Odbiło mi zupełnie, ale co poradzić... Wybieram się ponownie na przedstawienie. Szukam tylko biletów w dobrych miejscach, aby komfortowo podziwiać (ROMA nie tylko jest mała, ale i niewygodna). Próbuję zaciągnąć żonę, ale odmawia. Zatem, jeśli zdobędę dobre bilety w dobrym terminie, ogłoszę na forum :)

Miałem napisać jeszcze o historii (w pierwotnej obsadzie na Broadwayu miał znaleźć się Antonio Banderas), ale nie ma co rozwlekać. Andrew Lloyd Webber przygotowuje kontynuację tego musicalu. Ma rozgrywać się współcześnie w Nowym Jorku. Rozwiódł się już z Sarą Brightman, zatem kolejka do obsady roli Christine będzie długa. Może i antonio dostanie drugą szansę. Na jubileuszowej (zdaje się) imprezie Webbera zaśpiewał główny temat razem z Sarą Brightman:
http://pl.youtube.com/wat...feature=related

Ale i tak G. Butlera nie przebije, moim zdaniem.

A na koniec trochę liczb, bo te na wyobraźnię działają najbardziej.
Średnia sprzedaż biletów: 99 %
Dotychczasowe wpływy: 1,5 miliarda funtów (całkowity dochód ze sprzedaży biletów to 3,3 miliardy dolarów)
Dotychczasowa widownia: 80 milionów (z czego 11 milionów w Nowym Jorku)
Sprzedaż wszystkich płyt: 40 milionów (album z originalnym przedstawieniem jest najlepiej sprzedającą się płytą z musicalem w historii)
Do dziś: blisko 70 tysięcy przedstawień w 20 krajach świata, w 110 miastach.

9 stycznia 2006 r. musical pobił rekord na Broadwayu: 7486 wystawienie. Poprzedni rekord należał do "Kotów", też A. L. Webbera.

W premierowym teatrze Her Majesty's Theatre w Londynie jest on grany nieprzerwanie od 9 października 1986 r.

Aby nie było za poważnie: Homer Simpson określił Upiora mianem najbardziej gejowatego łotra wszechczasów, a tu trochę sobie pokpili (Will Ferrell sobie podśmiechujki z G. Butlera robi):
http://pl.youtube.com/wat...feature=related
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
.ojj. 


Posty: 11
Wysłany: 2008-10-01, 10:47   Re: Musical

Tanit napisał/a:

Wydaje się być ostatnio bardziej popularny.

Bardzo bardzo popularny. Czy ktoś z Was był na najnowszym musicalu "mamma mia"? Ja poszłam. Nie przeszkadza mi muzyka Abby a ponieważ słyszałam same pozytywne opinie to postanowiłam pójść. Wyszłam bardzo rozczarnowana. Podejrzewam że dlatego, że spodziewałam się zobaczyć coś, co "porwie" moje serce i duszę. Nie porwało.
Po pierwsze, jeśli ktoś ma bardzo dobry słuch może usłyszeć, że Meryl Streep zdarza się być pod dźwiękiem. Ja niestety to słyszałam.
Po drugie treść, która była bardzo banalna...
Podsumowując, ja tego filmu nikomu bym nie poleciła.

Jednak nie był to jedyny musical, który widziałam. Wczesniej oglądałam: Chicago (-ten mi się bardzo podobał!) Dirty Dancing2 (DD1 niestety nie widziałam), Grease.

Na żywo nie widziałam żadnego, ale faktycznie o 'Kotach' dużo słyszałam.
 
 
Regissa 
wredna wiedźma


Posty: 578
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-01, 11:03   

Nasze polskie, rodzime "Metro"! Parę lat szczeniackiej młodości upłynęło mi pod wielkim wpływem tej produkcji. Widziałam ją w najlepszym wykonaniu (czyli w rolach głównych Kaśka Groniec i Robert Janowski) i do dziś pamiętam datę dzienną (oraz godzinę) nawiedzenia katowickiego Spodka :mrgreen: Muzyka świetna, takaż choreografia, a i treść niebanalna. I dodatkowo efekty specjalne, które we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku robiły piorunujące wrażenie. Dziś pewnie trzeba się bardziej postarać ;)
Z innych tutaj wymienionych, oczywiście "Hair", "Jesus Christ Superstar" to produkcje, które zbuntowanemu nastolatkowi zapadają w pamięć. Ale i dziś chętnie czasem pooglądam. Tak samo "Chicago", choć już z innych względów. Za to "Dirty Dancing" nigdy bym nie określiła mianem musicalu... To już szybciej baletu :->
I niezmiennie lubię "Skrzypka na dachu", zarówno w jego najsłynniejszej ekranizacji, jak i w wersji Teatru Rozrywki z Chorzowa. Ostatnio wróble donoszą, że szykuje się najnowsza wersja we Wrocławiu. Hmm... Może by się tak wybrać?
_________________
Paskudny otacza nas świat. Ale to nie powód, byśmy wszyscy paskudnieli. Yurga z Zarzecza
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2008-10-01, 12:17   

Moja siostra chyba jeszcze gdzieś przechowuje kasety magnetofonowe z musicalem METRO :)

Co do MAMMA MIA!, to nie wiem, jak on wygląda na deskach teatru. Na Broadwayu jest ponoć bardzo popularny. Ale wersja filmowa była nużąca. Docenić można tylko Meryl Streep (mnie słoń na ucho nadepnął, więc nie słyszałem tych niedociągnięć :) ), która zachowywała się tak, jakby od zawsze miała tylko 20 lat. I na dodatek robiła to bez żadnego fałszu. Pozostali "dorośli" aktorzy także dobrze się bawili, ale za to obsada "młodzieżowa" była do bani, nijaka, nieciekawa. Widownia ryła zesmiechu i w końcu nawet ja pokapowałem, że śmieją się nie z zabawnej fabuły, ale ze śpiewających aktorów (a film grany był w warszawskiej Kinotece i koleżanka zapewniała, że to modne miejsce dla tzw. warszawki - więc chyba wypadało się śmiać...). Rzeczywiście grymasy, które uskuteczniał Pierce Brosnan były komiczne. Zabawny autentycznie był jednak finał po napisach :) I to on podsumował ten film jako dobrą okazję do zgrywy dla "staruszków". Za ABBĄ nigdy nie przepadałem, ale muzyka bardzo melodyjna i wymarzona do musicalu. Jednak i po filmie fanem nie będę.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2008-10-01, 13:17   

Regissa napisał/a:
Za to "Dirty Dancing" nigdy bym nie określiła mianem musicalu... To już szybciej baletu

Przyznam, że miałam problem czy DD umieścić tu czy nie. Musical jako taki to nie jest choć film muzyczny (podobnie Selena). Ale jak śpiewają... tańczą... to czemu by nie :mrgreen:

'Metro'? Muzyka jest genialna - do teraz po głowie chodzi mi niesamowita 'Wieża Babel' chyba najlepszy utwór *.*
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2008-10-01, 17:23   

Zastanawiam się, czy pojęcie musicalu jest na tyle pojemne, aby zmieścić w sobie także ten irlandzki, cieszący się już kultem, film ONCE. To takie małe cudeńko, które podbiło świat, zgarnęło Oscara za piosenkę Falling Slowly i w Polsce przeszło bez echa. Film skromny, nakręcony za kilka tysięcy funciaków i obsadzony amatorami. Prosta i nieskomplikowana historia dwojga ludzi, których połączyła miłość do muzyki.

Obraz przepełniony niesamowitą muzyką, którą skomponował w większości odtwórca głównej roli, wokalista irlandzkiego zespołu The Frames, Glen Hansard. W zasadzie ta historia opowiedziana jest muzyką, którą wykonuje on razem z sympatyczną Czeszką Marketą Irglovą.

Film daje niesamowicie pozytywnego kopa. Zagrany bez fałszu i z autentycznością (scena na plaży, kiedy on ją pyta po czesku, czy kocha swego męża a ona odpowiada, lecz on nie rozumie, bo nauczyła tego irlandzkiego "tępaka" tylko tego jednego zdania - pytania...).

To trzeba obejrzeć, nawet w samotności, a może przede wszystkim w samotności. Ale działa w każdej konfiguracji :)

A tu trochę fajnej muzyki z tego filmu:
Oscarowa piosenka: http://pl.youtube.com/watch?v=CoSL_qayMCc

a tu Glen Hansard śpiewa Say It To Me Now w filmie http://pl.youtube.com/wat...feature=related a tu na żywo: http://pl.youtube.com/wat...feature=related

i jeszcze ta, kiedy przypadkowy zespół wchodzi do studia i z głównymi bohaterami nagrywa Piosenkę. Obraz fatalny, ale wysłuchajcie do końca bo G. Hansard śpiewa tak, jakby miał tym głosem świat przepołowić: http://pl.youtube.com/watch?v=0k_Pe_iNYO4

Jeżeli ten film to nie musical, to znaczy, że ten gatunek jest do kitu :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
.ojj. 


Posty: 11
Wysłany: 2008-10-01, 21:31   

Jako ciekawostkę napiszę, że właśnie zajrzałam do telegazety i jutro o 20.30 jest musical na tvp kultura "Tańcząc w ciemnościach", pojęcia nie mam co to jest i się nie dowiem, bo nie mam kultury :mrgreen:
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-10-02, 11:33   

To lec do wypozyczalni po ta pozycje. To "musical jednej autorki" czytaj gwiazda jest tu tworczyni muzyki i grajaca role glowna i spiewajaca wiekszosc utworow Bjork.
Goraco polecam milosnikom musicali i fanom Bjork, ktorej tworczosc cenie sobie nadzwyczajnie.
Jazda Obowiazkowa!!
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2008-10-07, 19:42   

żarło żarło i zdechło xP
rzucę krótkie dwa hasła:
Tim Burton i Sweney Todd... :>
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
Maria 

Posty: 22
Wysłany: 2008-10-07, 22:51   

Eh, ten musical...
Tak oto twórcy amerykańscy wymyśli na początku ubiegłego stulecia, ku naszej uciesze, nową wersję operetki - potroszę zawierającą elementy przeróżnych, dotąd scenicznych, utworów. Bo chyba nikt nie zaprzeczy, że musical bywa zabawny czy prześmiewczy ale także bywa dramatyczny lub tragiczny.

Ja troszkę sobie powspominkuję... bowiem dobre ponadczasowe musicale, których brzmienie znamy do dzisiejszego dnia, które powstały pół wieku temu lub jeszcze wcześniej, to choćby takie tytuły jak: My Fair Lady, West Side Story, Człowiek z la Manczy, wymieniane już w tym wątku Hair i Skrzypek na dachu, czy mój ukochany Cabaret. Oczywiście później była produkcja lawinowa - i wiele z tych - lawinowo wyprodukowanych, to prawdziwe perły...

Jednak moje ukochane - mimo pełnego uznania i "ulubienia" dla produkcji późniejszych - to właśnie te wcześniejsze. Albo to z powodu muzyki, albo ze zgoła z innej przyczyny - sentymentów do treści. A poza... co dobre wzorce... to najlepsze wzorce... ;)

Ale właściwie mam problem - bo co z muzycznymi filmami - czy też broodway'owskimi spektaklami, które nam, publiczności europejskiej, znane są wyłącznie z ekranizacji, bo na 'nasze' deski nigdy nie było im dane... Ot - choćby powalający nutami Webera 'Upiór w operze'...?

A i nie zapominajmy o naszym (skromnym) dorobku, że wymienię z majstersztyków europejskich "Operę za trzy grosze', a z naszego skromnego podwórka choćby cudowną 'Szaloną lokomotywę'...

A o muzycznych sfilmowanych wspaniałościach, to niby gdzie mam napisać...? ;)
Bo niby w jakim temacie zmieści nam się tutaj - taki na ten przykład Gershwin...???
 
 
Maria 

Posty: 22
Wysłany: 2008-10-09, 19:57   

Maria napisał/a:
Ale właściwie mam problem - bo co z muzycznymi filmami - czy też broodway'owskimi spektaklami, które nam, publiczności europejskiej, znane są wyłącznie z ekranizacji, bo na 'nasze' deski nigdy nie było im dane... Ot - choćby powalający nutami Webera 'Upiór w operze'...?


No i od wczoraj mam dowód na własnoręczne wywoływanie wilka z lasu... ;) Gdzieś tam, na deskach, już próby do "Upiora" prawie dochodzące do generalnych...? Jednym uchem w nocy to zanotowałam, to i mój przekaz niedokończenie pełny... :(
Ale tym, którzy z bliskości sceny na spektakl się udadzą - już zazdroszczę... :)
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-10-10, 16:51   

A ja wybieram się na to -> http://imprezy.onet.pl/1507894,artykul.html

Nie mam zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o musicale i sama jestem ciekawa jak mi się taka forma spodoba ;)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Illien 


Posty: 8
Wysłany: 2008-10-12, 19:28   

Jestem początkującą miłośniczką musicali, niestety mieszkam w małym prowincjonalnym mieście, któremu daleko do jakiejkolwiek metropolii, nie wspominając już o teatrze czy czymś podobnym!
Miałam jednak okazję oglądać "Romeo o Julię" (oczywiście "Buffo") , a z "Metra" mam muzykę i w jednym i w drugim zachwyciły mnie teksty, muzyka....

Co dalej, zobaczy się.... mam nadzieję, że "pójdę" dalej! :)
 
 
Sharin 
Pigeon Slayer


Posty: 1200
Wysłany: 2008-10-12, 21:47   

„Władca Pierścieni: Musical to jedno z największych przedsięwzięć teatralnych w historii West Endu. Sztuka miała swoją premierę w Kanadzie (w Princess of Wales Theatre w Toronto), ale dopiero w londyńskim Theatre Royal Drury Lane zyskala ostateczny szlif i oszałamiający rozmach. Specjalnie skonstruowana ruchoma scena, efekty pirotechniczne, kaskaderskie, iluzjonistyczne, przebogata scenografia – to wszystko zostało zaangażowane, aby przerobić tolkienowską trylogię na ponad trzygodzinny musical. W sztuce występuje ponad pięćdziesięciu aktorów, a budżet przedsięwzięcia szacowany jest na dwadzieścia pięć milionów funtów! (...) O tym spektaklu mówiono i pisano wszędzie – od pism branżowych po brukowce dla gospodyń domowych, od programów plotkarskich po magazyny publicystyczne.
Z punktu widzenia miłośnika fantastyki rzecz nie rozczarowuje. Przede wszystkim historia zachowała poważny ton i nie zrobiono tu żadnego ukłonu w stronę publiczności dziecięcej. Opowieść została skrócona, ale kluczowe elementy fabuły są nietknięte. I nie chodzi tylko o rzeczy spektakularne, jak spotkanie z Balrogiem czy obrona Helmowego Jaru, lecz również małe-wielkie sceny kameralne, jak np. rozmowa Gandlafa z Frodem o Gollumie. Udało się nawet odbić to, co w słynnych filmach Petera Jacksona niebezpiecznie bladło, mianowicie sens podróży Froda, majestatyczny charakter jego walki, poświęcenie dla innych i brak prawdziwego happy endu.
Skoro już wspomniałem o obrazach Jacksona, warto podkreślić, że twórcy musicalu programowo nie inspirowali się popularnymi filmami. Ich ujęcie „Władcy Pierścieni” jest zupełnie różne od zaprezentowanego na dużym ekranie, co wcale nie znaczy, że gorsze. Wspaniali są Czarni Jeźdźcy, wyjęci jakby ze snu Terry’ego Gilliama. Wrażenie robię orkowie i elfy. Z wypiekami na twarzy ogląda się tak odmienną interpretację! Endowie, którzy w swych dziwnych melonikach wyglądają niczym dziewiętnastowieczni dżentelmeni odbici w krzywym zwierciadle gabinetu osobliwości, otwierają zupełnie nową szufladę w naszej wyobraźni. Gospoda pod Rozbrykanym Kucykiem ma charakter wzięty bardziej z angielskiej prowincji niż pseudośredniowiecza. Lothlórien zaś... to po prostu trzeba zobaczyć!
W przedstawieniu zastosowano mnóstwo nowoczesnej techniki, ale nie psuje ona toku historii. (...) Dzięki technice i pomysłowości udało się w tym przedstawieniu przełamać statyczność teatru. W trakcie spektaklu bohaterowie pokonują góry i doliny, walczą na zamkowych schodach, stają nad bezdenną przepaścią. Scena, która daje nie tylko możliwość obrotu, lecz także wysuwania elementów dekoracji z podłogi, daje olbrzymie możliwości. A same dekoracje są niesamowite: organiczne, prawdziwe, nie mają w sobie nic zen sztuczności. Gra świateł, wykorzystanie elementów tradycji czeskiego Czarnego Teatru, a nawet iluzji (Frodo faktycznie znika, gdy zakłada na palec Pierścień!) – to naprawdę potrafi uwieść. Musical „Władca Pierścieni” to zwycięstwo teatru nad młodszymi mediami. Jest czymś absolutnie nieporównywalnym z żadnym filmem dwu- czy choćby i trójwymiarowym. Można tu zobaczyć i poczuć gigantyczną, potworną Szelobę albo stanąć oko w oko z Sarumanem. Jeżeli siedzisz w pierwszym rzędzie, będziesz miał wrażenie, że znalazłeś się w centrum wydarzeń. To klasa doznań, którą w inny sposób (za sprawą rzeczywistości wirtualnej?) będzie można osiągnąć nie prędzej niż za kilkadziesiąt lat.
Od strony muzycznej również jest bardzo interesująco. Piosenki skomponowali wspólnie A. R. Rohman i zespół Värtinnä. Rohman to uznany kompozytor filmowy i teatralny z Indii. (...) Z kolej Värtinnä to od ponad dwudziestu lat najbardziej znany fiński zespół folkowy. Grupa nawiązuje do tradycji śpiewanych poematów z regionu Karelii. Mamy zatem silne motywy orientalne i skandynawskie, co razem tworzy eklektyczny, intrygujący, a nade wszystko magiczny melanż.


[A. Grzegorzak „Fanatyczne musicale: Władca Pierścieni”; w: „Nowa Fantastyka”; Nr 2, 2008; s.70-71]

Mam nadzieje, że kiedyś będzie mi dane przekonać się o tym na własnej skórze, jaki jest naprawdę ;)

Pozdrawiam!
Sharin, Czekoladowy Rycerzyk
_________________
Próżnia doskonała

Próżnia Doskonała na Facebooku
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-10-17, 08:22   

Nigdy nie miałem okazji oglądać tego gatunku na Deskach Teatru. Może kiedyś ale w Polsce chyba nie jest o to tak łatwo. » Musical to dla mnie jednak TV. Kiedyś często je oglądałem dziecięciem będąc bo to byłą popularna forma dla kina familijnego. Teraz oglądam moulin rouge i nawet mi się to podoba. No chyba bierze mnie na Musical i zarz potem będę oglądał co innego. Ogólnie jestem jak najbardziej za pod warunki że to tylko 10 % a reszta to normalnie filmy bo na okrągło nie potrafił bym tego oglądać
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2008-11-20, 10:28   

W Empiku już dostępna jest płyta z wykonaniami polskich utworów z UPIORA W OPERZE przez oryginalną polską obsadę: http://www.empik.com/upio...pecialPromotion

Chyba dopiszę do listy sugerowanych prezentów świątecznych.

Swoją drogą, nie wiedziałem, że Robert Englund (przedstawiać go nie trzeba szerzej, prawda?) również grał Upiora... :) Widać weszło mu to w krew... Ale kiedyś na wideo oglądałem taką wariację na temat Upiora: młoda śpiewaczka ze współczesnego Nowego Jorku upada na scenie i w swej nieprzytomności przenosi się do "świata" z Upiora... I tam również kompozytora opery i Upiora grał Robert Englund.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-11-20, 16:18   

Romulus napisał/a:
Chyba dopiszę do listy sugerowanych prezentów świątecznych.

Płytka kupiona czeka na chwile spokoju do odsłuchania.
Romulus napisał/a:
I tam również kompozytora opery i Upiora grał Robert Englund.

Oglądałem ten film - niezły. Pamiętam jak jedną osobę Upiór dosłownie ugotował w saunie - chyba jakiegoś krytyka.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2009-01-03, 15:51   

Przesłuchałem sobie płytkę z musicalu polskiego UPIORA W OPERZE. Połowa od razu została zripowana i trafiła na mój odtwarzacz. Świetna muzyka, choć bez "obrazu", bez sceny traci troszkę ze swojego uroku. Niemniej jednak cieszy mnie to, że polską adaptację docenił sam Andrew Lloyd Webber. I to podwójnie - najpierw udzielając licencji "non replica" (czyli pozwalającej na odejście od kanonicznej treści oryginału) a potem podczas odwiedzin w Polsce.

Gdybym jednak miał wybierać między muzyką z polskiej inscenizacji a muzyką z filmu Joela Schumachera - to wybrałbym tą drugą. Może ze względu na odtwórców głównych ról w filmie, fakt że obraz filmowy bardziej do mej barbarzyńskiej i chamskiej duszy przemawia niż teatralna inscenizacja (choć film nie spotkał się z uznaniem krytyków - pal ich wszystkich diabli :) ). Może doszła do tego również "magia" języka angielskiego. Tak czy siak lepiej mi się nuci pod nosem The Point Of No Return, niż Stąd Odwrotu Nie Ma Już...

Jednakże na YouTube przesłuchałem poszczególne, najważniejsze partie z musicalu, w którym główne role grali Sarah Brightman (ówczesna żona Webbera) i Michael Crawford. I w porównaniu z nimi, polska inscenizacja, a nawet i muzyka wypadają o niebo lepiej niż w "klasycznym" oryginale. Ale tu już grzeszę przeciwko legendzie takimi opiniami :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
dream92 
The Bohemian

Posty: 127
Skąd: Chojnów
Wysłany: 2009-06-30, 18:42   

Tanit napisał/a:
[Dirty Dancing] Musical jako taki to nie jest, choć film muzyczny

A musical to nie film muzyczny? Zawsze byłem pewien, ze to synonimy.

Z musicali oglądałem tylko obie części "Dirty Dancing" właśnie. Nie jestem fanem tego typu filmów, więc specjalnie mną nie wstrząsnęły, choć rozumiem, co niektórzy w nim widzą. Dla mnie to bardziej film obyczajowo-romantyczny. Sequel prawie identyczny z pierwszą częścią. Trochę głupio. Chyba ktoś chciał zarobić trochę kasy bez większego wysiłku.

Mam tez zaszczyt wyznać, ze oglądałem "High School Musical" ;) Fabuła przewidywalna, jak wszędzie zresztą ostatnio, piosenki słabiutkie, aktorstwo na średnim-niskim poziomie. Szkoda, ze idolami młodzieży są jakieś niewydarzone nastolatki.
 
 
Tanit 
Czarnoskrzydła


Posty: 1459
Wysłany: 2009-06-30, 20:28   

dream92 napisał/a:
A musical to nie film muzyczny? Zawsze byłem pewien, ze to synonimy.

To jest na zasadzie kwadratu i prostokąta. Film muzyczny to musical; ale musical to niekoniecznie film muzyczny (tak jak prostokąt nie jest kwadratem).
Dlaczego się zawahałam? Bo tematy o filmach już są i raczej miałam na myśli musicale teatralne. Przyznam, że nie wiem czy Dirty Dancing było wystawiane na deskach teatru, a mogło to by być ciekawe doświadczenie.
_________________
***Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone***
Kiedy człowiek umiera, dusza jego przez trzy dni siedzi u wezgłowia śmiertelnego łoża i stara się zwracać plecami do ognia.
Po trzech dniach pojawiają się aniołowie i prowadzą duszę nad most Czinwat...

TanBlog
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2009-06-30, 21:54   

Tanit napisał/a:
Dlaczego się zawahałam? Bo tematy o filmach już są i raczej miałam na myśli musicale teatralne. Przyznam, że nie wiem czy Dirty Dancing było wystawiane na deskach teatru, a mogło to by być ciekawe doświadczenie.

Z tego co pamiętam to chyba tak. Z takich ciekawostek to ostatnio np. zrobili musical sceniczny z Zakonnicy w przebraniu ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Mogget 


Posty: 178
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-01-31, 20:13   

Tigana napisał/a:
Uwielbiam "Hair" czyli musical o dzieciach-kwiatach.

Świetna sprawa, do tej pory znałem tylko wersję filmową Milosa Formana. Wczoraj miałem okazję zobaczyć wersję sceniczną we Wrocławskim Capitolu. Różnice w obu wersjach są spore, największe są widoczne w postaci Bukowskiego, w wersji scenicznej od początku należy do grupy hippisów i to on a nie Berger ginie na wojnie. Wielką siłą "Hair" są świetne piosenki, chociażby wspominany przez Tiganę utwór Age of Aquarius czy też Let the Sunshine In. Jeśli ktoś ma okazję to naprawdę warto zobaczyć - chociaż może być problem z biletami, wczoraj sala była wypełniona w całości :)
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-10-04, 22:42   

Przypomniałam sobie, że mamy taki temacik. Dzisiaj kupiłam bilety na to:

http://www.ticketpro.pl/j...notre-dame.html

Jestem bardzo ciekawa tego widowiska. Wcześniej oglądałam francuską wersję, zobaczymy jak się zaprezentuje rodzima. No i pierwszy raz będę na czymś takim dużym, aż się nie mogę doczekać :)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-10-05, 18:40   

Widzę, że koło mnie w Zabrzu też grają, ale mój facet nie chce się dać namówić, a sama nie pójdę. Ceny biletów dla dwojga kieszeń nauczycielską mogą obciążyć dość znacznie.
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
czyteelnik 

Posty: 2
Wysłany: 2011-04-27, 16:20   

Metzli napisał/a:
Przypomniałam sobie, że mamy taki temacik. Dzisiaj kupiłam bilety na to:

http://www.ticketpro.pl/j...notre-dame.html

Jestem bardzo ciekawa tego widowiska. Wcześniej oglądałam francuską wersję, zobaczymy jak się zaprezentuje rodzima. No i pierwszy raz będę na czymś takim dużym, aż się nie mogę doczekać :)


Ja ostatnio byłem z dziewczyną na Dzwonniku, a jeszcze wcześniej na Nędznikach i choć Dzwonnik jest lepszy od Nędzników, wolę te starsze musicale jak Metro czy Koty. A jakie są Twoje wrażenia?
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-04-27, 16:46   

Pod względem wokalnym było nieźle, słychać było, że aktorzy dobrze się przygotowali. Ale jeśli patrzeć na całość czy porównywać do francuskiej wersji to już wypada bardzo blado. Zabrakło mi tego rozmachu, poza tym wycięli kilka moich ulubionych scen.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 14