FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Maturzysta woła o pomoc!
Autor Wiadomość
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-03, 11:05   

Analiza utworów nie ogranicza się, mam nadzieję, tylko do prozy? Może pokusisz się o analizę wiersza? Co powiesz na autotematyczny wiersz "Śmierć poety?" XD

Śmierć poety

Nie pomogły zastrzyki,
recenzje i pomniki
ni kwaśne mleko:
Przyszedł szarlatan - szuja,
opukał go, pobujał:
- Dementia praecox.

Toż radość była w domu,
nareszcie koniec sromu,
skończony kłopot!
Dozorca śmiał się setnie:
- Zaraz mu nitkę przetnie
panna Atropos.

Żona klaskała w dłonie:
- Ach, przecie nadszedł koniec
pijackich orgii.
Bólów miałam niemało,
nareszcie twoje ciało
wezmą do morgi.

Wszyscy stanęli kołem
z czołem bardzo wesołem:
Prasa, kuzyni;
i szacowne to grono
orzekło unisono:
- Dobrze tak świni!

Po co dziewki uwodził,
nocą domy nachodził,
sen rwąc dzieciątek;
i po co Pod Zegarem
lał w brzucho wino stare
świątek i piątek?

Zna go dobrze Warszawa: Pożyczał - nie oddawał,
nasienie drańskie;
a "poetyczne dale"
to były te skandale
w Małej Ziemiańskiej.

Dobrze ci, stary draniu,
za grzechy nad otchłanią
inferna zwisasz.
Najprzód gwiazdy i róże,
potem stołek w cenzurze -
sprzedajny pisarz!

Tak to nadobne grono
radziło unisono
w śmiertelnej sali.
A że lico miał bladsze
orzekli: - Pewnie nadszedł
koniec kanalii.

Zapachniały zefiry,
brzękły potrójne liry,
pierzchnęła tłuszcza.
Serce alkoholowe
unieśli aniołowie
na złotych bluszczach.


Konstanty Ildefons Gałczyński
1930

Dziwnym trafem wiersz jest mi bliski XD
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2010-03-03, 16:12   

Dziękuję za odzew, dobrzy ludzie xD Spell obawiam się, że komisja nie przyjmie dobrze niczego, co ma w treści srom... :D chyba wezmę IWONĘ (nie Izoldę) Gombrowicza - łatwo dostać teksty na jego temat. Wprawdzie sama nie mam pojęcia, do jakiej puenty trzeba pić... ale do jakiejś już ja dojdę xD 3 lektury podmiotu mi chyba wystarczą?
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-03, 16:28   

Tyraela napisał/a:
Spell obawiam się, że komisja nie przyjmie dobrze niczego, co ma w treści srom...

W tym wypadku chodzi o wstyd ;)

Tyraela napisał/a:
chyba wezmę IWONĘ (nie Izoldę) Gombrowicza - łatwo dostać teksty na jego temat.

Oj, mój błąd. Pomyliłem z Nogami Izoldy Morgan Jasieńskiego ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-03, 17:02   

Może jeszcze Wspólny pokój Uniłowskiego, jako zobrazowanie procesu umierania na gruźlicę młodego literata. Ten tekst, to krzywe zwierciadło przedstawiające ówczesną degenerację literatów ;)

W Zmorach Zegadłowicza pojawia się za to kontrast śmierć-erotyka lub śmierc-dojrzewanie płciowe.

Czarodziejskiej góry Manna jednak Ci nie polecę bo to dość ciężka lektura, ale jeżeli się zmusisz do przeczytania i zrozumienia, to skosisz komisję ;)

Czarny potok Buczkowskiego jest niezły w kontekście śmierci na wojnie.

Może jeszcze Los utracony Kertesza? Zagłada widziana oczyma dziecka.

Ogólnie to masz w czym wybierać ;) Może coś Zoli? ;)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
GreenFiddler

Posty: 1
Wysłany: 2010-03-03, 20:31   Magia i fantastyka w literaturze.

Witam.


Niedawno musiałem zadecydować jaki temat maturalny wybiorę.
Z braku pomysłu padło na najbardziej mi bliską fantastykę lecz nie na tyle bliską abym sam potrafił wybrać odpowiednie pozycje do przeczytania.
Moja aktualna lista przeczytanych książek jest bardzo krótka gdyż zawiera jedynie Hobbita, trylogię WP oraz wszystkie części HP.
Co polecalibyście mi przeczytać aby obeznać się w temacie z każdej strony?
Wiem, że i tak wiele nie zdziałam przed bliską już maturą lecz liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam i czekam na propozycje:)
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-03, 20:38   

GreenFiddler napisał/a:
Co polecalibyście mi przeczytać aby obeznać się w temacie z każdej strony?


http://www.zaginiona-bibl...opic.php?t=1359

Lista....

Wiesz troszkę wstyd zabierać się za coś o czym się nie ma pojęcia a potem żebrać o pomóc. Zresztą to nie ten temat
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-03-04, 12:25   

Po prawdzie Twój temat IMO nie obejmuje fantastyki jako gatunku a raczej elementy magiczne i fantastyczne w literaturze. Polecam biblię, mitologię grecką oraz Dziady. Musiałeś to przerabiać, więc najłatwiej na tym byłoby się oprzeć.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-04, 12:49   

Mag_Droon napisał/a:
Po prawdzie Twój temat IMO nie obejmuje fantastyki jako gatunku a raczej elementy magiczne i fantastyczne w literaturze. Polecam biblię, mitologię grecką oraz Dziady. Musiałeś to przerabiać, więc najłatwiej na tym byłoby się oprzeć.

Ale też realizm magiczny w wykonaniu Bułhakowa. Motywy fantastyczne u Schulza. Nie tylko Dziady, ale ogólnie fantastykę w romantyzmie (Polecam Romantyzm Aliny Witkowskiej). Na rynku jest trochę literatury traktującej o magii w literaturze lub w religioznawstwie. Wystarczy poszukać.
Toudisław napisał/a:
Wiesz troszkę wstyd zabierać się za coś o czym się nie ma pojęcia a potem żebrać o pomóc. Zresztą to nie ten temat

Dobrze, że jeszcze nie chce kupić gotowej pracy maturalnej :P
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2010-03-04, 12:56   

Spellsinger napisał/a:
Dobrze, że jeszcze nie chce kupić gotowej pracy maturalnej

Ja bym nie miał nic przeciwko. Książki kosztują :)
Mag_Droon napisał/a:
Po prawdzie Twój temat IMO nie obejmuje fantastyki jako gatunku a raczej elementy magiczne i fantastyczne w literaturze.

No i się zgadzam. Wszystko co związane z magią i fantastyką może być. Osobiście sugerowałbym ukazać podejście ludzi z konkretnych epok do magii i fantastyki - od mitologii, poprzez średniowiecze, szczególną uwagę na romantyzm, następnie pozytywizm (tu bardziej magia jako zaawansowana technika na przykładzie lalki), do Neo... znaczy się Młodej Polski i angielskiej literatury fantasy czasów wojennych (Tolkien - nowa mitologia, White - antywojenne przesłanie). Przy chęciach i czasie, rodzima literatura fantastyczna jako środek do ominięcia cenzury.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-04, 13:02   

Myślę, że Nauczyciele spodziewają się jakiś lektur właśnie. Romantyzm to tu tuja Chyba podstawa. Z WP faktycznie można wyskoczyć ale to będę mieli Wszyscy. Coś z Fantastyki czemu nie ale na jej samej pracy nie ma co opierać.
Cytat:
Przy chęciach i czasie, rodzima literatura fantastyczna jako środek do ominięcia cenzury.

Nie na temat. Tam masz o Magi jak rozumiem. A te omijające cenzurę to głównie SF
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-04, 13:32   

Tixon napisał/a:
do Neo...

No, no, no... :P
Tixon napisał/a:
Ja bym nie miał nic przeciwko. Książki kosztują

Ale to jest skurwysyństwo.
Toudisław napisał/a:
A te omijające cenzurę to głównie SF

Ale fantastyka to nie tylko fantasy. Założyłbym, że chodzi o fantastykę ogólnie, czyli także "fantastykę naukową". Tylko dla pewności przytoczyłbym definicję fantastyki, która obejmuję fantastyczność w sensie jak najbardziej ogólnym i otwartym. Za bardzo patrzysz przez pryzmat gatunków Toudi.
Toudisław napisał/a:
Myślę, że Nauczyciele spodziewają się jakiś lektur właśnie. Romantyzm to tu tuja Chyba podstawa. Z WP faktycznie można wyskoczyć ale to będę mieli Wszyscy. Coś z Fantastyki czemu nie ale na jej samej pracy nie ma co opierać.

Zgoda. Dlatego w tixonowskim ujęciu tematu można długo i namiętnie dyskutować o wpływie legendy arturiańskiej na współczesnych pisarzy fantasy. I nie tylko pisarzy, bo także poetów, reżyserów etc. Ciekawym podejściem byłaby praca traktująca o (tak, tak! TAK!!!) intertekstualności - o wpływie starych tekstów na współczesną fantastykę. Ale do tego trzeba się orientować co w gatunku piszczy. A GreenFiddler na samym Tolkienie i Rowling daleko nie pojedzie :P
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Zireael 


Posty: 516
Skąd: Maribor
Wysłany: 2010-03-10, 11:55   

Czy jakiś miłosierny ZBok posiada w swoich zbiorach i zechciałby mi pożyczyć książkę Andrzeja Zgorzelskiego Fantastyka, utopia, science fiction? Biblioteka Raczyńskich niestety nie ma tej pozycji, a z kasy niespieszno mi wyskakiwać, żeby toto nabyć.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-10, 12:16   

Zireael napisał/a:
żeby toto nabyć.

toto się sprzedaje ? Kto by pomyślał :mrgreen:
Zireael, Niestety nie posiadam.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-10, 14:12   

Scharakteryzuj i porównaj obrazy kobiet, oraz ich role w literaturze różnych epok. Oceń te kreacje."


ktoś ma jakiś pomysł ?
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-10, 15:31   

Przede wszystkim skonfrontować bohaterki epoki pozytywizmu z bohaterkami Młodej Polski, albo jeszcze lepiej XX lecia wojennego. Czyli wzrost znaczenia femme fatale, położenie nacisku na erotyzm i uwydatnienie psychiki bohaterek.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-03-11, 22:42   

Dobre kobiece kreacje można znaleźć u piszących kobiet z dwudziestolecia - Nałkowska, Kuncewiczowa. Żeby temat wypadł zgrabnie należy porównać oczywiście bardzo różne wzorce, dla ambitniejszych można pokusić się o kreacje współczesnych autorów np. Wilgefortis u Tokarczuk lub inne jej bohaterki (ostatnio ciekawa postać z pani Janiny z "Prowadź swój pług przez kości umarłych"). Kreacji kobiecych jest naprawdę sporo, wybór zależy od preferencji maturzysty, czy ma to być klasycznie lekturowo - niech będzie wtedy Ofelia z "Hamleta" (córka, kochanka, siostra) czy Lady Makbet (żona, królowa), Balladyna Słowackiego czy bohaterki Mickiewicza (tu są postaci z ballad, Telimena z Zosią Rollinsonowa itp.), Izabela Łęcka z "Lalki" Prusa, Rachela z "Wesela" Wyspiańskiego, Sonia ze "Zbrodni i kary" Dostojewskiego - można tak w nieskończoność. Matki, żony, kochanki, córki, święte i dziwki. Temat wdzięczny do realizacji, ja bym uzależniła od komisji. Osobiście wolę jak maturzuści pokazują, że czytają coś spoza kanonu, starsze pokoleniem polonistki wolą lektury, choć to nie jest żadna reguła.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-04-01, 21:45   

Obraz świata według poetów Nowej Fali . Rozwiń temat, analizując wybrane utwory.

Proszę o pomoc :) Pilne dość
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-02, 09:21   

By nie było, że przepadło :P

Cytat:
[Dzisiaj 10:04] Toudisław: spell
[Dzisiaj 10:04] Toudisław: zerknij do trematu o matuze bardzo cię proszę o pomoc tylko na cibie mogę liczyć
[Dzisiaj 10:13] Spellsinger: to masz pecha bo Nowa Fala mnie nie parzy, ani ziębi
[Dzisiaj 10:15] Spellsinger: zwłaszcza analiza utworów Nowej Fali
[Dzisiaj 10:17] Spellsinger: sprawdź sobie literackie rozpoznanie rzeczywistości u Zagajewskiego i Kornhausera
[Dzisiaj 10:18] Spellsinger: krytyka eskapizmu i estetyzmu
[Dzisiaj 10:20] Spellsinger: Nyczka poczytaj, Boleckiego...
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Zireael 


Posty: 516
Skąd: Maribor
Wysłany: 2010-04-09, 22:43   

Ja to naprawdę mam pecha. --_-
W bibliotece Raczyńskich mieli dwa egzemplarze Od utopii do antyutopii Anieli Kowalskiej, oba wypożyczone. Wypożyczonych książek nie można rezerwować, więc byłam zmuszona czekać aż wrócą na łono książnicy. Z obłędem w oczach zaglądałam do wirtualnego katalogu (który nawiasem mówiąc, dla rozrywki lubi się rozłożyć), żeby telefonicznie zarezerwować tę pozycję, kiedy tylko się pojawi.
I ktoś (dwaj ktosie) mnie ubiegł. --_- Do diabła, czy oni nocują w tej bibliotece?
Teraz pytanie: czy ktoś ze ZBoków posiada tę knigę i chciałby mi ją pożyczyć mniej więcej do połowy maja? Byłabym dozgonnie wdzięczna.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-10, 07:44   

Od razu mówię, że nie posiadam.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Lady_Aribeth 
Concerned Citizen


Posty: 593
Wysłany: 2010-04-10, 20:09   

W Szczecinie są, ale 1) tylko na wypożyczenie krótkoterminowe 2) nie zdecydowałabym się jej wysłać pocztą, bo z całym szacunkiem, ale różnie to z nią bywa.
Wg opisu na 86 stron, więc jakby coś, mogę ją po prostu skserować i podesłać.
_________________
"Nie tak to trudno zostać filozofem, jak waszmość pan rozumiesz: chwal tylko, co drudzy ganią, myśl jak chcesz, byleby osobliwie,
kiedy niekiedy z religii zażartuj, decyduj śmiele a gadaj głośno; przyrzekam, iż ujdziesz wkrótce za wiellkiego filozofa..."
"Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacy Krasicki
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-10, 20:52   

Lady_Aribeth napisał/a:
Wg opisu na 86 stron, więc jakby coś, mogę ją po prostu skserować i podesłać.

A nie możesz jej tego zeskanować i wysłać w pdf?
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Lady_Aribeth 
Concerned Citizen


Posty: 593
Wysłany: 2010-04-10, 20:57   

MrSpellu napisał/a:
Lady_Aribeth napisał/a:
Wg opisu na 86 stron, więc jakby coś, mogę ją po prostu skserować i podesłać.

A nie możesz jej tego zeskanować i wysłać w pdf?


Gdybym miała taką możliwość, to bym ją zaproponowała. Poza tym, lepiej się czyta i pracuje nad tekstem będącym na papierze, jak na monitorze (a przynajmniej taka jest moja opinia i prawie wszystkich ludzi, z którymi studiuję na filologii).
_________________
"Nie tak to trudno zostać filozofem, jak waszmość pan rozumiesz: chwal tylko, co drudzy ganią, myśl jak chcesz, byleby osobliwie,
kiedy niekiedy z religii zażartuj, decyduj śmiele a gadaj głośno; przyrzekam, iż ujdziesz wkrótce za wiellkiego filozofa..."
"Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacy Krasicki
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-10, 21:07   

Lady_Aribeth napisał/a:
Gdybym miała taką możliwość, to bym ją zaproponowała. Poza tym, lepiej się czyta i pracuje nad tekstem będącym na papierze, jak na monitorze (a przynajmniej taka jest moja opinia i prawie wszystkich ludzi, z którymi studiuję na filologii).

Czyli w całym Szczecinie nie ma skanera, a Zir nie może później wydrukować pdfa? Egzotyczne.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Lady_Aribeth 
Concerned Citizen


Posty: 593
Wysłany: 2010-04-10, 21:22   

MrSpellu napisał/a:
Lady_Aribeth napisał/a:
Gdybym miała taką możliwość, to bym ją zaproponowała. Poza tym, lepiej się czyta i pracuje nad tekstem będącym na papierze, jak na monitorze (a przynajmniej taka jest moja opinia i prawie wszystkich ludzi, z którymi studiuję na filologii).

Czyli w całym Szczecinie nie ma skanera, a Zir nie może później wydrukować pdfa? Egzotyczne.


Spell, bardzo Cię przepraszam, ale być może przez aktualnie zapalenie ucha, nie bardzo mogę sobie przypomnieć, żeby Zir mianowała Cię swoim rzecznikiem.
Ale jeżeli już o to pytasz, to po prostu zaproponowałam pierwszą opcję jaka mi przyszła do głowy (i na marginesie dodam, że jest dla mnie dość wygodna), bo biblioteki i ksera to coś, co odwiedzam regularnie, a skanera nigdy nie potrzebowałam, więc nie bardzo się w tym orientuję. Jeśli Zir jednak stwierdzi, że wolałaby wersję zeskanowaną, to wtedy poszukam.
_________________
"Nie tak to trudno zostać filozofem, jak waszmość pan rozumiesz: chwal tylko, co drudzy ganią, myśl jak chcesz, byleby osobliwie,
kiedy niekiedy z religii zażartuj, decyduj śmiele a gadaj głośno; przyrzekam, iż ujdziesz wkrótce za wiellkiego filozofa..."
"Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacy Krasicki
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-10, 21:29   

Lady_Aribeth napisał/a:
Spell, bardzo Cię przepraszam, ale być może przez aktualnie zapalenie ucha, nie bardzo mogę sobie przypomnieć, żeby Zir mianowała Cię swoim rzecznikiem.

Bo mnie nie mianowała. Podałem najbardziej ekonomiczną wersję.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Lady_Aribeth 
Concerned Citizen


Posty: 593
Wysłany: 2010-04-10, 21:34   

MrSpellu napisał/a:
Lady_Aribeth napisał/a:
Spell, bardzo Cię przepraszam, ale być może przez aktualnie zapalenie ucha, nie bardzo mogę sobie przypomnieć, żeby Zir mianowała Cię swoim rzecznikiem.

Bo mnie nie mianowała. Podałem najbardziej ekonomiczną wersję.


Przepraszam, trochę się zdenerwowałam. Przekalkulowałam i masz rację ;) .
_________________
"Nie tak to trudno zostać filozofem, jak waszmość pan rozumiesz: chwal tylko, co drudzy ganią, myśl jak chcesz, byleby osobliwie,
kiedy niekiedy z religii zażartuj, decyduj śmiele a gadaj głośno; przyrzekam, iż ujdziesz wkrótce za wiellkiego filozofa..."
"Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacy Krasicki
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-04-10, 21:36   

Lady_Aribeth napisał/a:
Przepraszam, trochę się zdenerwowałam. Przekalkulowałam i masz rację

Spell Wujek Dobra Rada :b
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2010-04-10, 21:39   

No i być może inni też by skorzystali z takiego pdf-a ;)
 
 
kina

Posty: 1
Wysłany: 2010-09-29, 20:44   Pomoc w doborze literatury do tematu maturalnego

Witam,

jak w temacie potrzeba mi pomoc w doborze literatury do tematu maturalnego dla siostry. Sama czytam głównie fantastyke i jakoś nie jestem w stanie za dużo jej pomóc.
Będę wdzięczna za każdą pomoc... ;)

Tamat:

Dom rodzinny jako oaza spokoju - przedstaw sposób ujecia motywu o oparciu o utwory prozatorskie dwóch wybranych epok literackich

Dzięki i pozdrawiam ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 14