FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pisarz kontra krytycy?
Autor Wiadomość
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-03-11, 14:02   

Beata napisał/a:
"Ja jestem zdecydowanie przedstawicielką na pewno tego postmodernizmu, bo inaczej już się teraz nie da" - tu wymiękłam. Kocham takie wnioskowanie. :badgrin:



Sądząc po minie, miłość niejedno ma imię. ;)

Odnoszę wrażenie, że zacytowane zdanie po wyrwaniu z kontekstu i zbyt dosłownym potraktowaniu, traci na sensie, delikatnie pisząc. ;) Ponadto był to pewnego rodzaju skrót myślowy, o co łatwo przy wypowiedziach ustnych, szczególnie w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-03-11, 21:08   

Ł napisał/a:
Warto obejrzeć, zarówno dla autorów i recenzentów.

Aby się pośmiać. Bo to "Ja, ja, ja, moje, moje, moje" zniechęca do szukania elementów debaty o krytyce polskiej i "czemu powstają nieprofesjonalne recenzje". ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-03-12, 10:37   

Producent Kac Wawa pozywa Tomasza Raczka
Wow. Ciekawe czy sąd będzie musiał zobaczyć film, żeby ocenić czy ocena recenzenta była słuszna.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2012-03-12, 11:19   

Nawet gdyby, nie byłoby to jakoś szczególnie zaskakujące. Procesy o publicystyczne opinie to u nas nie pierwszyzna. Następnym krokiem będzie interpretacja wierszy i ustalanie - co dokładnie poeta miał na myśli. Czy pokrywa się ze stanem faktycznym? A czy recenzja Raczka się pokrywa? No, panie Raczek!

Tak czy inaczej - sądzę, że sprawa zostanie przez sąd wyśmiana.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2012-03-12, 13:01   

Jander napisał/a:
Producent Kac Wawa pozywa Tomasza Raczka
Wow. Ciekawe czy sąd będzie musiał zobaczyć film, żeby ocenić czy ocena recenzenta była słuszna.

A jakżeby inaczej? Przecież trzeba badać intencje w sposób dokładny i wnikliwy :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2012-03-12, 17:53   

To jest fascynujące. Nie sam fakt pozwu, nie. Ciekawam bardzo, jak od strony technicznej ten pozew wygląda. Gdyż, o ile się orientuję, gdy się chce wyprocesować jakieś tam kwoty, to trzeba sądowi przedstawić wyliczenia, konkretne liczby, zaświadczenia, takie tam. No i ja jestem po prostu ciekawa, jak do tych liczb producent doszedł, skoro mówi, że "przez druzgocącą recenzję Raczka stracił kilka milionów wpływów".
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-03-12, 18:03   

Beata napisał/a:
No i ja jestem po prostu ciekawa, jak do tych liczb producent doszedł, skoro mówi, że "przez druzgocącą recenzję Raczka stracił kilka milionów wpływów".


Porównał wpływy, jakie były "przed" ukazaniem się recenzji Raczka, a jakie "po"... ;) Zdaje się, że po "druzgotce" wyraźnie się zmniejszyły. :-P
 
 
Shadowmage 


Posty: 3212
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-03-12, 18:18   

Znam takiego jednego pisarza SF, który na konwentach rozpowiadał, jak mu Dukaj zepsuł karierę i stłamsił sprzedaż, bo z zazdrości i obawy napisał niepochlebną recenzję jego książki. Do sądu z tym jednak nie poszedł :D
_________________
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-03-12, 18:20   

Chyba nie było go stać na drogich adwokatów. Poza tym nie stracił aż kilku mln. ;)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2012-03-12, 18:32   

Wykazanie związku przyczynowego między działaniem Raczka a powstaniem... "szkody" :) też będzie ciekawe :)

W zasadzie musi też udowodnić Raczkowi, że jest mega zajebiście wpływowym i opiniotwórczym dziennikarzem, który kiedy kichnie to cały internet i prasa tradycyjna drżą ze strachu :) Dla Raczka - to sama słodycz :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2012-03-12, 18:34   

Ale o jakiej stracie tutaj mowa? Jak oni chcą udowodnić fakt, że recenzja Raczka miała bezpośredni wpływ na spadek oglądalności? Okej - mogą przedstawić wyliczenia sprzed daty recenzji Raczka i po niej, ale ja tu nie widzę związku przyczynowo-skutkowego.

Nie czytałem recenzji i nie poszedłem do kina. Czy za to też odpowiada Raczek?
Po prostu film jest słaby i po początkowym "hurra hop" tych, którzy chcieli zobaczyć "polską odpowiedź na Kac Vegas" nikt już nie chce tego oglądać. Tyle.

Bardzo też jestem ciekaw jak ten pozew będzie wyglądał i jakie będzie jego uzasadnienie. I co to za zespół mega prawniczych mózgów będzie go pisał 8)

Edit:
Trochę mnie Romek ubiegł, ale nie chce mi się edytować całego wpisu.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-03-12, 22:50   

Romulus napisał/a:
W zasadzie musi też udowodnić Raczkowi, że jest mega zajebiście wpływowym i opiniotwórczym dziennikarzem, który kiedy kichnie to cały internet i prasa tradycyjna drżą ze strachu

A nawet jeśli teoretycznie by udowodni związek, to co? Czy nie ma w prawie dziennikarskim punktu który dopuszcza do publicznej oceny danego produktu?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-03-12, 23:13   

Tixon napisał/a:

A nawet jeśli teoretycznie by udowodni związek, to co? Czy nie ma w prawie dziennikarskim punktu który dopuszcza do publicznej oceny danego produktu?


Nie znam się na prawie, więc się w tym aspekcie nie wypiszę.
Natomiast czym innym jest publiczna ocena danego produktu, a czym innym otwarte nawoływanie do bojkotu, jak mi się zdaje. ;)
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-03-12, 23:22   

ASX76 napisał/a:
Natomiast czym innym jest publiczna ocena danego produktu, a czym innym otwarte nawoływanie do bojkotu, jak mi się zdaje.

Podsumowując recenzję, albo polecasz dany utwór, albo go odradzasz.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-03-12, 23:41   

Tixon napisał/a:

Podsumowując recenzję, albo polecasz dany utwór, albo go odradzasz.


Określenia takie jak: "powinien ponieść klęskę frekwencyjną" czy "choroba" użyte przez opiniotwórczego krytyka, nie przekraczają granicy dobrego smaku?
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2012-03-13, 06:28   

ASX76 napisał/a:
Określenia takie jak: "powinien ponieść klęskę frekwencyjną" czy "choroba" użyte przez opiniotwórczego krytyka, nie przekraczają granicy dobrego smaku?
a jakie to ma znaczenie? poza tym bez kontekstu nie ma odpowiedzi
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2012-03-13, 07:14   

Ten pozew - jeśli powstanie - będzie, w mojej ocenie, kuriozalny i kompromitujący wnoszącego. Jeśli ten biedny człowiek ma dobrych adwokatów to powiedzą mu, że więcej na tym straci, niż zyska. Ale pewnie lepiej będzie skasować bałwana na grubą kasę i utkwić w sądzie z przegraną sprawą. Bo jeśliby człowiek ten wygrał, to byłby precedens. Nie byłoby mowy o wolności słowa, bo się może jakiś koncern obrazić. Powołać należałoby jakąś Komisję Cenzury, aby akceptowała negatywne recenzje :) ASX, ty mógłbyś zbankrutować przez swoje negatywne opinie :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4633
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-03-13, 08:07   

Z treści tego śmiesznego artykułu wynika, że producent twierdzi, iż Raczek ogranicza prawo widza do samodzielnej oceny dzieła filmowego. Czyli jak przeczytałem recenzję to już nie miałem możliwości iść do kina. Było mi to zabronione i tyle.
Ale tak w ogóle to w fajną stronę to zmierza. W Polsce nie będzie się kręcić dobrych filmów, tylko po nakręceniu będzie się sądownie uznawać że są dobre i już.
Wyobrażacie sobie: Raczek przegrywa te parę milionów a dodatkowo musi na swój koszt w trzech dziennikach opublikować recenzję pochwalną tego "dzieła" wybitnego. //mur
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-03-13, 09:08   

Tomasz napisał/a:
Raczek przegrywa te parę milionów a dodatkowo musi na swój koszt w trzech dziennikach opublikować recenzję pochwalną tego "dzieła" wybitnego.

I nikt mu wierszówki nie odpali :P

Producent robi sobie tylko negatywną reklamę i tyle. Zyskają:

1) Raczek
2) Adwokaci (Romulus wyjaśnił dlaczego)
3) My (bo będzie ubaw)

Rykoszetem zyskają też środowiska gejowskie i sprzedawcy pączków.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7120
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-03-13, 09:46   

A producent nie zyska? Nic nie wiedziałem o tym filmie ale teraz czuję że można rzucić okiem o co tyle szumu :)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-03-13, 09:53   

Nie zyska.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
AM

Posty: 2915
Wysłany: 2012-03-13, 09:56   

Tomasz napisał/a:
Z treści tego śmiesznego artykułu wynika, że producent twierdzi, iż Raczek ogranicza prawo widza do samodzielnej oceny dzieła filmowego. Czyli jak przeczytałem recenzję to już nie miałem możliwości iść do kina. Było mi to zabronione i tyle.
Ale tak w ogóle to w fajną stronę to zmierza. W Polsce nie będzie się kręcić dobrych filmów, tylko po nakręceniu będzie się sądownie uznawać że są dobre i już.
Wyobrażacie sobie: Raczek przegrywa te parę milionów a dodatkowo musi na swój koszt w trzech dziennikach opublikować recenzję pochwalną tego "dzieła" wybitnego. //mur


Trzeba jeszcze udowodnić, że to recenzja Raczka spowodowała straty. Krytycy byli bardzo jednomyślni w ocenie tego obrazu :) .
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7120
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-03-13, 09:56   

Jednym słowem pokpił sprawę bo najpierw powinien poprosić o recenzję a dopiero potem puścić film do kin i od razu sprawę do sądu ;)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Shadowmage 


Posty: 3212
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-03-13, 10:08   

AM napisał/a:
Trzeba jeszcze udowodnić, że to recenzja Raczka spowodowała straty. Krytycy byli bardzo jednomyślni w ocenie tego obrazu :) .
Czyli ogólnokrytyczny spisek! Trzeba wszystkich zaskarżyć!

A na poważnie przecież to nic innego jak reklama. Wszyscy o tym trąbią i nawet jeśli niewielka część osób niesłyszących wcześniej o tym filmie (ja na przykład usłyszałem dopiero jak mnie wielki news na gazeta.pl zaatakował) jednak film postanowi zobaczyć, to jakiś zysk z tego będzie.
_________________
 
 
AM

Posty: 2915
Wysłany: 2012-03-13, 10:26   

Shadowmage napisał/a:
A na poważnie przecież to nic innego jak reklama. Wszyscy o tym trąbią i nawet jeśli niewielka część osób niesłyszących wcześniej o tym filmie (ja na przykład usłyszałem dopiero jak mnie wielki news na gazeta.pl zaatakował) jednak film postanowi zobaczyć, to jakiś zysk z tego będzie.


Oczywiście. Wracając jeszcze do Raczka... Nie sądzę, żeby był bardzo opiniotwórczą osobą dla widzów, którzy z zapartym tchem czekali na Kac Wawa i tabunami walą na rodzime komedie.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-03-13, 10:35   

Jako bonus łatka gościa, który nie dość, że produkuje straszny crap, to jeszcze marzy mu się wprowadzenie cenzury, o.

I z tego co kojarzę, nie chodzi o samą recenzję, ale o wpis na FB.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Shadowmage 


Posty: 3212
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-03-13, 10:43   

AM napisał/a:
Oczywiście. Wracając jeszcze do Raczka... Nie sądzę, żeby był bardzo opiniotwórczą osobą dla widzów, którzy z zapartym tchem czekali na Kac Wawa i tabunami walą na rodzime komedie.

Słusznie.

MrSpellu napisał/a:
Jako bonus łatka gościa, który nie dość, że produkuje straszny crap, to jeszcze marzy mu się wprowadzenie cenzury, o.
E tam, łatka. Pozwu pewnie nie będzie, widzowie zapomną, a w środowisku nie takie rzeczy już widziano. Zostanie parę osób pamiętliwych i tyle.
Ja nawet nie wiem jak gość się nazywa, aż tak mnie ta sprawa nie porwała by to zgłębiać, a we wszystkich headach jest to "Producent KacWawa" :D
_________________
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7120
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2012-03-13, 10:47   

MrSpellu napisał/a:
J
I z tego co kojarzę, nie chodzi o samą recenzję, ale o wpis na FB.

Czyli nawet nie można mu zarzucić dokonania recenzji ze szczególnym okrucieństwem?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-03-13, 10:56   

A ja to mam takie pytanie, są tam w końcu te cycki w 3D, czy nie? :badgrin:
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2012-03-13, 11:01   

myślisz, że ktoś sie przyzna, że był na tym w kinie? :mrgreen:
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 15