FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Sheri S. Tepper
Autor Wiadomość
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2008-10-31, 23:19   Sheri S. Tepper

Ta fenomenalna autorka SF nie doczekała się u nas przekładu. Pewnie jest niekomercyjna. O włos przegrała Hugo ze swym Grass do Simmonsa z jego Hyperionem. Źle, że na siebie trafili. To już leciwa pani, która pisała mnóstwo fantasy dla panienek , trochę kryminałów pod pseudonimami. Nagle objawiła wielki talent pod koniec lat 80-ych i w początku 90-ych. Wciąż pisze, ale to tylko cienie jej najlepszych dokonań. Trochę przypomina LeGuin z racji feministycznego zacięcia. Mądrego i rozważnego. Warta wydania, choć nie wróży wydawcy deszczu mamony.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3204
Skąd: Wawa
Wysłany: 2008-11-01, 19:09   

Czy oprócz "Grass" polecisz coś jeszcze?
_________________
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2008-11-01, 20:37   

Grass jest pierwszą częścią trylogii, związanej postacią głównej bohaterki Marjorie Westriding-Yrarier. Akcja rozciąga się na dość znacznej osi czasowej, a jej osoba przewija się na różne sposoby w kontynuacjach. Druga powieść nosi tytuł Raising the stones, trzecia Sideshow.Aczkolwiek Grass zrobiła na mnie największe wrażenie, kontynuacje są też świetne. W powieści jest wszystko czego szuka większość miłośników SF. Inna planeta z obcą dziwną ekologią, obca rasa tajemniczo zaginiona, a władająca tym światem dawno przed przybyciem ludzi. Wielkie archeologiczne prace mające na celu wyjaśnienie zagadki zagłady Arbai. Jest też co ni za częste naukowo ciekawe, oryginalne i prawdopodobne wyjaśnienie. Na trym tle rozgrywa się autentyczny dramat dumnej i mądrej kobiety w patriarchalnym społeczeństwie . Raising jest nieco podobna, a ostatnia to zupełna zmiana formuły, ale całość zapierała mi dech w piersiach - ale było to dość dawno. Inne warte uwagi to Awakeners, opowieść o dziwnej ludzkiej kolonizacji przedziwnego świata nastrojem z mrocznej fantasy, ale na przykład Friedmanową bije w mym pojęciu na głowę. Inne warte uwagi to A Plague of Angels i Shadow's End. Jej kolejne książki zaczęły być coraz mniej oryginalne i powielały wątki. Na półce jak wyrzut sumienia stoją nieprzeczytane jej dokonania z niedawno zakupioną ostatnią The Margarets. Ale istotne są te najlepsze. Problem relacji mężczyzna - kobieta, granic wolności i zależności porusza The Gate to Women's Country. Największym aplauzem cieszyła się Beauty powieść fantasy o Śpiącej Królewnie zbudzonej i podróżującej przez wieki ku naszym czasom by przyglądać się degradacji świata. Do mnie nie przemówiła. Tepper pisała też wiele fantasy dla nastolatek, a rzeczy istotne dopiero po przejściu na emeryturę, dlatego może jej feminizm jest taki wyważony, bo opisywany przez osobę życiowo dojrzałą i doświadczoną przez los.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2015-03-16, 15:58   

Jeszcze miesiąc i każdy będzie mógł sobie Trawę przeczytać. Przyznam szczerze, że już zaczynam się nieco bać tej lektury po latach, bo to prawie pół życia temu było. Ale czas zapieprza, strzeżcie się o Wy! Dzisiaj młodzi.
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2015-06-27, 16:59   

utrivv napisał/a:
Plejbek napisał/a:

Teraz nadrabiam Artefakty. Trawa zaczęła się trochę jak u Le Guin - wygląda mi to na kolejną dobrą książkę w tym roku.
Jestem ciekawy twojego zdania, ja miałem wrażenie że czytam dwie różne książki - mniej więcej do połowy bardzo dobra powieść sf później nudna telenowela

Przeczytałem i nie mam takiego odczucia. Bardzo zgrabnie napisana powieść science-fiction. Prosto, bez eksperymentów formalnych, z jasno poprowadzoną od początku do końca fabułą. Mój odbiór był kształtowany przede wszystkim przez przygodową optykę, gdzieś tam na drugim planie rysowały się głębsze treści. Poziom literackiej, tematycznej i fabularnej miodności oceniam tak mniej więcej jak u Vernora Vinge, czyli w miarę wysoko.
Nie jest to powieść do której będę wracał z często i pamiętał do końca życia. Ale podobało się.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23082
Wysłany: 2015-07-10, 08:20   

Im dalej, tym bardziej mi się podobało. Ale też od połowy mam wrażenie, że już bardziej mi się nie spodoba. Czytam z przyjemnością. Przez weeekend powinienem skończyć. Książka do polecenia. W zasadzie każdy z dotychczasowych Artefaktów prezentuje odmienne style i gatunki. "Trawa" może nie jest tak elektryzująca jak "Wszyscy na Zanzibarze", ale ma swój klimat, wciągający tajemniczością, ale i pewnym nastrojem wynikającym z "okoliczności przyrody". :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-07-13, 18:28   

Pewnie się czepiam ale wytłumaczcie mi jak organizacja która jako jedyna w galaktyce zachowała flotę bojową po opublikowaniu jakiegoś pamfletu pokornie wpina tyłek?
Ta opowieść powinna się zupełnie inaczej skończyć :(
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2015-11-03, 15:26   

Trawa była na ogół przyjmowana bardzo pozytywnie, albo po prostu nieźle. Przez lata od jej wydania trafiła do serii wydawniczych gromadzących książki ważne dla gatunku, oraz wybitne. Tłumaczona na wiele języków, dała autorce sławę, acz może nie wielkie pieniądze. Nawet pomijając fakt, że otarła się o Hugo, co nie zawsze jest komplementem, trudno nie odnieść wrażenia graniczącego z pewnością, że mamy do czynienia jeśli nie z wybitną, to jednak świetną powieścią, doskonale napisaną i wciągającą swą wizją i oryginalnością.
Jednak nie każdy tak widzi sprawę. i dobrze, bo byłoby nieznośnie, gdyby ludzie mieli myśleć wszyscy tak samo. Co innego jednak osobista opinia, a co innego wyrażanie jej pod szyldem Recenzenta na Ważnym Portalu. Ręce opadają, ale gdy poczyta się inne dokonania pani Beatrycze Nowickiej sprawa się zdaje wyjaśniać:
http://esensja.stopklatka...=no#komentarzet
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2015-11-03, 15:33   

A Ty co? Skarżypyta?
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2015-11-03, 17:31   

Ważnym portalu od razu... Widziałem waszą drobną wymianę opinii na forum Maga, nie chciało mi się logować żeby napisać, że przede wszystkim recenzje misie są jedynymi wartościowymi recenzjami (i wiem Anna Brzezińska tak nie uważa, no i mi strasznie przykro z tego powodu...). Jak masz ogląd z jakim recenzentem masz podobne gusta to wiesz od razu po takiej recenzji co może cie zaciekawić, proste. A czasami recenzenci najzwyczajniej na świecie pieprzą głupoty, zdarza się i tyle no i tak jest w tym wypadku.


Recenzje "wyższe literacko" to tylko zaspokajanie przez recenzentów ich wybujałych ego.

Mój najdłuższy post od 3 lat? o.O
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2015-11-03, 18:54   

Jasne. Ale nie nazywajmy tego recenzjami na najmilszego Pierwszego Konstruktora. Niech będzie - słuchajcie, chcę wam opowiedzieć jaką kiszkę ostatnio zoczyłam. Ja. Nierecenzentka, a Czytelniczka. I będzie git. Co by nie napisała.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2015-11-03, 19:32   

A dlaczego nie? Recenzja ma nie mieć nic z własnej opinii? Jeżeli tak to po co komu taki twór? OK, w tym wypadku może faktycznie razić, ale to dalej jest to ocena książki - z która ja się nie zgadzam, Tu jak sądzę też - ale każdemu wolno takie coś popełniać. Dla mnie i tak mistrzem jest ostatnio to:
http://ksiazki.polter.pl/Reamde-c28229
tylko nie jest to na temat, ponieważ temat jest o Tepper :P
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2015-11-03, 19:45   

Może dlatemu, że jestem wyznawcą lemowego podejścia do recenzowania. Recenzent powinien w swym przekazie pokazać wszystkie dobre strony tekstu nad którym się pochyla. Tylko nie wolno mu kłamać. Nad gniotami pochylać się szkoda czasu. Podoba mi się(sic!) na ten przykład filozofia pisma Locus. Gdy zacny i zasłużony pisarz popełnił kupę, o tej kupie się nie pisze. i tyle. Szkoda szpalty, którą zagospodarujemy na rzecz nowego, a ciekawego. Nie potępiamy, ale udajemy, że ktoś kaszlnął, a nie puścił bąka. Etykieta nie zawsze jest zła.
A tekstu o Reamde nie jestem w stanie ocenić, bo powieści nie znam. A Trawę od 25 lat i zawsze za mną szumiała.
  
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2015-11-03, 19:46   

Ach, pan Lisek popełnił był kolejne Arcydzieło Recenzyjne. :mrgreen:

Dlatego nie, gdyż nie jest publikowane na prywatnym blogu, a na portalu, który recenzje książek zamieszcza. Recenzje. Lub przynajmniej teksty ciążące w ich kierunku. A nie prywatne opinie. A tymczasem zarzut z trzeciego akapitu recenzji został przekonująco umotywowany w książce, tak samo zresztą, jak zarzut z czwartego. To mi wystarczy. Ten tekst jest opinią, na dodatek nie świadczącą najlepiej o uwadze, z jaką jego autorka przeczytała książkę.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Rashmika 


Posty: 1023
Wysłany: 2015-11-03, 19:53   

Takie czasy, że każdy może pisać co mu się podoba i gdzie mu się podoba, a jeszcze mu za to płacą. Ohyda i zdziczenie, cnie? Ergonomia szpalty niestety nie obowiązuje poza papierem, internet jest pojemny. Co do książki, to aż mam ochotę się przekonać czy to zbrukana recenzją świętość czy kupa zwyczajnie nazwana kupą.
I jeszcze jedna rzecz - w tych okropnych czasach, kiedy tzw. recenzenci są w stanie pisać dowolnie spreparowane ochy i achy za "egzemplarz recenzencki", jakoś mam większe zaufanie do zjebki wyrażonej bez żadnego racjonalnego powodu, poza jednym: że się autentycznie nie podobało.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2015-11-03, 21:16   

Przekonaj się, przeczytaj, nie bujaj w byćmożach. Gwarantuję, że nie będziesz rozczarowana.
Jakem bio.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2015-11-03, 21:57   

No ale Beatrycze N. to jednak przeegzaltowana i niezbyt umna jest niestety.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1815
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2015-11-03, 22:23   

Ja bym się upierał przy formie Beatrycza. A po za tem - tak. Gdyby się kto pokusił i zerknął do źródła naszej dyskusji, to może wyrobić sobie zdanie. Zagaiłem dziewczęciu, dziewczę nie chciało odrzec. Czemu? Cholera wie. Cholerze Legion na imię.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2015-11-04, 08:19   

bio napisał/a:
Podoba mi się(sic!) na ten przykład filozofia pisma Locus. Gdy zacny i zasłużony pisarz popełnił kupę, o tej kupie się nie pisze. i tyle.

Ponieważ jest to reklama słabego dzieła, nieważne jak się pisze, ale się o tym pisze bal bla bla.
Uważam, że jest to bardzo dobra polityka, o złych książkach powinno się pisać krótko: "nie warto i już".

Ja wiem że wielu jest na forum recenzentów, którzy dostają książki z przydziału... ale np. Tigana zawsze sam się prosił o Fionę McIntosh i jeszcze pisał z tego recenzję, masochiści i tyle! Ale czytanie i recenzowanie Goodkinda... macie za dużo wolnego czasu :P

Beata napisał/a:
Ach, pan Lisek popełnił był kolejne Arcydzieło Recenzyjne. :mrgreen:

Czyli to jakaś postać kultowa? Cholera, znowu na pudelka nie zaglądałem dość długi czas...
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Rashmika 


Posty: 1023
Wysłany: 2015-11-04, 09:27   

bio napisał/a:
Zagaiłem dziewczęciu, dziewczę nie chciało odrzec.


Tu się akurat nie dziwię, twoje zagajanie i stylówka "o dziurkach" Wattsa prosiły się o litościwe milczenie. Wymaganie od kogoś, kogo masz najwyraźniej w głębokim pojebaniu by dokonał samookreślenia i finalnie doszedł do tych samych wniosków co ty, jest, lekko mówiąc, żenująco pretensjonalne, bez względu na umiejętności, oczytanie i ogólną kondycję umysłową rzeczonej Beatryczy.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23082
Wysłany: 2015-11-04, 10:36   

Pax, pax między chrześcijany!

Bez osobistych wycieczek, znaczy się.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Rashmika 


Posty: 1023
Wysłany: 2015-11-04, 10:57   

Ja nie chrześcijanka, ale ok.
Stanę ponownie w obronie opinii zwanej recenzją, choćby z uwagi na fakt, że jest na nie popyt. Sama po przeczytaniu książki czytam przeróżne opinie, recenzje - płatne i darmowe, entuzjastyczne i mniej. Porównywanie własnych wrażeń z cudzymi, nawet jeśli są drastycznie rozbieżne, jest ciekawe, samo w sobie. I te rozbieżności są cholernie potrzebne, nawet jeśli jest okupione miałkością opinii, nieudolnością recenzenta i czymkolwiek jeszcze. Szczerość opinii w dzisiejszym zgniłym świecie jest dla mnie kluczowa a czytanie jak ktoś pochyla się gniotem o wiele bardziej interesujące od czytania jak ktoś desperacko wysila się by odnaleźć w mieliźnie pozytywy, co by nie było za dużego dysonansu z końcowym akapitem z podziękowaniami dla wydawnictwa. Recenzent, który nigdy nie zjechał jakiejś książki, nie jest dla mnie żadną literacką wyrocznią tylko zwykłym nudziarzem.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2015-11-04, 11:03   

Pojęcie 'zjechanie' książki abstrahuje od jej rzeczywistej jakości i wartości, jest właściwe nie recenzentom a wandalom.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rashmika 


Posty: 1023
Wysłany: 2015-11-04, 11:12   

Jasne, tak samo jak sprzedawanie własnej opinii jest właściwe nie recenzentom a prostytutkom.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2015-11-04, 11:50   

Nie, nie tak samo.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rashmika 


Posty: 1023
Wysłany: 2015-11-04, 12:02   

Z punktu widzenia osoby, która recenzje tylko czyta - dokładnie tak samo. Opinia, która która jedzie po książce nie biorąc pod uwagę jej rzeczywistej jakości jest łajno warta, dokładnie tak samo jak zamówiona opinia, która dodaje książce wartości, których ta książka nie posiada w rzeczywistości.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13119
Wysłany: 2015-11-04, 12:20   

Oraz kwintal owsa.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7104
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-11-04, 12:20   

Dyskusja jakby to było jakieś arcydzieło. Dobra rzecz choć dziwnie, naiwnie rozwiązana, ot na 20 postów, ile jeszcze będziecie to ciągnąć?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11249
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-11-04, 12:28   

normalnie chyba nie przeczytam...
a w ogóle opis bio z 2008-11-01 to raczej kniga typu ULG
 
 
Rashmika 


Posty: 1023
Wysłany: 2015-11-04, 12:47   

Fidel-F2 napisał/a:
Oraz kwintal owsa.


A to smacznego.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13