FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co nas czeka...
Autor Wiadomość
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-05-05, 12:40   

To do powyższej wiadomości wywiad z autorem.
PS: pisane w pracy i jedna pani zadzwoniła i mi umknęło:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/ziemowit-szczerek-wywiad-z-autorem-chama-z-kula-w-glowie/t415fs0
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-05-05, 13:34   

:?:
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2020-05-05, 16:01   

Cytat:
"Ej, ziomeczki, jak się nie ogarniecie, przyjdzie złe". Jaka będzie Warszawa po koronawirusie?

Warszawa bez Pałacu Kultury, ale za to z piramidami, pośród których grasuje morderca Kuba Hieroglif. Tajny detektyw, były komandos o niejednoznacznej biografii Franciszek Kary, jest na tropie zabójcy, który na ofiary wybiera polityków neofaszystowskich. Do tego dużo alkoholu, narkotyków, szybkich samochodów i Polski, w której nigdy nie wybuchła II wojna światowa. Krajem rządzą nacjonaliści, na ulicach wybuchają antyżydowskie pogromy. Ziemowit Szczerek w swojej nowej książce „Cham z kulą w głowie” zastanawia się, jak wyglądałby świat, gdyby we wrześniu 1939 toku Hitler spadł ze schodów, a na pomoc armii pod dowództwem Rydza-Śmigłego przybyli sojusznicy z Zachodu. A my pytamy Szczerka o dzisiejsze niespokojne czasy.

Arkadiusz Gruszczyński: Czy faszyści, rządzący Polską w twojej książce, poradziliby sobie z koronawirusem?
Ziemowit Szczerek: A skąd, przecież widać, jak sobie autokraci radzą, w dodatku tromtadraccy. Łukaszenka tak bardzo lekceważył zagrożenie, że oparł na tym swój autorytet i teraz nie może się wycofać. To samo Berdimuhamedow z Turkmenistanu, gdzie, notabene, polikwidowano wcześniej szpitale na prowincji, bo „chory może sobie przyjechać do stolicy”. Tam, gdzie mamy demokrację, jednak jest większe poczucie indywidualnej odpowiedzialności, ale też większa możliwość przyznania się do błędu, jak zrobił to Boris Johnson. Albo szef MSW Estonii, który jeszcze w lutym kazał się smarować gęsim sadłem i nie płakać.

- O nim nie słyszałem.
- Ale o prezydencie USA Trumpie pewnie tak, który łagodnie przeszedł od „małej grypy" do „We will win this war!” (Wygramy tę wojnę!). A jeśli cisną bzdury jak Bolsonaro, prezydent Brazylii, to mają przeciw sobie cały aparat państwowy.

- Wyobraźmy sobie, że w "Chamie z kulą w głowie" wybucha pandemia, jaką teraz obserwujemy, mamy przymusową izolację, załamanie gospodarcze, dyscyplinowanie społeczeństwa. Jak poradziliby sobie z nią politycy, spadkobiercy sanacji i ONR-u?
- Myślę, że byliby pełni dobrej woli i chęci pomocy narodowi. W tym celu izolują chorych w nieprzystosowanych do tego ośrodkach, bo nie czas dbać o róże, gdy płoną lasy. Opozycję, żeby nie psuła nastroju i nie sabotowała działań rządu, zamykają w post-Berezie, bo nie czas na fanaberie. Z aktywnymi opozycjonistami używającymi walki bezpośredniej rozprawiają się wojskowo. Natomiast osadzający się na kiepskiej jakości instytucjach system radzi sobie jak sobie radzi. Za to karetki mieliby ładne: furgonetki marki Ludola z maskami w kształcie orłów z rozdziawionymi dziobami, zaprojektowane przez Stanisława Szukalskiego, narodowego artystę wariata i teoretyka spiskowego, ale co to były za efektowne teorie, jaka to była sztuka! Wyrywała się absolutnie z zaklętego myślenia Polaków o sobie samych i z polskiej zaściankowości.

- U ciebie w czasie społecznego niepokoju ludzie po cichu załatwiają swoje interesy, a winę zrzucają na okupanta lub grasującego po mieście zabójcę. A teraz na kogo zrzucamy winę? Co w czasie pandemii przy okazji załatwiamy?
- Wydaje mi się, że PiS przy okazji pandemii załatwia sobie władzę i poparcie, a opozycja próbuje załatwić PiS. Cięcia nierycerskie, małe, podłe. Gowin natomiast próbuje sobie załatwić brak odpowiedzialności karnej w sytuacji, gdy zaczną pisowców wsadzać za łamanie konstytucji. To aż śmieszne, ale to dla niego jedyne wyjście, musi więc wypić choć pianę z piwa, które pomógł warzyć. Na poziomie gruntu polskie społeczeństwo okazuje się być bardzo dojrzałe. Wydawałoby się, że na wsi, gdzie według stereotypu generalnie słabo się szanuje władzę, a mocno premiuje kozakowanie, ludzie nie będą nosić maseczek. Bzdura, karnie noszą. Polacy zachowują się bardziej odpowiedzialnie niż pewni politycy 10 kwietnia.

- Ale nieunikniona będzie recesja. Będziemy sobie wyrywać telefony na ulicy, okradać kioski, wyprzedawać na szczękach majątek?
- Wątpię, to jednak inaczej wygląda w realu. Obserwowałem w Ukrainie podczas Majdanu, jak znikła władza Janukowycza, która była aparatem teoretyczno-represyjnym, więc wydawałoby się, że ludzie będą nauczeni, jak to się mówi, życia wilczego. A tu nie. Wszyscy nagle byli odpowiedzialni, prawie nikt nie naruszał przepisów. Oczywiście, że stan recesji to coś innego, bo trwa dłużej niż wzmożenie czasów Majdanu, bieda się utrwala i demoralizuje. Ale jeśli uda się dość długo utrzymać etos, że „jesteśmy wszyscy razem w tym momencie próby", to myślę, że nie będzie tak strasznie. No ale to zależy od głębokości kryzysu i jego trwałości.

- Czas pandemii objawi się w literaturze?
- Ja właśnie wmontowuję zatrzaskiwanie granic w moją nową książkę, w której bohaterowie będą mierzyć się z bardziej dramatyczną pandemią niż koronawirus.

- Jak może wyglądać świat po pandemii. Co się stanie z Polską, Europą?
- Najbardziej boję się tego co wszyscy: powrotu do lat 30. XX wieku. Wtedy będzie po nas. Ale coś ci opowiem. Robiłem ostatnio wywiad z Milanem Ukrikiem, wiceszefem skrajnie prawicowej, faszyzującej Naszej Partii – Ludowa Słowacja Mariana Kotleby. Okazało się, że nawet oni idą śladem Le Pen i Salviniego, i już nie chcą rozwalić Unii Europejskiej, bo widzą, że w czasie dominacji Chin i dziwności USA, w dobie globalizacji nie ma sensu atakować Europy. Wychodzi na to, że nie ma kto jej teraz rozpierdalać, nawet neonaziści nie są chętni. Widzę dwie drogi: albo nastąpi zmiana, albo UE będzie działała, ale jak ONZ. Symbolicznie i teoretycznie, ale czasem się wzmoże i zbierze, jak już bardzo będzie trzeba.

- I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Polski?
- No właśnie, boję się, że w ramach tej reorganizacji dla przykładu wywalą z hukiem z Unii parę państw, które nie spełniają notorycznie standardów. Na pierwszy ogień pójdą Węgry, a potem my. A wtedy będzie jak w moim „Chamie”. Mimo że „nasi odwieczni sojusznicy” otwartym tekstem będą ostrzegać, co nam zrobią, jeśli nie przestaniemy naruszać prawa, to władza będzie szła w zaparte, wygra taktyka „ani kroku w tył”. A najgorsze, co się może stać, to zostać poza Europą, bo wtedy czeka nas los Białorusi.
Dlatego boję się, że dziś nie jest w interesie nikogo, żeby nie iść na wybory. Po pierwsze dlatego, że trzeba walczyć w każdych warunkach, a po drugie - najwięcej, co możemy osiągnąć bojkotem, to faktycznie podminowanie legalności władzy PiS i ostateczne wkurzenie Europy na jego polityczne machloje. Ale z nowego europejskiego projektu, jeśli coś, wywalą nie PiS, tylko nas. I ze względu na nasze piękne demokratyczne wzmożenie przyczynimy się do tego, że pozostaniemy poza Unią, a co najmniej poza jej istotną częścią. Z drugiej strony przykład Gowina pokazuje, że zaczynają pękać, boją się jednak, że przekraczają linię.
Jak PiS zacznie kombinować przy wyborach parlamentarnych, też nie pójdziemy? Już sam nie wiem co robić. Jeśli udałoby się zmobilizować wyborców opozycji, byłbym jednak za pójściem.

- Wróćmy na chwilę do twojej książki. Nacjonaliści kilka lat po demokratycznych zmianach dokonują zamachu stanu, Polska staje się państwem autorytarnym. Działają co prawda partie opozycyjne, ale legitymizują działania faszystów, wybory są fikcją, panuje kult jednostki. Są media, nawet wolne, społeczeństwo ma dostęp do zagranicznej telewizji, ale koniec końców nie ma to za wiele wspólnego z demokracją. Specjalnie podbijasz lęki, które doskonale znamy po liberalnej stronie sceny politycznej?
- Nie do końca. Widzę wyraźnie podobieństwa w głupiej tromtadracji, którą uprawia PiS i tej, którą uprawiała sanacja. Wyobraź sobie, jak by nasi rządzący - ówcześni czy obecni - zareagowali na zwycięstwo nad jednym z głównych historycznych wrogów Polski.

- Bo w twojej książce wygrywamy z Trzecią Rzeszą i druga wojna światowa nie wybucha.
- W czym pomogły nam Anglia i Francja. Ale jestem przekonany, że jedni i drudzy - czyli i Kaczyński, i Rydz-Śmigły - z tym pustym samochwalstwem, bezkrytycznym podejściem do siebie samych, grzmieliby, że pomoc z zewnątrz jest okej, ale przede wszystkim to ich geniusz sprawił, że pokonaliśmy wroga. A Rydz, biorąc pod uwagę tendencje z końca II RP, umocniłby tylko władzę i szedłby dalej w kierunku wyznaczanym przez ONR. Ale w „Chamie…” pojawia się również okres demokratyczny. Tylko że - jak w realu – zdusił go znów autorytaryzm. A autorytaryzm jest trudniej zdusić niż demokrację, niestety.

- Kiedy pytałem o lęki liberałów, chodziło mi to, że Polska rządzona przez neosanację jest krajem, który my sobie w naszej banieczce wyobrażamy. Że gdyby nie społeczny opór i Unia Europejska, to Kaczyński bez mrugnięcia okiem zamieniłby III RP w kraj autorytarny.
- Obawiam się, że tak. Chociaż te lęki są nieco histeryczne, bo mamy tendencję do demonizowania jedni drugich, to Europa Wschodnia bez Zachodu byłaby o wiele bliższa naszemu wyobrażeniu o satrapicznej Azji. Po prostu byłaby Azją. Jesteśmy u nasady naszego subkontynentu, to nie tutaj wykuwały się europejskie nurty, które sprawiły, że Europa jest, czym jest. To my raczej jesteśmy tym, kim możemy być, dzięki Europie. Nie ma w tym niczyjej winy, tak się po prostu to potoczyło. Rzym, potem samorządne włoskie miasta, potem odkrycia geograficzne, rewolucja przemysłowa. To ukształtowało Zachód, a my zawsze byliśmy z boku. Ale w świecie „Chama" mamy inny Zachód niż ten w naszej linii czasowej: bez drugiej wojny, bez spowodowanego przez nią przyspieszonego rozwoju technologicznego, bez baby boomu, bez rewolucji obyczajowej końca lat 60. To zdarzyło się później, właśnie w czasie akcji „Chama”, a to początek XXI wieku.

- Na ulicach Warszawy na początku XXI wieku dochodzi do pogromów, trwa wojna z mniejszością ukraińską, atakuje się demokratów za uleganie obcym wpływom. Ostrzegasz przed czymś?
- Człowiek ma wdrukowaną chęć powiedzenia: Ej, ziomeczki, idzie średnie, a jak się nie ogarniecie, to przyjdzie złe, ale już tyle razy ostrzegano a to przed faszyzmem, a to przed populizmem, a to przed nacjonalizmem – i co? W Polsce - PiS, na Węgrzech - Fidesz, w USA – Trump. Z drugiej strony mimo wszystko nacjonaliści to nadal zdecydowana mniejszość. Więc może jednak jest cel w ostrzeganiu? Tylko pytanie, jak ostrzegać. Siedzę teraz na wsi, z niusów dociera do mnie tyle, ile sam wiem, widzę, jak bardzo abstrakcyjne są spory, które powinny być dla mnie ważne, ale one dotyczą spraw nie do końca kompatybilnych z moim widokiem za oknem. Dlatego dobrą strategią było na przykład ostrzeganie: nie pozwól, człowieku, by PiS przejął sądy, bo to się skończy tak, że nie wygrasz w sądzie przeciw pisowskiemu biznesmenowi czy wójtowi.

- Czyli teraz moglibyśmy powiedzieć: nie pozwólmy na wybory korespondencyjne, bo…
- …bo następnym razem pozwolimy na to, żeby przyszedł spadochroniarz z Warszawy, wyrzucił nam bezprawnie brata z pracy w gminie, a sąsiadowi zabrał za bezcen ziemię pod budowę nitki pajęczyny prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ekonomicznego sensu nie ma, a na który pójdzie tyle kasy, że nic nie zostanie na inne rzeczy. A ludzie chcą być pewni swoich emerytur, państwowej pomocy dla padających firm, dodatku na dziecko.

- Dobra, to lewackie lęki. A co zwolennik prawicy wyniesie z twojej książki?
- Wizję Polski, która ma piękną formę. Nadaną przez ludzi, którzy byli może nacjonalistycznymi wariatami, ale wymyślili dla Polski coś, co wyprowadzało ją z zaścianka. Szukalski w „Chamie…” zostaje nadministrem i buduje Warszawę z piramidami w centrum. Mamy Polskę z konserwatywnych marzeń o świecie, w którym nie ginie ziemiaństwo i ziemiańska forma - najwyższa, jaką Polska posiadała, poza tą postziemiańską, inteligencką. Ale i ta aspirowała do formy ziemiańskiej. No i mamy ostrzeżenie. Jednak.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2020-05-05, 18:43   

Zanim zabrałem się za czytanie zdążyłem kupić audiobooka i będę słuchał zamiast czytać. Tylko najpierw skończę "Na ramionach olbrzymów" Eco.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-05-13, 11:39   

Na październik zapowiedziano wreszcie Czarnego lamparta, czerwonego wilka Marlona Jamesa i już się nie mogę doczekać; miałem kupić w oryginale, ale spodziewam się że tłumaczy Robert Sudół, którego poprzednie przekłady Jamesa mnom fszczonsły.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-06-04, 19:01   

Zerknąłem do planów wydawniczych Stalker Books. W tym roku m. in. "Złoty wiek s-f" tom 8.
W 2021 mają ukazać się 9 i 10 tom, a także antologia króciaków "Pierwsze lądowanie" i zbiór opowiadań Lafferty'ego :-)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-08-08, 13:57   

26 sierpnia ma ukazać się mainstreamowy "Gambit królowej" Waltera Tevisa (autora fantastycznych: "Przedrzeźniacz" i "Człowiek który spadł na Ziemię", które ukazały się w serii Artefakty pod szyldem MAG-a). Wydawnictwo: Czarne.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2020-08-08, 20:07   

Warto?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-12-21, 22:41   

Z okazji stulecia wydawnictwa Nasza Księgarnia wyda w styczniu 2021 roku dwutomową edycję "Muminków" w twardej oprawie :-)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
xan4
Tatuś Muminków


Posty: 354
Skąd: Silesia
Wysłany: 2020-12-22, 10:57   

Raczej wznowi, mam tę wersję od 2012 roku.
_________________
Oddział chwilowo zamknięty
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2020-12-22, 11:56   

Wznowienie to "raczej" też wydanie? ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-01-12, 23:30   

Bardzo miła niespodzianka. W kwietniu Rebis ma wydać Hellstroms Hive, jako Rój.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-01-12, 23:48   

Szkoda tylko, iż w paskudnej formie wizualnej //panda
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-01-12, 23:51   

Chuj z formą. Mam nadzieję, że treść nie zmurszała, bo bardzo dawno temu mi się to podobało. Zresztą ta powieść nigdy chyba nie miała dobrej okładki.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-01-13, 00:36   

No i nie zapominajmy o "Ostatnim brzegu" ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-01-13, 07:45   

O właśnie, "Ostatni brzeg" chętnie przeczytam. Z wcześniejszych lat pamiętam bardzo pozytywne opinie. Teraz wolę nawet nie patrzeć na recenzje, ani o czym to jest, żeby się nie zniechęcić. Być może czeka mnie przez to jakieś rozczarowanie, ale jest też szansa na poczucie zdumienia. Ostatnio mi tego brakuje trochę - w reportażach, czy w ogóle w non-fiction to nie boli, bo większość takich tekstów czyta się z innych powodów. Ale teraz i fantastykę raczej przyjmuję na chłodno, bez emocji. Trochę brakuje mi takiego uczucia, jak to, gdy pierwszy raz czytałem opowiadania o Griaule'u czy "Shriek: Posłowie". Albo jak przemieliło człowieka "Łaskawe" - czasami masz ochotę rzucić to w kąt, ale czytasz dalej, bo czuć takie ssanie w środku, że po chwili znowu otwierasz książkę i kolejny rozdział w głowie.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-01-13, 08:08   

Jeśli nie wiesz o czym, to na bank Cię zaskoczy. //mysli

Taaa...

Tak czy siak warto.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-01-13, 08:13   

Jedyne, co mi trochę świta, że to jest w jakiś sposób post-apo, ale inne od tego, co dość masowo pojawia się od kilkunastu lat. Ale nie guglam nawet, żeby potwierdzić, czy rozwiać wątpliwości. Ma być niespodzianka.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-01-13, 08:21   

toto napisał/a:
Jedyne, co mi trochę świta, że to jest w jakiś sposób post-apo, ale inne od tego, co dość masowo pojawia się od kilkunastu lat. Ale nie guglam nawet, żeby potwierdzić, czy rozwiać wątpliwości. Ma być niespodzianka.

Nie wiem ile pisać, żeby Ci niespodzianki nie psuć. ;-)


Tak, to nie jest postapo w stylu MadMaxa, Metro czy cokolwiek w tym stylu. Powiedziałbym "postapo bliskiego zasięgu" - chyba tak można by to nazwać.
Czytałem w latach 80tych, w czasach zimnej wojny, zagrożenia wojną atomową ... i awarii w Czernobylu (tak, dokładnie wtedy ;-) ). ;-) Teraz takiego efektu nie będzie, ale wtedy miałem tak, że odrywałem się od książki i nie byłem pewny czy faktycznie coś się zmieniło, nie było pewności czy za chwilę tych wydarzeń z książki nie będziemy mieć za oknem ...
Wydaje mi się, że książka mogła się nie zestarzeć, chociaż świat się zdążył trochę zmienić, ale jest szansa, ze się obroni.
I przeczytać IMHO warto, podejście inne niż wszystkie postapo, przy czym raczej mocno pesymistyczne. Przynajmniej jeśli dobrze pamiętam.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-01-13, 08:22   

W sumie wiesz wszystko.

Mam wydanie z 79, kupował nowego nie będę, ale to jedna z bardzo nielicznych, wznawianych ostatnio rzeczy, warta kupienia.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-01-13, 09:32   

Ostatni brzeg ma też dwie ekranizacje. Nowsza to mini serial, nie robił wrażenia, ale ta pierwsza z Astairem, Perkinsem, Peckiem i Avą Gardner był przejmujący. Dla samej obsady warto, acz chyba nie do końca zgodny z powieścią. Książka kiedyś robiła piorunujące wrażenie. Lem trochę krytykował logikę wydarzeń, ale nie umniejsza to jej wagi.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2021-01-13, 10:56   

goldsun napisał/a:
Czytałem w latach 80tych, w czasach zimnej wojny, zagrożenia wojną atomową ... i awarii w Czernobylu (tak, dokładnie wtedy ;-) ). ;-) Teraz takiego efektu nie będzie, ale wtedy miałem tak, że odrywałem się od książki i nie byłem pewny czy faktycznie coś się zmieniło, nie było pewności czy za chwilę tych wydarzeń z książki nie będziemy mieć za oknem ...


Idealnie oddałeś moje odczucia: 1986, wakacje, trzy miesiące po Czarnobylu, pustawy ośrodek wczasowy (brzydki dzień, ludzie nie wylegli masowo na dwór, tylko najwięksi twardziele zakutali się w kurtki i poszli w cholerę na spacer nad morze), a ja kończę czytać wyciągnięty z ośrodkowej biblioteki "Ostatni brzeg" i się zastanawiam: kiedy u nas tak będzie? A potem wyglądam przez okno, nigdzie żywego ducha, cisza, spokój, i myślę: kurna, TO JUŻ?!

Polecam. Nawet powtórka po +/- 10 latach wypadła nadal dobrze. Choć nie wiem, jak byłoby dzisiaj.
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2021-01-13, 11:19   

To z pewnością must read, choćby z tego powodu, że to jedna z najczęściej przywoływanych książek w historii sajfaja. Przez cały okres zimnej wojny straszono konsekwencjami III World War właśnie przywołując Ostatni brzeg. Jeśli dobrze pamiętam, pod względem literackim książka także miała dobre notowania.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-02-06, 20:15   

W kwietniu ma wyjść "Inwazja jaszczurów" Capka. Wydawnictwo Dwie Siostry
https://www.wydawnictwodw...jaszczurow.html
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-02-06, 21:53   

Chętnie wrócę, bo czytałem to chyba w liceum i wtedy to nie było to, na co liczy nastolatek świrujący na pukcie science fiction.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-02-06, 23:06   

Świetna rzecz.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2021-04-27, 16:56   

Hołli szit, Guy Gavriel Kay wraca do Polski! https://www.empik.com/dzi...essage=moveOnly
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2021-04-27, 17:20   

Dzięki bogó, tłumaczy Agnieszka Sylwanowicz :-) Żebym tylko nie kojfneła do czerwca na covida.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
ASXnew
twój stary


Posty: 419
Skąd: z kurnika
Wysłany: 2021-04-27, 18:07   

Rashmika napisał/a:


Dzięki bogó, tłumaczy Agnieszka Sylwanowicz :-)

Żebym tylko nie kojfneła do czerwca na covida.


1. :)

2. Później też lepiej nie... ;)

Zysk sprawił miłą niespodziankę tak szybkim wydaniem, albowiem wstępnie miało być bliżej końca roku.
Fajna okładka :-)
 
 
ASXnew
twój stary


Posty: 419
Skąd: z kurnika
Wysłany: 2021-04-27, 18:09   

Romulus napisał/a:
Hołli szit, Guy Gavriel Kay wraca do Polski! (..)


A to było wiadomo bodaj od ubiegłego roku (jeśli mię dziurawa pamięć nie myli), jako że Zysk podówczas nabył prawa do wydania dwóch książek Kaya.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13